مادربرد گیمینگ G1.Assassin 2 تولیدی گیگابایت

یکی از تفاوت های مادربردهای گیمینگ در این است که در حد توان بار پردازش های اضافی را از روی دوش پردازنده بردارند تا تمامی توان پردازنده بر روی پردازش بازی متمرکز شود.

تا قبل از این شرکت گیگابایت از سری G1.Killer خود، 3 مدل با نام های Assassin، Sniper و Guerrilla که مبتنی بر چیپ ست X58 اینتل بودند به بازار عرضه کرده بود. بعد از آن، این شرکت مادربرد Sniper 2 را با تجهیز به چیپ ست Z68 روانه بازار کرد. اما به دلیل سرعت پیشرفت بازی ها نیاز مبرمی است که مادربردهای گیمینگ نیز مجهز به آخرین امکانات باشند. از همین رو با ورود چیپ ست قدرتمند X79 به دنیای فن آوری، G1. Assassin 2 که مبتنی بر همین چیپ ست است نیز به جرگه مادربردهای گیمینگ پیوسته است. در این نوشته سعی داریم نگاهی کلی به ویژگی های این محصول گیمینگ بپردازیم.

ابتدا به سراغ شبکه می رویم، عاملی بسیار حیاتی برای بازی در حالت آنلاین. پینگ بالا مشکلی است که تقریبا تمام گیمرهایی که به صورت آنلاین بازی می کنند با آن آشنا هستند. بر روی Assassin 2 چیپ قدرتمند Killer E2100 از شرکت Bigfoot Networks قرار گرفته است تا تمام پردازش مربوط به شبکه بر روی حافظه اختصاصی 1 گیگابایتی این چیپ انجام شود. اما مسئولیت مهمتر این چیپ، دور زدن روند معمول سیستم عامل ویندوز برای پردازش است که باعث می شود تا تمام پهنای باند اینترنت شما به بازی اختصاص داده شود. بدین ترتیب تاخیر، لگ و پینگ به حداقل مقدار خود می رسند.

صدا، کسی نیست که جلوه بخشی به بازی های رایانه ای را توسط صدای فراگیر انکار کند. هرچند که در بازی های حرفه ای، صدای شفاف نیز نعمتی است برای پیروزی. Assassin 2 در بردارنده چیپ حرفه ای 20K2 شرکت Creative است که تمام پردازش های مربوط به صدا را انجام می دهد تا خروجی صدا لذت بخش باشد. در مدار این چیپ نیز از سری خازن های بسیار با کیفیت MUSE ES و MW شرکت Nichicon استفاده شده است. علاوه بر این تقویت کننده ای برای پاسخ به باری به میزان 150 اهم در این مدار قرار گرفته است. یک محافظ نیز دور این مدار را حصر کرده است تا از تداخلات الکترومغناطیسی جلوگیری کند. فن آوری های X-Fi Xtreme Fidelity و EAX Advanced HD نیز به شما اجازه می دهند تا صدایی همچون زندگی واقعی را در بازی ها تجربه کنید.

طراحی ظاهری و بدنه مادربرد را می توان عامل دیگری از تفاوت های مادربردهای گیمینگ دانست. ابزار دفع حرارت بر روی این محصول شمایلی خاص به آن بخشیده اند. از هیت سینک شبیه به اسلحه آن گرفته تا قابلیت نصب پنج فن هوشمند در نقاط استراتژیک مادربرد. رنگ زمینه نیز به رسم سنت G1. Killer ها مشکی و سبز در نظر گرفته شده است. PCIe نسخه سوم نیز از نوآوری های گیگابایت برای افزایش پهنای باند آن بوده است تا کارایی بیشتری از کارت های گرافیکی به عمل آید. پشتیبانی از فن آوری های Nvidia SLI و AMD CrossFireX برای بهره مندی تا 3 کارت گرافیکی به صورت همزمان نیز از ویژگی هایست که بیشترین فریم در ثانیه را برای هدف گیری بهتر در اختیار گیمرها قرار می دهد. یک کارت الحاقی بلوتوث 4 و WiFi در بسته بندی این محصول قرار گرفته است تا با نصب بر روی یکی از شکاف های PCIe راه های ارتباطی مادربرد را بیش از پیش کند.

Ultra Durable 3 گیگابایت از دیگر مزیت های این مادربرد است. استفاده از قطعات بسیار با کیفیت در طراحی و ساخت این مادربرد باعث شده است تا طول عمر این محصول مثال زدنی و تولید حرارت و مصرف توان آن در کمترین میزان ممکن نسبت به هم رده های خود باشد. قطعاتی همچون خازن های جامد ساخت ژاپن، چوک هایی با هسته ای از جنس فریت، دو انس مس در لایه رویی و زیرین مادربرد و ماسفت های PowerPAK تماما عواملی در این راستا هستند. به اندازه نیاز گیمرها نیز بر روی این مادربرد درگاه های USB و SATA قرار گرفته اند تا نگرانی از این نظر وجود نداشته باشد. اما ویژگی مادربردهای X79 علاوه بر قدرت پردازنده های این سری، به نحوه کنترل ولتاژ، فرکانس و فاز نیز برمی گردد. شما با استفاده از بایوس 3 بعدی گیگابایت و برنامه 3D Power این شرکت می توانید تمام این سه عامل را برای پردازنده و همچنین معماری 4 کاناله حافظه ها کنترل کنید. اگرچه این قابلیت ها تمام تفاوت های مادربردهای سری G1. Killer نیستند اما تا حدی بیانگر وجه تمایز میان مادربرد های گیمینگ و غیر آن مشخص شد.