بررسی و راهنمای خرید Kingston HyperX Blu Black 8GB DDR3 1600MHz

سری هایپر ایکس بلو از رم هاس ساخت کینگستون مناسب کامپیوتر های شخصی و اداری می باشد. معمولا این سری از حافظه تا ظرفیت 16 گیگابایت و تا باس 2400 تولید می شود. مدل KHX1600C10B1B/8GX با برخورداری از دامنه سرعت معادل 1600 مگاهرتز و ظرفیتی برابر 8 گیگابایت، انتخابی مناسب جهت پردازش های سنگین کامپیوتری و آن دسته از افرادی که نیازمند سرعت هستند، می باشد.


حافظه RAM
حافظه RAM RAM که خلاصه شده عبارت Random Access Memory و به معنای حافظه دسترسی تصادفی می باشد، یکی از مهمترین قطعات بکار رفته در سیستم های کامپیوتری می باشد. حافظه RAM از تعداد زیادی سلول ساخته شده که وظیفه این خانه ها نگهداری آدرس یا اطلاعات بصورت موقت می باشد تا در زمان نیاز این اطلاعات بازخوانی شوند بنابراین پس از قطع جریان برق محتویات موجود در آن پاک می شود و کلمه دسترسی تصادفی به این معناست که صرف نظر از مکان اطلاعات مورد نظر در هارد دیسک، در صورتی که این اطلاعت در حافظه رم موجود باشند، به سرعت می توان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد. در کل حافظه رم در تمام اعمالی که به کرات در هنگام کار با کامپیوتر انجام می دهید چه اعمال ساده مانند کپی یا جابجایی متون یا فایل ها و یا اجرای نرم افزارهای مختلف نقش مستقیم و ویژه ای دارد.
تفاوت بسیار زیاد سرعت پردازنده (CPU) و دیسک سخت (Hard Disk)، ضرورت بکارگیری حافظه رم بعنوان یک واسط را موجب می شود. به این صورت که اطلاعت مورد نیاز جهت پردازش ابتدا وارد حافظه رم شده و CPU اطلاعات را از آنجا بازخوانی می کند و به همین ترتیب در صورت موجود نبودن اطلاعات مورد نیاز، اطلاعات از هارد وارد حافظه می شود و سپس به پردازنده انتقال می یابد. به همین دلیل سرعت و ظرفیت رم تاثیر واضحی در سرعت سیستم های کامپیوتری دارد و این امر در نرم افزار ها و بازی هایی که به پردازش و رندرینگ زیاد نیازمندند قابل مشاهده است.

حافظه RAM
معمولا حافظه های RAM را با سه مشخص مهم می شناسند. مثلا رم 8 گیگابایت DDR3 با سرعت 1600 مگاهرتز:
    ظرفیت حافظه: بیانگر تعداد سلول (رجیستر) ها و در کل ظرفیت نگهداری اطلاعت توسط حافظه رم می باشد.
    باس: مشخص کننده پهنای باند و یا سرعت انتقال و همچنین حجم دسترسی به اطلاعت موجود در حافظه رم می باشد.
    DDR: مخفف Double Data Rate, و به معنای دسترسی به تعداد حافظه در یک زمان می باشد. مثلا رم های DDR3 با دسترسی همزمان به سه حافظه تصادفی عمل میکند.

 مشخصات عمومی
سازنده:    
کینگستون :: Kingston
طبقه بندی: دسکتاپ
مدل: KHX1600C10B1B/8GX
سری: HyperX Blu Black
مشخصات فنی حافظه رم
نوع حافظه: DDR3
حجم حافظه: 8GB
پیکربندی حافظه: تک کاناله
فرکانس حافظه: 1600MHz
میزان تاخیر: 10
تایمینگ:     10-10-10-27
سوکت حافظه: DIMM
تعداد پایه حافظه: 240 پین
ولتاژ: 1.65 ولت
پوشش خنک کننده: Y
نوع سیستم خنک کننده: هیت سینک