بررسی فن خنک کننده  Thermaltake Frioشرکت Thermaltake یکی از تولیدکنندگانی است که در زمینه ارایه تجهیزات و لوازم جانبی سیستم‌های کامپیوتری فعالیت می‌کند. این شرکت از اعتبار بسیار بالایی در بین کاربران برخوردار بوده و در عین حال به‌خاطر گران بودن محصولاتش در بازار شناخته شده است. Thermaltake که در سال 1999 تاسیس شده، در حال حاضر کیس‌های کامپیوتری، منابع تغذیه و محصولات خنک‌کننده را به بازارهای جهانی ارایه می‌کند. ما در این مقاله به معرفی یکی از مشهورترین خنک‌کننده‌های پردازنده این شرکت با نام Frio خواهیم پرداخت.

 Frio یک نام شناخته شده در بین خنک‌کننده‌های Thermaltake به‌شمار می‌آید. در واقع یکی از دلایل این موضوع وجود یک خانواده از خنک‌کننده‌های Frio در بین محصولات شرکت مذکور است. خانواده Frio در مجموع چهار عضو را در بر می‌گیرد: مدل اصلی Frio که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم، Frio Advanced که از فن‌های 13 سانتی‌متری قرمز رنگ استفاده می‌کند، Frio OCK با 6 لوله حرارتی و Frio Extreme با طراحی دو تکه پره‌ها و فن‌های 14 سانتی‌متری.

 ما در این مقاله به بررسی مدل استاندارد Frio خواهیم پرداخت. در نگاه اول، Frio یک خنک‌کننده نسبتا بزرگ با ساختار «قاب‌بندی» شده به‌نظر می‌رسد. بخش حرارت‌گیر مرکزی این خنک‌کننده، ابعادی معادل 165×98×139 میلی‌متر دارد. دو فـن 12 سانتی‌متری با پره‌های سفید رنگ برای نصب در دو طرف این بخش به همراه Frio ارایه می‌شوند. در واقع یکی از این فن‌ها از قبل روی خنک‌کننده نصب شده است و شما در نصب فن دوم مختار هستید.


 
Frio از پنج لوله حرارتی با قطر 8 میلی‌متر استفاده می‌کند که پتانسیل بالایی در زمینه انتقال حرارت از بلوک پردازنده به پره‌ها و در نهایت دفع حرارت را برای آن فراهم می‌کنند. پره‌های این خنک‌کننده از فلز آلومینیوم و بلوک پردازنده آن از آلومینیوم و مس است.

بدون تردید می‌توان سطح بلوک پردازنده خنک‌کننده Frio را یکی از صیقلی‌ترین نمونه‌های موجود در بین خنک‌کننده‌ها به‌شمار آورد. این بخش که از مس آب‌کاری شده ساخته شده است، با ایجاد یک سطح کاملا هموار و یکنواخت برای تماس با سطح پردازنده، بهترین شرایط جذب گرمای تولید شده توسط آن را فراهم می‌سازد.

Frio از یک طراحی ایستاده یا به ‌اصطلاح فنی‌تر Tower استفاده می‌کند. به‌طور کلی می‌توان گفت خنک‌کننده‌های ایستاده در حال حاضر از قدرتمنــدترین خنک‌کننــده‌های مبتنـی بر هـوا به‌شمـار می‌آینـد. Thermaltake در این خنک‌کننده خود از یک طراحی زاویه‌دار منحصربه‌فرد استفاده کرده است که جریان هوای گردابی را برای افزایش توانایی خنک‌کنندگی آن ایجاد می‌کند.

 این خنک‌کننده از 5 لوله حرارتی استفاده می‌کند. لوله‌های حرارتی مذکور که مسی هستند در یک ساختار یک درمیان به پره‌های آلومینیومی متصل شده‌اند تا حرارت بیشتری را به آن‌ها منتقل کنند. پوشش نیکلی Frio که در بین خنک‌کننده‌های امروزی متداول شده است به آن امکان می‌دهد تا نه تنها از قسمت‌های مسی خود در برابر اکسیده شدن محافظت کند، بلکه ظاهر جذاب‌تری نیز داشته باشد.


