فن آوری انحصاری Ultra Durable در مادربردهای گیگابایت

یکی دیگر از فن آوریهای انحصاری مادربردهای گیگابایت Ultra Durable می باشد . اولین نسل این فن آوری با تعبیه خازن های کاملاً جامد با مقاومت داخلی پایین تر روی مادربرد متولد شد و طی هفت سال گذشته امکانات و قابلیت های بسیاری به آن اضافه گردید. چندی پیش همزمان با انتشار مادربردهای جدید سری 8، گیگابایت آخرین نسل از این فن آوری انحصاری را تحت عنوان Ultra Durable 5 PLUS معرفی کرد. چهار ویژگی مهم این فن آوری خنکی بیشتر، کارایی بیشتر، امنیت بیشتر و USB3.0 بیشتر می باشد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

خنکی بیشتر
گیگابایت در مادربردهای سری 8 خود، به خصوص سری مادربردهای حرفه ای گیمینگ و اورکلاکینگ، از سیستم های خنک کننده جدیدی استفاده کرده است که ترکیب بی نظیری از سیستم های سینک غیرفعال، خنک کننده بادی و آبی می باشد. برای مثال در مادربرد G1.Sniper5 از تمامی این سیستم ها برای دفع حرارت از ناحیه PWM استفاده شده است. ویژگی دیگری که به خنکی بیشتر مادربرد کمک بسزایی می کند استفاده از 2 انس مس بیشتر در تمام سطح لایه PCB می باشد که از نسل سوم به فن آوری Ultra Durable اضافه شده و تا کنون نیز ادامه یافته است.

کارایی بیشتر
یکی از مهمترین نکات در ضمین کارایی بالای یک مادربرد، تامین توان مورد نیاز قطعات اصلی مثل پردازنده و حافظه رم به صورت کامل و یکنواخت است. فن آوری Ultra Durable 5 PLUS در این زمینه قابلیت های بسیاری دارد که از جمله مهمترین آنها می توان به سیستم کنترل تمام دیجیتالی تامین توان پردازنده و ICهای پیشرفته PowIRstage طراحی شده توسط شرکت International Rectifier، خازن های جامد مشکی رنگ با پایداری و طول عمر بالا، مقاوت داخلی کمتر در تمام سطح مادربرد، سوکت پردازنده با روکش طلا و غیره اشاره کرد. قابلیت های کنترل تمام دیجیتالی و ICهای PowIRsatge در نسل قبلی فن آوری Ultra Durable نیز وجود داشتند اما استفاده از خازن های جامد مشکی رنگ در طراحی مادربردهای سری 8، یک ویژگی کاملا جدید از سوی گیگابایت به شمار می رود.
         

این خازن های ژاپنی در حال حاضر پیشرفته ترین و باکیفیت ترین خازن های موجود در بازارهای IT می باشند و در سنگین ترین شرایط کاری و تحت دمای 105 درجه سانتیگراد، طول عمر آنها بیش از ده هزار ساعت تخمین زده شده است. پایداری و ایمنی بالا، کمترین میزان مقاومت داخلی و پایینترین احتمال سوختگی، از جمله مهمترین خصوصیات این خازن های مشکی رنگ می باشند.

امنیت بیشتر
امنیت یک رایانه به دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم می شود که بروز خرابی در هرکدام از آنها می تواند باعث افت کارایی یا حتی از کار افتادن کل سیستم شود. گیگابایت در طراحی نسل جدید فن آوری Ultra Durable به هر دو بخش توجه داشته و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری کاربردی را در نظر گرفته است. یکی از مهمترین این امکانات، فن آوری DualBIOS است. به واسطه این فن آوری دو بایوس واقعی روی مادربرد تعبیه شده که یکی از آنها بایوس اصلی و دیگری بایوس پشتیبان است. بایوس پشتیبان همواره یک نسخه از آخرین تغییرات اعمال شده در بایوس اصلی را در خود دارد. به این ترتیب در صورت وقوع هر مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری برای بایوس اصلی، اطلاعات و تنظیمات آن از بین نمی رود و قابل بازیابی خواهد بود. همچنین در این سری از مادربردها حفاظت ویژه ای از درگاه های شبکه Ethernet LAN و USB در برابر تخلیه بار الکترواستاتیک صورت می گیرد. علاوه بر این، برای هر درگاه USB یک فیوز جداگانه در مادربرد تعبیه شده است و اگر یکی از این فیوزها به هر دلیلی خراب شود، تنها یک درگاه USB از کار می افتد و باقی درگاه ها کاملا سالم و آماده کار می باشند.

USB3.0 بیشتر
یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد مادربردهای مبتنی بر فن آوری Ultra Durable 5 PLUS گیگابایت، پشتیبانی از 10 درگاه USB3.0 به صورت ذاتی می باشد. پشتیبانی ذاتی به این معنی است که تمام 10 درگاه USB3.0 مستقیما توسط چیپ ست کنترل می شوند و به همین جهت کارایی، سرعت و تامین توان همه آنها در بالاترین سطح و با یکدیگر برابر است. چراکه در مادربردهای نسل قبل تعدادی از درگاه های USB3.0 توسط یک چیپ جداگانه تامین می شد که از نظر کارایی معمولا با چیپ ست اصلی مادربرد در یک سطح نبود.

در مجموع، مادربردهای سری 8 گیگابایت مجموعه کاملی از فن آوری ها و امکانات پیشرفته سخت افزاری و نرم افزاری می باشند و نشان فن آوری انحصاری Ultra Durable 5 PLUS، خیال کاربر را از نظر کیفیت، پایداری و طول عمر مادربرد کاملا آسوده می کند.