زنـدگـی بـا یـک کـروم بـوک

ما برای فعالیتهای روزمره ایی که انتظار داریم یک لپ تاپ انجام دهد از یک کروم بوک استفاده کردیم. در ادامه قصد داریم تجربیات مارتین کاسرلی را در این مورد مررور کنیم:
در سال گذشته یک مدل لپ تاپ، به ویژه وقتی صحبت از ماشینهای ارزان قیمت در میان بود ، بازار را در قبضه گرفت. این قضیه بیشتر مایه تعجب میشد وقتی می فهمیدیم که این ماشین روی ویندوز یا اپل و متعلقات آنها اجرا نمیشود. کروم بوک گوگل، ابزاری مبتنی بر اینترنت است که اجازه دسترسی به فضای کامل آنلاین گوگل را داده و این فضا شامل یک بسته کامل آفیس برای ایجاد و ویرایش اسناد و کاربرگها و ارائه ها (presentations) و غیره به همراه 100 گیگا بایت فضای ذخیره سازی مجازی رایگان بر روی Google Drive میباشد که به همه اینها ، فروشگاه توسعه یافته برنامه کاربردی app store نیز اضافه میشود. بدون هیچ لایسنسی یا دوره آزمایشی 30 روزه، فقط یک نرم افزار مفید و کاربردی که بر روی دستگاههای سبک و قابل اطمینان اجرا میشود. البته از آنجائیکه بیشتر عملیات آن برای اجرا نیاز به یک ارتباط اینترنتی دارد یکسری مجوزات می بایست صادر شود اما در مجموع اگر بخواهید کمتر از 250 پوند هزینه کنید کروم بوک یک مورد غیر قابل چشم پوشی است.
با اعلان اخیر گوگل مبنی بر آنکه طیف تازه ای از کروم بوک ها در راه است و بیشتر آنها از سازندگان مختلف و برای ماههای پیش روست، فکر کردیم زمان خوبی است که یکی از اینها را در حین کار سنجیده تا ببینیم آیا میتوانند جانشین ماندگاری برای لپ تاپ های مبتنی بر ویندوز باشند که امتحان خود را قبلاً پس داده اند. ایده مان ساده بود: انجام همان کارهای روز مره ایی که شما انتظار دارید یک لپ تاپ برای شما انجام هد. نتایج شگفت انگیز بود.

فعالیتهای معمولی روزانه
اگر شما قبلاً مرورگر کروم را روی پی سی، مک، تبلت و یا گوشی خود امتحان کرده باشید از قبل 90 درصد با چگونگی کارکرد آشنایی دارید.  هر برنامه ایی که شما آغاز میکنید Gmail،Drive Google ویا Evernote ، یک تب جدید درون پنجره مرورگر باز میکند و دقیقاً رفتاری مشابه آنچه که در ماشینهای دیگر خواهد داشت، بروز میدهد. شما میتوانید خیلی ساده استفاده از این دستگاه را تجربه کنید. با اکانت گوگل خود وارد شده (sign in) -  اکانتی که برای استفاده کروم بوک است -  و تمام داده ایی که شما در هر سرویسی از گوگل دارید را آنجا مشاهده خواهید کرد به تعبیر دیگر همه آنلاین بوده و شما به آنها دسترسی خواهید داشت. شما میتوانید داده ها را بطور محلی بر روی دیسک سخت ذخیره نمائید اما از آنجائیکه بطور معمول ظرفیت مجاز 16 گیگابایت میباشد بزودی پر میشود و این راهی نیست که برای کار کردن کروم بوک طراحی شده باشد. گوگل به هر کاربر تازه وارد 100 گیگابایت فضای ذخیره سازی آنلاین برای دو سال میدهد ( خب البته برای بیشتر مردم فضای زیادی جهت ذخیره عکس ها، ویدئوهای خانگی و اسناد بطور امن میباشد) و به این ترتیب سیستم عامل کروم کاملاً بر روی هدف خود که اساساً کارکردن در اینترنت است، متمرکز میشود.


