راهنمای خرید سی پی یو سلرون Intel Celeron G550
پس از استقبال بی نظیر از پردازنده های خانواده های Core i با معماری محبوب سندی بریج،اینتل برای رایانه های ارزان و میان قیمت نیز سری پنتیوم و سلرون از این معماری را به بازار عرضه کرده است.G550 نام یکی از پردازند های سلرون این شرکت می باشد که دارای دو هسته پردازشی در فرکانس 2.6 گیگاهرتز می باشد.این پردازنده سازگار با سوکت LGA1155 بوده و با فناوری ساخت 32 نانومتری ساخته شده است.G550 در سه ماهه دوم سال 2012 معرفی شده است و با بهره مندی از 2 مگابایت حافظه کش، از کنترلر حافظه دو کاناله DDR3 با فرکانس کاری تا 1066 مگاهرتز سازگار می باشد.شرکت اینتل حداکثر توان مصرفی این پردازنده را 65 وات ذکر کرده است.
هسته گرافیکی به کار گرفته شده در دل پردازنده های سندی بریج خانواده Celeron اینتل، به نیاز شما برای کاربرد های روزمره و لذت بردن از یک تجربه بصری، بدون نیاز به کارت گرافیکی اختصاصی پاسخ گفته است. تراشه گرافیکی HD داخلی این پردازنده می تواند تصاویر را با کیفیت و شفافیت مناسب و رنگ واقعی نمایش دهد.

فناوری Intel Smart Cache بر اساس حجم کار هر یک از واحد های پردازنده، حافظه پنهان سطح سوم موسوم به L3 Cache را به صورت پویا بین تمام هسته ها به اشتراک می گذارد. عدم نیاز به بارگذاری مجدد داده های تکراری موجود در حافظه، دسترسی سریعتری را به اطلاعات مورد نیاز برای هر هسته فراهم می آورد و موجب می شود که تمام حافظه به صورت مفید مورد استفاده قرار گیرد. در مجموع این فناوری باعث کاهش زمان تاخیر و بهبود عملکرد سیستم می شود.

پردازنده های سندی بریج سلرون شامل دوهسته پردازشی فیزیکی هستند که به صورت همزمان به پردازش بسته های اطلاعاتی می پردازند. پردازش موازی سبب دستیابی به کارایی بهتر و رسیدن به زمان پاسخ گویی سریعتر هنگام اجرای برنامه های کاربردی میشود و امکان پشتیبانی از سیستم عامل و برنامه های 64 بیتی را مهیا میکند.فناوری ساخت 32 نانومتری به دلیل کوتاه تر کردن فاصله میان اجزای اصلی سازنده پردازنده(ترانزیستورها) کاهش مصرف انرژی سبب گردیده است.

مقالات مرتبط :

قیمت انواع پردازنده اینتل (کلیک کنید)