کارت های گرافیکی GeForce GTX780 و GTX770 گیگابایت رسید

دو محصول جدید با قیمت و کیفیت مناسب روانه بازار ایران شده است . هر دو محصول توسط شرکت آواژنگ ضمانت و در بازار کامپیوتر ایران عرضه شده است . از مشخصات و ویژگیهای مثبت این دو کارت گرافیک می توان به موارد زیر اشاره کرد .

GeForce GTX780، قدرت نمایی به سبک گیگابایت
شرکت گیگابایت چندی پیش قدرتمندترین کارت گرافیک سری GeForce GTX700 را تحت عنوان GV-N780D5-3GD-B معرفی کرد. این محصول که از پردازنده گرافیکی GTX780 بهره می برد که بر پایه معماری Kepler با اسم کد GK110 طراحی شده است. البته انویدیا پیش از این GK110 را در محصول خاص خود، یعنی کارت گرافیک TITAN به کار برده بود. پیکره GK110 از پنج خوشه پردازنده گرافیکی و پانزده SMX تشکیل شده است. البته در کارت TITAN چهارده عدد و در کارت GTX780 دوازده عدد از این SMXها فعال هستند. در GTX780، بسته به مدل کارت گرافیک، ممکن است این دوازده SMX در چهار یا پنج خوشه پراکنده شده باشند. بدین ترتیب در GTX780 تعداد 2304 هسته CUDA و 192 واحد سایه زنی وجود دارد. همچنین در طراحی این کارت گرافیک از 3 گیگابایت حافظه GDDR5 با رابط 384 بیتی استفاده شده که ارائه دهنده فرکانس کاری 1502 مگاهرتز و پهنای باند 288.4 گیگابایت در ثانیه برای ارسال و دریافت داده ها می باشد. سرعت کلاک هسته قدرتمند GTX780 نیز برابر با 863 مگاهرتز در حالت پایه و 900 مگاهرتز در حالت Boost می باشد.

 گیگابایت برای این کارت گرافیک چهار خروجی تصویر در نظر گرفته است که شامل دو خروجی DVI-D، یک HDMI و یک DisplayPort می شوند. به این ترتیب می توان با در اختیار داشتن گزینه های مختلف، انواع صفحه نمایش ها و تلویزیون های Full HD را به این کارت متصل کرد. نکته قابل توجه اینکه، درگاه HDMI تعبیه شده روی این محصول با روکشی از طلای خالص پوشانده شده است تا کیفیت سیگنال های ارسالی به بالاترین حد برسد. لازم به ذکر است که علاوه بر مدل مرجع، گیگابایت یک نسخه اورکلاک شده از سری GTX780 تحت عنوان GV-N780OC-3GD را تولید کرده است. نتیجه این اورکلاک، افزایش کلاک هسته تا 954 مگاهرتز در حالت پایه و 1006 مگاهرتز در حالت Boost می باشد.
         

GeForce GTX770، پا به پای GTX780
همانطور که انتظار می رود کارت گرافیک GTX 770 نیز از اکثر ویژگی ها و قابلیت های GTX 780 برخوردار می باشد. اما گیگابایت در طراحی این سری از کارت های گرافیکی خود تغییراتی را ایجاد کرده است. به این ترتیب که دو مدل GV-N770OC-2GD و GV-N770OC-4GD را تولید کرده است که هر دوی آنها نسخه های اورکلاک شده هستند. همچنین استفاده از دو نوع حافظه دو گیگابایتی و چهار گیگابایتی GDDR5، باعث به وجود آمدن دو نوع محصول متفاوت با کاربری های مختلف شده است. برای مثال نسخه چهار گیگابایتی، از چهار صفحه نمایش با اندازه تصویر 2560 در 1600 پشتیبانی می کند. در حالی که نسخه دو گیگابایتی این قابلت را ندارد. اما برای هر دوی این کارت ها میزان کلاک هسته 1137 مگاهرتز در حالت پایه و 1189 مگاهرتز در حالت Boost می باشد. همچنین کلاک حافظه برابر با 7010 مگاهرتز و رابط گرافیکی 256 بیتی است. این دو کارت گرافیک گیگابایت نیز مجهز به دو خروجی تصویر DVI-D، یک HDMI و یک DisplayPort می باشند.

سیستم خنک کننده جدید و منحصر به فرد WINDFORCE 3X گیگابایت
گیگابایت برای سه کارت گرافیک نسخه اورکلاک شده خود از سیستم خنک کننده پیشرفته ای تحت عنوان WINDFORCE 3X دو اسلاته بهره برده است که توان دفع حرارتی آن برابر با 450 وات می باشد. در طراحی این سیستم خنک کننده از دو سینک پره ای بزرگ آلومینیومی، دو لوله مسی 8 میلی متری و چهار لوله مسی 6 میلی متری استفاده شده است. همچنین سه فن 80 میلیمتری بی صدا نیز بر روی آنها قرار گرفته است که جریان هوا را به خوبی در تمامی سطح PCB پخش می کنند. بین این دو بخش نیز یک قطعه مثلثی شکل تعبیه شده است که هوای ورودی از طریق فن ها پس از برخورد با این مثلث با زاویه مناسب و دلخواه گیگابایت پخش شده و بدون ایجاد تداخل، به تمام سطح کارت می رسد. گیگابایت این فن آوری انحصاری را Triangle Cool نامگذاری کرده است. راندمان کلی این سیستم خنک کننده منحصر به فرد 21 درصد بیشتر از سیستم خنک کننده نمونه مرجع می باشد.
کارت های گرافیک سری GTX700 گیگابایت در حال حاضر با گارانتی آواژنگ در بازار موجود می باشند. می توانید نسخه کامل این مقاله را در وب سایت Avajang.com مطالعه کرده و در مسابقه مربوط به آن نیز شرکت کنید.