بررسی تخصصی پردازنده FX-4300 ای ام دی

مدیران ارشد شرکت Advanced Micro Devices یا همان AMD با عرضه پردازنده های خانواده FX که از معماری نوین و انقلابی بولدزر بهره مند هستند،به کاربران نوید داشتن یک سیستم مدرن و سریع را دادند.حال در ادامه تولید و عرضه این خانواده، نسل جدید و بهینه شده معرفی شده که با نام Vishera (ویشرا) شناخته میشوند.مدل های این خانواده با پردازنده های چهار هسته ای شروع می شوند و پردازند های قوی تر شش و هشت هسته ای را نیز شامل می گردد.پردازنده FX 4300 به عنوان اولین و خوش قیمت ترین عضو خانواده پردازنده های ویشرا FX دارای چهار هسته پردازشی در فرکانس 3.8 گیگاهرتز است.علاوه بر مجموع 8 مگایابایت حافظه نهان کش (سطح دو + سطح سه)، فناوری توربو هوشمند سرعت این پردازنده را به صورت خودکار تا 4.0 گیگاهرتز(در دو هسته فعال) افزایش می دهد تا وظایف پردازشی شما با سرعت بیشتری انجام پذیرد.این پردازنده با معماری ساخت 32 نانومتری تولید شده و با سوکت +AMD سازگار می باشد.از دیگر مشخصات این پردازنده می توان به قفل باز فرکانسی و همچنین کنترلر حافظه از نوع دو کاناله DDR3 سازگار با فرکانس کاری تا 1866 مگاهرتز اشاره نمود. AMD FX 4300 دارای مصرفی معادل 95 وات می باشد. 

 

یکی از مهترین برتری های خانواده FX نسبت به سایر پردازنده های شرکت AMD باز بودن ضریب فرکانسی یا به اصلاح دیگر مولتی پلایر قفل نشده می باشد.این پردازنده ها قابلیت اورکلاکینگ بسیار بالا را با قیمت رقابتی نسبت به پردازنده اینتل در اختیار کاربران قرار می دهد.بدین ترین گیمرها خرفه ای و اورکلاکرها می توانند به صورت دستی قدرت پردازنده را در دست بگیرند و کارایی سیتم خود را با بهره گیری از ضرایب بالتر، افزایش دهند.با سیاست خاص شرکت AMD پردازنده های 4 هسته ایی این خانواده با کد FX-4xxx نام گذاری می شوند.

مجموعه دستور العمل های جدید
شرکت AMD برای اولین بار در پردازنده های با معماری بولدوزر از تکنولوژی AVX یا Advanced Vector Extensions پشتیبانی می کند. این تکنولوژی در سال 2008 از سوی اینتل عرضه شد و به عنوان یک استاندارد جهانی محسوب می گردد.اگر ما به طور خلاصه بخواهیم آن را توضیح بدهیم باید گفت این فناوری شامل روش ها پردازشی بسیار پیشرفته است که در محاسبات ریاضیاتی کاربرد دارند و بر پایه کد های x86 برای بهبود محاسبات و کار های برداری ارائه شده اند. استفاده از این تکنولوژی گام بزرگی برای معماری Bulldozer به شمار می رود تا عملکردی بهتری را برای کار با نرم‌افزار‌های گرافیکی، اینترنت، ‌اجرای بازی‌ها و سایر کاربردهای رایج به کاربرانش ارایه نماید.

حافظه پنهان ( cache )
در طراحی و ساخت پردازنده های بولدوزر با فناوری 32 نانومتری، برای تمامی پردازنده های این خانواده سه سطح مختلف حافظه نهان کش در نظر گرفته شده است. حافظه پنهان سطح سوم موسوم به L3 Cache، با ظرفیت 8 مگابایت بین تمام هسته ها مشترک است. علاوه بر این، حافظه پنهان سطح دوم نیز در پردازنده های سری FX4000 برابر 4 مگابایت، سری FX6000 برابر 6مگابایت و نهایتا در پردازند های 8 هسته ای سری FX8000 برابر 8مگابایت می باشد. این حجم بالای حافظه کش، دسترسی سریعتری را به اطلاعات مورد نیاز برای هر هسته فراهم می آورد و موجب می شود که تمام حافظه به صورت مفید مورد استفاده قرار گیرد.

فناوری توربو کور برای افزایش هوشمند فرکانس
سرعت بیسترین اهمیت را در کارایی سیستم رایانه ای شما دارد.فناوری Turbo Core شرکت AMD که برای اولین بار در پردازنده های فانتوم به کار گرفته شد،به صورت هوشمند وظیفه کنترل و تنظیم سرعت پردازش سی پی یو را بر عهده دارد.حالا نسخه دوم این فناوری به صورت بهینه تر و هوشمندانه تر در پردازنده های خانواده ویشرا این وظیفه را بر عهده دارد.ایند فناوری با توجه به نیاز پردازشی شما و برنامه های در حال اجرا و همچنین شرایط کاری پردازنده می تواند به صورت خودکار فرکانس عملیاتی را افزایش دهد.به لطف این افزایش خودکار سرعت، کارایی نهایی سیستم شما در کار کردن با نرم افزار ها و برنامه های مختلف افزایش خواهد یافت.

کنترلر حافظه داخلی DDR3
کنترل کننده های حافظه جای گذاری شده درون پردازنده خانواده FX می توانند با استفاده از حافظه های DDR3 در باند فرکانسی 1866 مگاهرتز، پهنای باندی معادل 29.9GB/sec را ایجاد نمایند.این کنترلرها از نوع دو کاناله بود و در ارتباط مستقیم با هر یک از هسته ها می باشد. همچنین حافظه های رم با مصرف ولتاژ پایین 1.2 , 1.35 ولتی نیز با پردازنده های این خانواده سازگاری کامل دارند.

 

قیمت انواع پردازنده AMD (کلیک کنید)