نگاهی به کارت گرافیکی GV-R787OC-2GD گیگابایت

 کارت گرافیکی GV-R787OC-2GD تولید شده از سوی گیگابایت مجهز به پردازنده Radeon HD 7870 شرکت AMD است. دو ویژگی اساسی تعبیه شده در این نسل از کارت های گرافیکی، فن آوری های Eyefinity 2.0 و نسل سوم PCI Express هستند. در سومین نسل از فن آوری PCIe، پهنای باند در دسترس از 500 مگابایت در ثانیه در نسل قبل به 1 گیگابایت در ثانیه به ازای هر مسیر ارتقاء یافته است. در نتیجه در یک شکاف PCIe x16 قابلیت ارایه 16 گیگابایت از پهنای باند برای هر جهت ارایه می شود. پس در نهایت 32 گیگابایت پهنای باند در دو جهت نشانگر پهنای باند 2 برابری نسبت به نسل دوم این فن آوری است. اگر تجربه استفاده از چندین نمایشگر به وسیله یک کارت گرافیکی از شرکت AMD را داشته باشید، پس مطمئناً با فن آوری Eyefinity آشنا هستید. در این فن آوری کاربر مجبور بود تا برای استفاده از این ویژگی از نمایشگر های یک مدل و با وضوح یکسان استفاده کند. اما با ارایه شدن نسخه دوم این فن آوری، قابلیت استفاده از نمایشگر های مختلف فراهم آمده، به علاوه اینکه امکان تنظیم وضوح تصویر به صورت دستی یکی از خصوصیات اساسی این فن آوری است.

 

کلاک هسته این کارت گرافیکی با صورت گرفتن اورکلاک از سوی گیگابایت، با افزایش 100 واحد نسبت به نسخه مرجع این محصول به عدد 1100 مگاهرتز رسیده است. نکته جالب در این محصول دمای کاری بسیار پایین تر نسبت به نسخه مرجع است. در اندازه گیری های انجام شده دمای کارت گرافیکی GV-R787OC-2GD در حالت استراحت و در بالاترین بارگذاری های بازی های سنگین به ترتیب 28 و 50 درجه محاسبه شده است. 50 درجه برای کارت گرافیکی اورکلاک شده عددی فوق العاده به حساب می آید. این امر را می توان مدیون فن آوری خنک کنندگی Triangle Cool انحصاری شرکت گیگابایت دانست. در این فن آوری پره های هیت سینک کارت و گیره هایی از همان جنس در میان آن ها تشکیل یک شکل مثلثی خاص را می دهند که به جریان موثر هوا برای انتقال و دفع گرمای حاصله بسیار کمک می کند. ضمن اینکه این فن آوری از اختلالات جریان هوا هم می کاهد.

 

مصرف توان این کارت گرافیکی هم 131 وات در بالاترین حالت خود اندازه گیری شده است. این کارت در مقایسه با مصرف توان نسخه مرجع، تنها 4 وات بیشتر مصرف خواهد داشت. اگر بخواهیم به امتیازات بدست آمده توسط این محصول در نرم افزار 3DMark Vantage بپردازیم، امتیاز 25620 عددی کاملاً قابل قبول است. این در حالی است که اختلافی در حدود 1395 امتیاز با نسخه مرجع خود دارد.

کلاک حافظه کارت گرافیکی GV-R787OC-2GD بدون تغییر در همان 4800 مگاهرتز باقی مانده است. این حافظه 2 گیگابایتی که از جنس GDDR5 است دارای رابط 256 بیتی است. به روی این محصول یک درگاه HDMI، یک DVI-I و دو درگاه Mini DisplayPort تعبیه شده است. همچنین این کارت از سری کارت های گرافیکی Ultra Durable گیگابایت است. این ویژگی انحصاری گیگابایت هم کمک می کند تا دمای پردازنده گرافیکی، هدر رفتن توان کاهش و توانایی اورکلاکینگ افزایش یابد. در مجموع کسانی که خواهان وضوح تصویر 1920x1080 / 1200 در بازی های مدرن روز هستند، کارت گرافیکی GV-R787OC-2GD با صدای بسیار کم، دمای کاری فوق العاده پایین و کارایی چشم گیر، مناسب ترین گزینه است. در حالی که می توان با صرف هزینه بسیار کم، افزایش کارایی چشم گیری نسبت به نسخه مرجع این کارت به دست آورد، خرید GV-R787OC-2GD منطقی به نظر می رسد. این محصول را می توانید با گارانتی آواژنگ در بازار های معتبر کشور پیدا کنید.