بررسی کوتاه مادربرد B85N Phoenix

یکی از مادربردهای پرفروش گیگابایت B85N Phoenix  می باشد که در سال 1392 روانه بازارکامپیوتر شده است . این مادربرد با ضمانت شرکت آواژنگ در بازار رایانه ایران به فروش میرسد  .  در طراحی این مادربرد بسیار کوچک از برد مشکی و اسلات های نارنجی رنگ استفاده شده که تداعی کننده مادربردهای سری اورکلاکینگ گیگابایت می باشد. این مادربرد که از چیپ ست B85 بهره می برد، قابلیت پشتیبانی از تمامی پردازنده های مبتنی بر سوکت LGA 1150 را دارا است.


این مادربرد از لحاظ درگاه های ورودی و خروجی نیز یک مادربرد کامل است و از درگاه های اتصال SATA 3 و USB 3.0 پشتیبانی می کند. نکته قابل توجه، وجود یک درگاه USB با روکش طلا در پانل پشتی مادربرد می باشد که مخصوص اتصال ابزارهای صوتی حرفه ای می باشد و کمترین نویز ممکن را در هنگام اتصال ایجاد می کند. درگاه های تصویری DVI و HDMI تعبیه شده روی این مادربرد نیز B85N Phoenix را به یک انتخاب بی نظیر برای راه اندازی یک سیستم سینمای خانگی با کیفیت صوتی و تصویری بسیار بالا تبدیل می کند. هنوز زمان دقیقی برای عرضه این مادربرد منحصر به فرد به بازارهای جهانی از سوی گیگابایت اعلام نشده است.


همچنین مادربرد B85N Phoenix علی رقم اندازه بسیار کوچکی که دارد، مجهز به دو اسلات رم با قابلیت پشتیبانی تا 32 گیگابایت حافظه DDR3 و یک اسلات PCI-Express 3 برای پشتیبانی از قدرتمندترین کارت های گرافیکی می باشد. از این رو دیگر نمی توان سیستم مبتنی بر این مادربرد Mini-ITX را تنها تنها به عنوان یک سینمای خانگی دانست، بلکه می توان سنگین ترین بازی های کامپیوتری و نرم افزارهای طراحی را نیز به راحتی با آن اجرا کرد.