هر دو فن مورد استفاده در خنک‌کننده Frio توسط خود شرکت Thermaltake تولید شده‌اند. این فن‌ها دارای یک کانکتور برق سه‌پایه استاندارد به همراه یک گردونه کنترل سرعت چرخش (RPM) هستند. اگر بخواهید از فن‌های خنک‌کننده با بالاترین سرعت ممکن استفاده کنید یا این‌که از یک سیستم کنترل‌کننده فن برای تنظیم سرعت آن‌ها بهره‌گیری نمایید، می‌توانید این گردونه‌های کنترلی را از کابل فن جدا کنید. به هر حال در وضعیت پیش‌فرض با استفاده از این گردونه شما می‌توانید سرعت چرخش فن‌های خنک‌کننده خود را بین 1200 تا 2500 دور در دقیقه تغییر دهید. بدیهی است که بالاترین میزان سرعت فن بهترین عملکرد خنک‌کنندگی را فراهم خواهد کرد اما در عین حال بیشترین میزان نویز را هم تولید می‌کند.

بر اساس مشخصات ارایه شده توسط Thermaltake، این فن‌ها برای ایجاد جریان‌ هوایی در سطح  101CFM به عبارتی 101 فوت مکعب در دقیقه، رده‌بندی شده‌اند. همچنین فن‌های مذکور هنگام چرخش با حداکثر سرعت خود نویزی معادل 43 دسی‌بل تولید می‌کنند که می‌تواند از نظر بعضی از کاربران ناخوشایند باشد.

طراحی خنک‌کننده Frio با یک قاب سیاه‌رنگ که روی قسمت فوقانی خنک‌کننده قرار گرفته و جذابیت آن را افزایش می‌دهد، تکمیل می‌شود. هر یک از فن‌ها با استفاده از یک پوشش مخصوص با چهار نگهدارنده لاستیکی روی خنک‌کننده نصب می‌شوند. این بست‌های لاستیکی به حذف لرزش ایجاد شده به‌خاطر انرژی چرخشی فن‌ها کمک می‌کند. نکته‌ای که در هنگام نصب فن‌ها باید به آن توجه داشته باشید، این است که جریان هوای ایجاد شده توسط هر دو فن باید در یک مسیر قرار گرفته باشد. در واقع شما باید قسمت جلویی یک فن و قسمت پشتی فن دیگر را در طرفین خنک‌کننده مشاهده کنید. بد نیست به این نکته اشاره کنیم که وزن خنک‌کننده Frio با تمام متعلقات آن به 1042 گرم می‌رسد.

ساختارهای اتصالی ارایه شده به همراه Frio، گستره وسیعی از سوکت‌های پردازنده موجود AMD و اینتل را در بر می‌گیرند و به این ترتیب آن را به یک گزینه انعطاف‌پذیر برای استفاده در انواع سیستم‌ها تبدیل می‌کند. پشتیبانی یک محصول جانبی مانند خنک‌کننده پردازنده از سوکت‌های مختلف به‌شما امکان می‌دهد که سرمایه‌گذاری انجام شده در مورد آن را برای مدت بسیار بیشتری حفظ کرده و هنگام ارتقا یا تعویض سیستم خود (حتی از پلتفرم یک تولید‌کننده به پلتفرم تولیدکننده دیگر) به استفاده از آن ادامه دهید.

از سوی دیگر، یک خمیر حرارتی اختصاصی نیز در بسته‌بندی این خنک‌کننده قرار گرفته که عملکرد بسیار بهتری را در مقایسه با محصولات متفرقه موجود در بازار فراهم می‌کند.
تمام این ویژگی‌ها باعث می‌شوند Frio یک خنک‌کننده با عملکرد بسیار خوب باشد. در واقع شاید تنها ایرادی که می‌توان به آن گرفت، سطح بالای نویزی است که در هنگام کار با حداکثر سرعت خود ایجاد می‌کند و در محیط‌های کم صدا می‌تواند یک عنصر آزاردهنده باشد.

نقاط مثبت
کیفیت ساخت بالا، دو فن قدرتمند با قابلیت تنظیم سرعت به‌صورت دستی

نقاط ضعف
نویز بالا در هنگام کار با حداکثر سرعت فن

 
جمع‌بندی
با توجه به قیمت بالای پردازنده‌های قدرتمند موجود در بازار، شما برای حفاظت از سرمایه‌گذاری خود در خرید آن‌ها به یک محصول قابل اعتماد نیاز دارید. بدون تردید Frio یک گزینه منطقی برای این منظور به‌شمار می‌آید. البته توجه داشته باشید که استفاده از این خنک‌کننده با بالاترین سرعت فن‌های آن می‌تواند نویز زیادی تولید کند که در محیط‌های آرام آزاردهنده خواهد بود.

سایت منبع : دیجیتال

مشاهده لیست قیمت خنک کننده های پردازنده (کلیک کنید)