با این تمرکز روی کار، دیگر جای تعجب نیست که فعالیتهای اجتماعی، خریدهای آنلاین، کارهای بانکی و وبگردی بی نقص و کامل انجام گردد. از لحاظ سخت افزاری به اثبات رسیده که روی سایتهای شامل تصاویر گرافیکی بالا اندکی کند است، اما در بیشتر موارد روان بوده و با کمک اطلاع رسانی از ارتقاء پلاگین های متنوع به شما، روانترهم خواهند شد. این بر پایه این واقعیت است که گوگل مرتباً سیستم عامل کروم را ارتقاء بخشیده تا برای مثال از آخرین نسخه های Flash و Java پشتیبانی نماید. شما همچنین به فروشگاه برنامه های کروم (Chrome App Store) نیز دسترسی داشته که میتوانید برنامه های سودمندی نظیر Tweetdeck و Outlook را از آنجا دانلود کنید که البته با وجود در دسترس بودن آنلاین خیلی از این سرویس ها شاید دیگر نیازی به دانلود نباشد.
غیبت چند برنامه در اینجا میتواند برای یک کاربر پی سی بطور بارزی احساس شود برنامه هایی نظیر Skype و iTunes که به احتمال زیاد هیچگاه بر روی پلتفورم این برنامه نخواهید دید. اما گوگل جایگزین هایی را برای این منظور عرضه می نماید برای نمونه با کمک Google Hangouts قادر به یک ویدئو چت آنلاین و با کیفیت خواهید بود در همین راستا Google Music به شما مکان ذخیره 20هزار آهنگ را بصورت آنلاین و رایگان میدهد که میتوانید به تمام آنها از طریق گوشی و یا تبلت خود دسترسی داشته باشید. البته شما برای اینکار از قبل نیاز به یک کتابخانه موزیک بر روی یک ماشین دیگر دارید چونکه کروم بوک فضای ذخیره سازی،  درایو سی دی و بوضوح قابلیت اجرای برنامه Music Manager خود گوگل را ندارد. وقتی لینک های دانلود را تعقیب کردیم، به یک فهرست از بسته های مبتنی بر لینوکس رسیدیم. در واقع اینها از روی کم توجهی و بی خیالی نیست بلکه نوع جدید و ساده ایی از سبک زندگی (lifestyle) است که کروم بوک قصد ترسیم آن را دارد.
به طرق مختلف این موارد نکته ایی را برای شما روشن میسازد که شما نیاز به دانستن آن از پیش دارید: اینکه آنها قرار نیست بعنوان ماشین اصلی شما مورد استفاده قرار گیرند. اگر شما یک کامپیوتر دسکتاپ دارید که بر روی آن ذخایر عظیم داده وجود دارد، در اینصورت کروم بوک میتواند بهترین دستگاه همراه آن باشد. اما اگر شما یک کامپیوتر خانگی قوی میخواهید که هر کاری روی آن انجام دهید در آنصورت یک لپ تاپ ویندوز با تمام امکانات انتخاب عاقلانه ایی خواهد بود، مخصوصاً اگر پول بیشتری هزینه کنید.

پرینت 
یک مثال از موقعیتی که به ماشین دیگر متکی میشود همینجا است یعنی جائیکه شما بخواهید مستقیماً از یک کروم بوک پرینت بگیرید، زیرا اساساً قادر به انجام آن نیست. پرینت گرفتن مانند خیلی دیگر از موارد در سیستم عامل کروم از طریق فضای مجازی انجام میشود. اگر شما یک پرینتر آماده ‘Cloud Print’ داشته باشید در آنصورت است که میتوانید اسناد خود را بر روی اینترنت  از روی کروم بوک ارسال کرده تا به چشم برهم زدنی آماده پرینت شود. البته اگر یک پرینتر قدیمی تر داشته باشید نیاز دارید که آنرا به یک دسکتاپ و یا لپ تاپ مبتنی بر اینترنت متصل نموده ، مرورگر کروم را دانلود و Cloud Printing را فعال نمائید. البته این سوال به میان میآید: « پس چرا از خود ماشین برای پرینت گرفتن استفاده نمی کنید؟ « پرینت گرفتن با کمک Cloud Printing مزیتهای دارد از جمله اینکه وقتی شما آنرا برای یکبار تنظیم کردید دیگر برای استفاده بعدی آسان و راحت خواهد بود ، بخصوص اگر زیاد مسافرت میکنید،  با این وجودهمچنان به ماشین های دیگری نیاز است که به پرینتر متصل شده تا در همه اوقات شما در جریان قرار داشته باشید.

