بررسی و راهنمای خرید حافظه رم Geil Dragon 4GB DDR3 1333MHz

حافظه های رم DDR3 سری دراگون یکی از جدیدترین محصولات شرکت ژل می باشد. این حافظه ها در اندازه های 2، 4 و 8 گیگابایتی و با سرعت 1333 یا 1600 مگاهرتز تولید می شود. برای پایداری بیشتر PCB این سری از 8 لایه تشکیل شده، در صورتی که برد های معمولی 6 لایه هستند. شرکت ژل برای تضمین یک کیفیت استاندارد، در ساخت این سری رم از تکنولوژی DBT-Die-Hard Burn-in استفاده کرده است. برای تشخیص ظاهری رم دراگونِ ژل، به دنبال نقش اژدها بر روی برد آن و دو LED قرمز رنگ که در زمان کارکرد روشن شده و نقش چشمان اژدها را بازی می کنند، باشید.


تکنولوژی Die-hard Burn-in
تکنولوژی DBT شركت GeIL، که یکی از برترین ها در تولید حافظه رم است، به تازگی از تکنولوژی جدیدی به نام DBT که مخفف Die-hard Burn-in Technology در حافظه های تولیدی خود استفاده می کند. هدف از بکارگیری DBT جلوگیری از نقص زودرس در اجزاء الکتریکی و افزایش و تضمین عملکرد صحیح و طول عمر بیشتر محصولات می باشد. نحوه کار به این صورت است که حافظه های تولیدی را قبل از ورود به بازار مورد آزمایش قرار می دهد. در این آزمایش ماژول های حافظه در ماکزیمم ولتاژ کاری و حداکثر تا دمای 100 درجه سانتیگراد و به مدت 24 ساعت بررسی می شوند که به این صورت قطعات معیوب شناسایی و حافظه های سالم روانه بازار می شوند. در عکس روبرو نمایی از آزمایشگاه DBT را ملاحضه می کنید. در هر دستگاه 1000 رم در حال تست شدن هستند.


RAM که خلاصه شده عبارت Random Access Memory و به معنای حافظه دسترسی تصادفی می باشد، یکی از مهمترین قطعات بکار رفته در سیستم های کامپیوتری می باشد. حافظه RAM از تعداد زیادی سلول ساخته شده که وظیفه این خانه ها نگهداری آدرس یا اطلاعات بصورت موقت می باشد تا در زمان نیاز این اطلاعات بازخوانی شوند بنابراین پس از قطع جریان برق محتویات موجود در آن پاک می شود و کلمه دسترسی تصادفی به این معناست که صرف نظر از مکان اطلاعات مورد نظر در هارد دیسک، در صورتی که این اطلاعت در حافظه رم موجود باشند، به سرعت می توان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد. در کل حافظه رم در تمام اعمالی که به کرات در هنگام کار با کامپیوتر انجام می دهید چه اعمال ساده مانند کپی یا جابجایی متون یا فایل ها و یا اجرای نرم افزارهای مختلف نقش مستقیم و ویژه ای دارد.
تفاوت بسیار زیاد سرعت پردازنده (CPU) و دیسک سخت (Hard Disk)، ضرورت بکارگیری حافظه رم بعنوان یک واسط را موجب می شود. به این صورت که اطلاعت مورد نیاز جهت پردازش ابتدا وارد حافظه رم شده و CPU اطلاعات را از آنجا بازخوانی می کند و به همین ترتیب در صورت موجود نبودن اطلاعات مورد نیاز، اطلاعات از هارد وارد حافظه می شود و سپس به پردازنده انتقال می یابد. به همین دلیل سرعت و ظرفیت رم تاثیر واضحی در سرعت سیستم های کامپیوتری دارد و این امر در نرم افزار ها و بازی هایی که به پردازش و رندرینگ زیاد نیازمندند قابل مشاهده است.

حافظه RAM
معمولا حافظه های RAM را با سه مشخص مهم می شناسند. مثلا رم 2 گیگابایت DDR2 با باس 800 مگاهرتز:
    ظرفیت حافظه: بیانگر تعداد سلول (رجیستر) ها و در کل ظرفیت نگهداری اطلاعت توسط حافظه رم می باشد.
    باس: مشخص کننده پهنای باند و یا سرعت انتقال و همچنین حجم دسترسی به اطلاعت موجود در حافظه رم می باشد.
    DDR: مخفف Double Data Rate, و به معنای دسترسی به تعداد حافظه در یک زمان می باشد. مثلا رم های DDR2 با دسترسی همزمان به دو حافظه تصادفی عمل میکند.