راهنمای چاپ طرح های گرافیکی

شاید شما هم جزو آندسته از افرادی باشید که کارهای گرافیکی مثل طراحی کارت ویزیت و غیره را دوست دارید خودتان انجام بدهید . طراحی یک بخش کار و انتخاب هارمونی رنگی که در چاپخانه قرار است بر روی کاغذ نقش ببند بخشی دیگر است که باید کاربر به درستی به این بخش دقت داشته باشد . برای افزایش کیفیت کار های چاپ شده خود، قبل از هر چیز باید نحوه تبدیل رنگ ها از صفحه نمایش به روی کاغذ را دریابید. هنگام طراحی در رایانه، رنگ ها در حالت RGB (Red، قرمز – Green، سبز – Blue، آبی) روی صفحه نمایش نقش می بندند. ترکیب این سه رنگ می تواند رنگ سفید نور را نیز تشکیل دهند. این حالت از رنگ ها از نوعی است که روی صفحه نمایش رایانه و تلویزیون ها تولید می شود.

اما در هنگامی که به رنگ های چاپ شده روی کاغذ می نگرید، موضوع متفاوت است. روی کاغذ، رنگ ها به حالت CMYK به نمایش در می آیند؛ Cyan (فیروزه ای)، Magenta (زرشکی)، Yellow (زرد) و Key یا Black (سیاه). این رنگ ها از نوری می آیند که به طور مستقیم از روی یک شیء رنگی توسط منبع نور، بازتاب شده اند. بر خلاف این، رنگ های RGB، مستقیماً از منبع نور جاری می شوند. از همین رو، می توانند تصاویری واضح تر، خالص تر و گستره بیشتری از رنگ ها را تشکیل دهند.
 
اگر در پروژه شما حساسیت خاصی روی رنگ ها وجود دارد، و رنگ ها می بایستی به رنگ درخواستی در ذهنتان، در نزدیک ترین حالت ممکن باشد، بسیار مهم است که درباره تاثیر موارد مذکور کاملاً هوشیار باشید. سه ترکیب رنگ مختلف هستند که باید در هنگام طراحی در ذهن خود داشته باشد؛
- رنگ های هدف (Target Color)
- رنگ های نمایش داده شده روی صفحه نمایش (Onscreen Color)
- رنگ های چاپ شده (Printed Color)

برای همگام و یکسان سازی رنگ هدف با رنگ چاپ شده، مطمئن شوید که فایل طرح خود را از ابتدا در فرمت CMYK ایجاد کنید؛ به جای اینکه در انتها آن را به فرمت CMYK تبدیل کنید. تنها اطلاعاتی که در هنگام چاپ به چاپگر داده می شود، مربوط به فرمت CMYK است و چاپگر به هیچ عنوان به نحوه نمایش رنگ ها روی صفحه نمایش توجهی ندارد.
درک تفاوت بین انواع رنگ ها و استفاده از ابزار های جانبی برای تشخیص رنگ ها به جای چشم انسان، از بسیاری از اشتباهات و کمبود های طراحی شما می کاهد.
حتماً مطمئن باشید که وضوح طرح شما حداقل 300 dpi است.

درصد مقدار رنگ CMYK خود را با استفاده از راهنمای Pantone بررسی کنید. راهنمای Pantone، مجموعه ای است که بیش از 3000 رنگ از فرمت CMYK را با اطلاعات لازم در اختیار شما می گذارد تا رنگ چاپ شده مورد نظر خود را راحت تر پیدا کنید.
تبدیل فایل را خود انجام دهید و به عهده چاپگر نگذارید.
سعی کنید از نمایشگری استفاده کنید که به خوبی از کار با رنگ های CMYK پشتیبانی کند.