بررسی پرینتر SCX-4729FD سامسونگ

 SCX-4729FD یکی از محصولات سامسونگ در گروه پرینترهای تک رنگ لیزری است و قابلیت چاپ، تکثیر و اسکن کردن اسناد و نیز ارسال و دریافت فکس را دارد.

در جلوی بدنه و در سمت راست پرینتر SCX-4729FD ، پنل کنترل و تنظیمات ابزار تعبیه شده است. این پنل به یک نمایشگر LCD دو خطی مجهز می‌باشدکه قابلیت نمایش ۱۶ کاراکتر را در هر سطر دارد. پنل کنترل توسط یک لولا به بدنه ابزار متصل شده است بنابراین می‌توانید زاویه قرارگیری آن ‌را برای سهولت در دسترسی به کلیدها تنظیم نمایید. در سمت چپ پنل کنترل محفظه خروجی با ظرفیت 120 برگ کاغذ قرار گرفته است. در پایین بدنه دو محفظه برای نگه‌داری کاغذ برای انجام عملیات چاپ در نظر گرفته شده و حداکثر ظرفیت محفظه اصلی آن 250 برگ کاغذ است. در سمت راست این محفظه یک نشانگر تعبیه ‌شده است که میزان کاغذ موجود در محفظه را مشخص می‌کند بنابراین نیازی به باز کردن کشوی محفظه برای تشخیص موجودی کاغذ ابزار نخواهید داشت. حدفاصل محفظه ورودی و خروجی کاغذ نیز برای قرارگیری کارتریج پرینتر در نظر گرفته شده است.
SCX-4729FD به یک پردازنده ۵۳۳ مگاهرتزی تولید شده توسط سامسونگ مجهز شده است. از طرفی میزان حافظه به کار رفته در ساختار این پرینتر 128 مگابایت می‌باشد که برای انجام و ذخیره‌سازی وظایف متعدد فضای کافی را در اختیار ابزار قرار خواهد داد.
برای این‌که نگاه دقیق‌تری به قابلیت‌های این پرینتر بیندازیم هر یک از ویژگی‌های آن‌ را به صورت مجزا مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 


مسلما مهم‌ترین وظیفه یک پرینتر، قدرت و امکانات آن در چاپ اسناد می‌باشد. حداکثر میزان تفکیک‌پذیری در زمان چاپ توسط این ابزار 1200 dpi است. همان‌گونه که می‌دانید dpi تعداد نقطه‌های چاپ شده در هر اینچ از صفحه بوده بنابراین هر چه مقدار این عدد بالاتر باشد کیفیت چاپ نیز افزایش خواهد یافت. به گفته شرکت سازنده مدت زمان چاپ نخستین برگ توسط این پرینتر کمتر از ۵/۸ ثانیه است اما در آزمایش عملی ما زمان ۷/۱۳ ثانیه به دست آمد. در حالت کلی میزان سرعت چاپ با مقیاس تعداد برگ‌های کاغذ در هر دقیقه سنجیده می‌شود که به صورت خلاصه PPM (Pages Per Minutes) ذکر می‌گردد و این عدد برای ابزار مورد بررسی ما 29 اعلام شده است. در واقع عدد ذکر شده بیانگر سرعت چاپ دستگاه بر روی کاغذ نامه است و این سرعت برای چاپ روی کاغذ A4 به 28 خواهد رسید. از طرفی به کمک ویژگی Duplex قابلیت چاپ اسناد در هر دو طرف کاغذ و به صورت خودکار توسط این پرینتر امکان‌پذیر می‌باشد و در نتیجه در زمان، هزینه و میزان مصرف کاغذ نیز صرفه‌جویی خواهد شد. مدت زمان چاپ در دو سمت یک کاغذ با استفاده از ویژگی Duplex، 20 ثانیه ثبت شد.
نوع شبیه‌ساز به کار رفته در ساختار این پرینتر PCL6/5e و SPL است. وظیفه شبیه‌ساز، ترجمه زبان کامپیوتر به زبان قابل فهم توسط پرینتر می‌باشد. علاوه بر آن‌که شرکت‌های سازنده از شبیه‌سازهای اختصاصی خود در ساختار پرینترهایشان استفاده می‌کنند استانداردهای متداولی نیز در این حوزه تعریف شده‌اند و از رایج‌ترین شبیه‌سازها می‌توان به دو استاندارد PCL و Postscript اشاره کرد.
عملکرد SCX-4729FD در اجرای عملیات کپی و تکثیر نیز مشابه با شرایط چاپ اسناد توسط این ابزار است. مدت زمان لازم برای عملیات کپی و تکثیر اسناد در هر دقیقه به 29 برگ کاغذ نامه و یا 28 برگ کاغذ A4 عنوان شده است و تفکیک‌پذیری آن 1200×1200 نقطه در اینچ است. در آزمایشات عملی مدت زمان تکثیر یک برگ کاغذ 8/12 ثانیه و برای پنج برگ 6/21 ثانیه ثبت شد. یکی از ویژگی‌های این دستگاه قابلیتMulti Copy است که به کمک این ویژگی قادر خواهید بود حداکثر 99 نسخه از یک سند اصلی را به صورت متوالی تکثیر نمایید. قدرت بزرگ‌نمایی این ابزار تا 400% ابعاد سند اولیه ذکر شده است علاوه بر آن‌که قابلیت کاهش ابعاد سند را نیز تا 25% ابعاد اصلی دارد. در حقیقت مقیاس فایل خروجی توسط دستگاه کپی از یک چهارم تا چهار برابر قابل تنظیم خواهد بود. 


