راهنمای خرید رم / حافظه گیمینگ ژل سری Evo CORSA 

Corsa کلمه ای ایتالیایی به معنای 'مسابقه' و به مفهوم 'سرعت بی نهایت اتومبیل در میدان مسابقه' می باشد. حافظه های سری Evo CORSA از نسل سوم RAM های تولیدی ژل و مخصوص گیمینگ می باشند. این نوع حافظه از نوع DDR3 بوده و بصورت کیت های تک، دو و چهار کاناله و با فرکانس 1333 مگاهرتز به بالا عرضه می شود. اوو کورسا مجهز به هیت سینک جهت خنک سازی و حفظ پایداری می باشد و با گذراندن آزمایشهای DBT آماده استفاده طولانی مدت در بازیها و پردازش های سنگین است. شما می توانید از این حافظه در کنار مادربرد های مجهز به تراشه های قدرتمند استفاده کنید.

حافظه RAM
حافظه RAM RAM که خلاصه شده عبارت Random Access Memory و به معنای حافظه دسترسی تصادفی می باشد، یکی از مهمترین قطعات بکار رفته در سیستم های کامپیوتری می باشد. حافظه RAM از تعداد زیادی سلول ساخته شده که وظیفه این خانه ها نگهداری آدرس یا اطلاعات بصورت موقت می باشد تا در زمان نیاز این اطلاعات بازخوانی شوند بنابراین پس از قطع جریان برق محتویات موجود در آن پاک می شود و کلمه دسترسی تصادفی به این معناست که صرف نظر از مکان اطلاعات مورد نظر در هارد دیسک، در صورتی که این اطلاعت در حافظه رم موجود باشند، به سرعت می توان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد. در کل حافظه رم در تمام اعمالی که به کرات در هنگام کار با کامپیوتر انجام می دهید چه اعمال ساده مانند کپی یا جابجایی متون یا فایل ها و یا اجرای نرم افزارهای مختلف نقش مستقیم و ویژه ای دارد.
تفاوت بسیار زیاد سرعت پردازنده (CPU) و دیسک سخت (Hard Disk)، ضرورت بکارگیری حافظه رم بعنوان یک واسط را موجب می شود. به این صورت که اطلاعت مورد نیاز جهت پردازش ابتدا وارد حافظه رم شده و CPU اطلاعات را از آنجا بازخوانی می کند و به همین ترتیب در صورت موجود نبودن اطلاعات مورد نیاز، اطلاعات از هارد وارد حافظه می شود و سپس به پردازنده انتقال می یابد. به همین دلیل سرعت و ظرفیت رم تاثیر واضحی در سرعت سیستم های کامپیوتری دارد و این امر در نرم افزار ها و بازی هایی که به پردازش و رندرینگ زیاد نیازمندند قابل مشاهده است.

حافظه RAM
معمولا حافظه های RAM را با سه مشخص مهم می شناسند. مثلا رم 8 گیگابایت DDR3 با سرعت 1600 مگاهرتز:
    ظرفیت حافظه: بیانگر تعداد سلول (رجیستر) ها و در کل ظرفیت نگهداری اطلاعت توسط حافظه رم می باشد.
    باس: مشخص کننده پهنای باند و یا سرعت انتقال و همچنین حجم دسترسی به اطلاعت موجود در حافظه رم می باشد.
    DDR: مخفف Double Data Rate, و به معنای دسترسی به تعداد حافظه در یک زمان می باشد. مثلا رم های DDR3 با دسترسی همزمان به سه حافظه تصادفی عمل میکند.

تکنولوژی Die-hard Burn-in
تکنولوژی DBT شركت GeIL، که یکی از برترین ها در تولید حافظه رم است، به تازگی از تکنولوژی جدیدی به نام DBT که مخفف Die-hard Burn-in Technology در حافظه های تولیدی خود استفاده می کند. هدف از بکارگیری DBT جلوگیری از نقص زودرس در اجزاء الکتریکی و افزایش و تضمین عملکرد صحیح و طول عمر بیشتر محصولات می باشد. نحوه کار به این صورت است که حافظه های تولیدی را قبل از ورود به بازار مورد آزمایش قرار می دهد. در این آزمایش ماژول های حافظه در ماکزیمم ولتاژ کاری و حداکثر تا دمای 100 درجه سانتیگراد و به مدت 24 ساعت بررسی می شوند که به این صورت قطعات معیوب شناسایی و حافظه های سالم روانه بازار می شوند. در عکس روبرو نمایی از آزمایشگاه DBT را ملاحضه می کنید. در هر دستگاه 1000 رم در حال تست شدن هستند.

XMP Intel
XMP اینتل شرکت اینتل با معرفی فناوری X.M.P که مخفف عبارت Extreme Memory Profile می باشد، راه حل ساده ای را برای انعطلاف پذیری و افزایش سرعت سیستم فراهم آورده است. با فعال کردن گزینه پروفایل XMP در بایاس مادربورد، ماژول های حافظه رم پشتیبانی کننده از این فناوری قادر خواهند بود بر اساس تنظیمات از پیش تعیین شده در تراشه مخصوصشان به صورت خودکار فرکانس و زمان بندی لازم را برای رسیدن به حداکثر کارایی انجام دهند، یا به اصطلاح (OVERCLOCK) شوند.

قیمت انواع حافظه رم (برای خرید کلیک کنید)