بررسی پردازنده Intel Core i5-3570K
3570k تنها تفاوتی که با پردازنده 3570 دارد در بحث اورکلاک و قفل فرکانسی باز پردازنده می باشد که این امکان را در اختیار کلاینت قرار میدهد تا در صورت لزوم بتواند از نهایت قدرت پردازنده به نفع خود بهره برداری کند . محبوب ترین و پرفروشترین عضو خانواده ایوی بریج اینتل، پردازنده Core i5-3570k می باشد که با فناوری ساخت 22 نانومتری و استفاده از سوکت LGA 1155 جایگزین پردازنده سندی بریج Core i5-2500k گردیده است. این پردازنده با دارا بودن 4 هسته پردازشی در فرکانس 3.4 گیگا هرتز و مجهز بودن به 6 مگابایت حافظه نهان هوشمند، تعادل میان کارایی و قیمت مناسب را برقرار کرده است. 3570K مجموعه غنی از فناوری را در خود جای داده است، که در ادامه تعدادی از آنها را مرور خواهیم کرد. یدک کشیدن پسوند K، نشان از ظرفیت های بیشتر برای اورکلاک دارد. اینتل در سری پردازنده ای با پسوند K از ضریب فرکانسی قفل نشده استفاده می کند که برای علاقه مندان به اورکلاکینگ و گیمرها خبر خوبی محسوب می شود. به کارگیری نسخه دوم از فناوری موسوم به توربو بوست که با توجه به بار پردازشی وظیفه تنظیم خودکار فرکانس هسته را تا 3.8 گیگاهرتز بر عهده دارد، باعث افزایش کارایی و استفاده بهینه از منابع سیستم می گردد.علاوه بر این شرکت اینتل یک تراشه گرافیکی مجتمع به نام HD4000 را در کنار هسته های پردازشی این پردازنده تعبیه نموده است.کنترلر حافظه نیز از نوع دو کاناله DDR3 بوده و با فرکانس کاری تا 1600 مگاهرتز سازگار می باشد. زمانی که قابلیت ها ذکر شده این پردازنده با مادربورد هایی مبتنی بر تراشه Z ترکیب شود،شاهد بهترین نتیجه برای استفاده از سیستم های مبتنی بر گرافیک داخلی پردازنده و اورکلاکینگ خواهیم بود.

پردازنده رده K، دارای ظرفیت فرکانسی باز ( قابلیت اورکلاک بالا)
با سیاست خاص اینتل پردازنده های رده K این غول سخت افزاری، دارای ضریب باز فرکانسی یا به اصلاح دیگر مولتی‌پلایر قفل نشده‌ هستند، که این امر باعث میشود تا اورکلاک ها که خواهان سرعت بیشترند، بتوانند کنترل کامل فرکانس اصلی/ توربو و کنترل کننده های حافظه DDR3 را به دست بگیرند واز قدرت نهفته در این پردازنده قدرتمند حداکثر بهره را ببرند.علاوه بر این امکان افزایش فرکانس( اورکلاک) در تراشه گرافیکی مجتمع نیز برای بهبود عملکرد آن نیز وجود دارد. پردازنده های کلاس i5 با توجه به تعداد هسته های فیزیکی خود، توان پردازشی مناسبی را برای استفاده کاربرانشان چه برای لذت بردن از بازی و چه برای اجرای روان تر نرم افزارهای گرافیکی و رندرینگ فراهم می آورند.شرکت اینتل برای ساخت پردازنده های که با نام ایوی ‌بریج (Ivy Bridge) می شناسیم از یک معماری انقلابی و بسیار پیشرفته استفاده نموده است. ایوی بریج ها یا به اصطلاح فارسی پل پیچکی ها، اولین محصولاتی هستند که به ترانزیستورهایی با ساختار سه بعدی Tri-Gate (سه دروازه) در درون خود مجهز شده اند.این پردازنده های 22 نانومتری در برابر پردازنده های قدیمی تر 32 نانومتری سندی بریج با ساختار دو بعدی، علاوه بر افزایش 37 درصدی کاریی، 50 درصد هم انرژی کمتری مصرف می کنند.دستیابی به این فناوری در ساخت پردازنده ها، دری جدید را به سوی نسل بعدی خلاقیت ها در طیف گسترده ای از دستگاه ها دیجتال به روی ما باز کرده است.

پردازنده های کلاس i5 با توجه به تعداد هسته های فیزیکی خود، توان پردازشی مناسبی را برای استفاده کاربرانشان چه برای لذت بردن از بازی و چه برای اجرای روان تر نرم افزارهای گرافیکی و رندرینگ فراهم می آورند.شرکت اینتل برای ساخت پردازنده های که با نام ایوی ‌بریج (Ivy Bridge) می شناسیم از یک معماری انقلابی و بسیار پیشرفته استفاده نموده است. ایوی بریج ها یا به اصطلاح فارسی پل پیچکی ها، اولین محصولاتی هستند که به ترانزیستورهایی با ساختار سه بعدی Tri-Gate (سه دروازه) در درون خود مجهز شده اند.این پردازنده های 22 نانومتری در برابر پردازنده های قدیمی تر 32 نانومتری سندی بریج با ساختار دو بعدی، علاوه بر افزایش 37 درصدی کاریی، 50 درصد هم انرژی کمتری مصرف می کنند.دستیابی به این فناوری در ساخت پردازنده ها، دری جدید را به سوی نسل بعدی خلاقیت ها در طیف گسترده ای از دستگاه ها دیجتال به روی ما باز کرده است.

فناوری Turbo Boost نسخه دوم، نسبت به نسل قبلی خود به صورت هوشمندانه تری طراحی شده، تا علاوه بر مدیریت توان مصرفی، زمانی که شما نیاز به پردازش بیشتر دارید، به یاری شما شتافته و عملکرد سیستمان را سرعت ببخشد. این تکنولوژِی با در نظر گرفتن محدودیت های حرارتی و میزان فعالیت هر یک از هسته قادر به تنظیم خودکار سرعت پردازنده بر اساس بار پردازشی روی آن میباشد، البته بجز افزایش فرکانس هسته های پردازشی فناوری Turbo Boost قادر به افزایش فرکانس هسته گرافیکی داخلی نیز می باشد.

فناوری Intel Smart Cache بر اساس حجم کار هر یک از واحد های پردازنده، حافظه پنهان سطح سوم موسوم به L3 Cache را به صورت پویا بین تمام هسته ها به اشتراک می گذارد. عدم نیاز به بارگذاری مجدد داده های تکراری موجود در حافظه، دسترسی سریعتری را به اطلاعات مورد نیاز برای هر هسته فراهم می آورد و موجب می شود که تمام حافظه به صورت مفید مورد استفاده قرار گیرد. در مجموع این فناوری باعث کاهش زمان تاخیر و بهبود عملکرد سیستم می شود.

مقالات مرتبط :

قیمت انواع پردازنده اینتل (کلیک کنید)