اسکنر به کار رفته در ساختار پرینتر SCX-4729FD  که در بالای بدنه قرار دارد از نوع تخت استاندارد است. اسکنر دستگاه از روش CIS رنگی برای اسکن تصاویر و اسناد استفاده می‌کند. تفکیک‌پذیری اپتیکال اسکنر با دقت 1200×1200 نقطه در اینچ انجام می‌شود اما به‌صورت نرم‌افزاری به کیفیتی تا 4800×4800 نقطه در اینچ دست خواهید یافت. توجه داشته باشید که انجام عملیات اسکن به صورت کاملا رنگی امکان‌پذیر بوده و رنگ‌های اسکن شده با تصویر اولیه کاملا مطابقت دارند. این اسکنر قابلیت سازگاری با استانداردهای TWAIN و WIA را دارد و در نتیجه به راحتی‌ می‌توانید از آن در محیط‌های متفاوت استفاده نمایید. دستگاه مورد بررسی ما از قابلیت سازگاری با تابع ADF (Automatic Document Feeder) نیز برخوردار است. به کمک این قابلیت شما می‌توانید چندین سند را در مخزن ورودی ابزار قرار دهید تا عملیات مورد نظر شما به صورت خودکار انجام شود. ظرفیت محفظه ADF این دستگاه برای 50 برگ کاغذ در نظر گرفته شده است. مدت زمانی که برای اسکن 4 برگ کاغذ با استفاده از تابع ADF بدست آمد، 9/50 ثانیه بود.
یکی دیگر از قابلیت‌های این اسکنر امکان ارسال فایل‌های اسکن شده به طور مستقیم به یک حافظه فلش، یک کامپیوتر و ایمیل شما می‌باشد بنابراین به راحتی قادر خواهید بود تا عملیات اسکن کردن را حتی بدون نیاز به یک کامپیوتر و به صورت مستقل انجام دهید.
سیستم ارسال و دریافت فکس این ابزار نیز همانند سیستم اسکن به صورت رنگی انجام می‌شود. سیستم فکس این ابزار قابلیت سازگاری با استانداردهای ITU-T G3 و ECM را دارد و در ساختار آن از یک مودم 6/33 کیلوبیت بر ثانیه‌ای استفاده شده است. این فکس به 8 مگابایت حافظه مجهز شده است که برای ذخیره‌ نمودن 600 صفحه کافی خواهد بود. از آنجایی که دستگاه به صورت مستقیم به خط تلفن متصل می‌شود، شماره‌گیری از طریق پنل کنترل تعبیه شده روی ابزار نیز امکان پذیر است و با استفاده از ویژگی Auto Dial قادر خواهید بود تا 200 شماره تلفن را در حافظه ابزار ذخیره کرده و برای شماره‌گیری سریع از آن‌ها استفاده نمایید. از دیگر امکاناتی که توسط فکس در اختیار خواهید داشت می‌توان به شماره‌گیر مجدد خودکار، تماس با آخرین شماره، ایجاد تاخیر در ارسال اسناد، ارسال فکس دریافت شده به یک مقصد جدید و همچنین امکان ارسال یک فکس به حداکثر 209 نقطه متفاوت به صورت همزمان اشاره نمود. تفکیک‌پذیری استاندارد تعریف شده برای ارسال اسناد سیاه و سفید توسط این ابزار98×203 نقطه در اینچ و برای اسناد رنگی 200×200 نقطه در اینچ می‌باشد. با این وجود دو سطح دیگر از تفکیک‌پذیری را نیز برای دستیابی به کیفیت بالاتر در اختیار شما قرار می‌دهد که شامل 196×203 و 300×300 نقطه در اینچ می‌باشند.
ابعاد و نوع کاغذی که توسط این پرینتر چند منظوره قابل استفاده خواهد بود شامل کاغذ‌های A4، A5، A6، Letter، پاکت نامه و... می‌باشد. همچنین می‌توانید از این دستگاه برای چاپ روی یک کاغذ غیراستاندارد با حداکثر ابعاد 5/8×14 اینچ نیز استفاده نمایید. در واقع محدوده ابعاد کاغذی که توسط دستگاه قابل استفاده خواهد بود از 3×5 تا 14×5/8 اینچ ذکر شده است. همچنین امکان استفاده از کاغذ با کیفیت‌های متفاوت از جمله کاغذ شفاف، برچسب، کتان، کاغذ رنگی، بازیافت شده، کاغذ‌هایی با ضخامت بالا و ... نیز وجود دارد.
برای شارژ کردن تونر جوهر پرینتر می‌توانید از کارتریج‌های مدل MLT-D103S و MLT-D103L استفاده کنید. کارتریج ابزار به‌طور استاندارد برای چاپ 1500 صفحه قابل استفاده خواهد بود و با استاندارد ISO/IEC 19752 نیز سازگاری دارد. خوب است به این نکته نیز اشاره کنیم که حداکثر تعداد صفحات مورد استفاده در یک ماه توسط این دستگاه به 12000 برگ کاغذ می‌رسد.
 
 


برای راه‌اندازی این پرینتر می‌توانید از اینترفیس USB 2.0 و اینترفیس RJ-45 که در پشت بدنه دستگاه قرار دارند استفاده نمایید. شما می‌توانید SCX-4729FD را بدون نیاز به کامپیوتر و از طریق درگاه RJ-45 که از سرعت انتقال 100/10 مگابیت بر ثانیه‌ای پشتیبانی می‌کند به منابع شبکه متصل نموده و آن را به صورت مستقل در اختیار تمامی کاربران قرار دهید. اعمال تنظیمات نرم‌افزاری و بررسی عملکرد بخش‌های مختلف دستگاه از طریق اینترفیس تحت وب نیز امکان‌پذیر خواهد بود.
بر اساس آمار و ارقام باید بگوییم میزان نویز صدای دستگاه در زمان عملیات چاپ و کپی کمتر از 50 دسی‌بل ذکر شده است. می‌توانیم بگوییم نویز دستگاه در زمان فعالیت آن محسوس و به میزان قابل انتظار می‌باشد اما صدای آزار دهنده‌ای را ایجاد نخواهد کرد.در نهایت بد نیست به این نکته نیز اشاره کنیم که این دستگاه با ابعاد 406 میلی‌متر طول، 384 میلی‌متر عرض و 338 میلی‌متر ارتفاع، وزنی در حدود 3/10 کیلوگرم دارد.
با توجه به این نکته که ابزار مورد بحث ما برای پشتیبانی از حجم کاری بالایی طراحی شده، دریچه‌های متعددی برای تهویه هوا و خروج گرمای دستگاه در اطراف بدنه تعبیه شده است. به گفته سامسونگ میزان مصرف انرژی توسط این دستگاه چند منظوره پایین بوده و همچنین قرار دادن آن در حالت ECO موجب کاهش مصرف کارتریج و نیز کاغذ خواهد شد. این ویژگی تنها با فشردن کلید ECO تعبیه شده روی پنل کنترل ابزار فعال و تنظیمات پیش‌فرض آن به صورت خودکار روی دستگاه اعمال خواهد شد.
متاسفانه به نظر می‌رسد بدنه دستگاه خصوصا در طرفین از استحکام بالایی برخوردار نبوده و گرمای تولید شده توسط دستگاه نیز محسوس است بنابراین بهتر است در انتخاب محل قرارگیری آن دقت کنید. با این وجود آنچه که در مجموع در خصوص این پرینتر چندمنظوره می‌توانیم بگوییم این است که شما با یک ابزار کارامد رو‌به‌رو هستید. عملکرد مناسب بخش‌های مختلف آن نشان می‌دهد که سامسونگ توجه و دقت لازم را برای ساخت SCX-4729FD به انجام رسانده تا بتواند پاسخگوی نیازهای متعدد مشتریان خود باشد. کیفیت بالای چاپ و تکثیر اسناد، قابلیت اسکن رنگی و امکان اتصال مستقیم به خط تلفن برای ارسال و دریافت فکس، شما را از خرید دستگاه‌های مجزا و صرف هزینه بالا برای انجام کارهای روزمره نجات خواهد داد. اگر حجم فعالیت‌های اداری، شما را ملزم به خرید یک پرینتر چند منظوره می‌کند SCX-4729FD یک انتخاب هوشمندانه خواهد بود.
 
+
پشتیبانی از تابع ADF
قابلیت چاپ دو رو (Duplex)
امکان اتصال به شبکه بدون نیاز به سیستم مرجع
پیاده‌سازی وضعیت ECO برای کاهش مصرف کاغذ و کارتریج
-
بدنه نه چندان مستحکم
گرمای محسوس در فشار کاری بالا
 
جمع‌بندی
SAMSUNG SCX-4729FD یک پرینتر چند منظوره است که به قابلیت‌های متعددی مجهز شده تا کارهای روزمره اداری نظیر چاپ، کپی، اسکن، ارسال و دریافت را با سرعت و عملکرد بهتری انجام دهد.

سایت منبع : دیجیتال
لیست قیمت انواع پرینتر در فروشگاه آسا رایان