عکس ها و ویدئو
یک استفاده متعارف از لپ تاپ بعنوان مکانی برای مدیریت و ویرایش عکس های دوستان و خانواده تان است. این کار میتواند بصورت محلی بر روی کروم بوک انجام شود، اما شاید شما بخواهید که یک پوشه روی Google Drive ساخته و همه را درون آن قرار دهید. ارسال تصاویر کار بسیار ساده ایی است.اگر شما برای عکسهای خود از یک گوشی موبایل استفاده می کنید پس برنامه Google + (اندروید و iOS) را نصب کرده و سپس گزینه  مربوطه برای سینک کردن تصاویر را انتخاب کنید. حالا هر وقتی که شما برنامه را آغاز نمائید هر تصویری که روی گوشی شما باشد مستقیماً  بر روی گوگل آپلود میشود. این همچنین به این معنی است که اگر شما عکسهایی روی حافظه USB یا کارتهای دیگر دارید که میخواهید به روی گوشی منتقل کنید ، آپلود کردن آنها به روی Google + ، میتواند این کار را برایتان به انجام رساند. به روش مشابه چنانچه شما از یک DSLR یا دوربین کامپکت استفاده میکنید میتوانید SD card آنرا بیرون کشیده تا درون اسلات کروم بوک قرار داده و فایل ها را به درون Drive یا فضای ذخیره سازی محلی بکشید. مدیر فایل (file manager) یک برنامه مبتدی محسوب میشود با اینحال میتواند این کار را برای شما انجام دهد.
ویرایش کردن با برنامه تعبیه شده بسیار ابتدایی است – کافی است تصویر را چرخانده و برش دهید – اما اگر سری به فروشگاه برنامه ها (app store) بزنید میتوانید طیف گسترده ایی از برنامه های ویرایش تصویر را دانلود کنید. برای آزمایش ما یک تصویر با دوربین نیکون D50 گرفتیم ، عکس را از طریق SD card انتقال داده سپس اندازه ، تندی همچنین سایر افکتهای تصویری را بطور آنلاین و رایگان با ویرایشگر Pixl Editor اعمال نمودیم. نرم افزار به سادگی قادر به مدیریت همه کارها بوده و امکانات فتوشاپی موثری شامل: لایه ها، ماسک ها و انواع فیلترها را عرضه مینماید. در آخر، ما تصویر نهایی را دانلود کرده سپس روی فیسبوک پست میکنیم، تماماً و بدون هیچ دردسری.
ویرایش فیلم چالش بزرگتری است و شباهتی با نمونه  قبلی که کروم بوک به خوبی از عهده آن برآمد ندارد. تعداد زیادی برنامه های خوب کاربردی مختص ویرایش موجود است، تمام آنها ویدئوها را آنلاین ذخیره می نمایند، بنابراین فرآیند پردازش به جای اینکه بر روی سخت افزار سیستم فعلی و به کندی انجام شود، همانجا انجام خواهد شد. این کار به این ترتیب است که هر چیزی که شما می خواهید روی آن کار کنید باید ابتدا آپلود شود، که اینکار گاهاً زمان زیادی میگیرد. نتیجه اینکه ویرایش تصویر بر روی کروم بوک امکانپذیر است ، قابل بحث است اما رویهم رفته خیلی لذت بخش نیست.
مصرف پهنای باند یکی از کارهای سرراست است. سرویس های ویدئویی از آن مواردی است که بخوبی برای کروم بوک منظور گردیده است با ابزار یوتیوب خود گوگل که براحتی با استریم 720p ویدئو کار میکند. Netflix نیز وقتی از طریق سایت خودش دسترسی داشته باشیم تجربه مشابه خواهد داشت این در حالی است که عملکرد iPlayer که هراز چندگاه برای بافر کردن محتویات متوقف شده و باعث مکث و سکته میشود، اندکی ناامید کننده است. کروم بوکی که ما در اینجا از آن استفاده کردیم دارای یک پورت HDMI بود بنابراین آنرا به یک تلویزیون قلاب کرده و مشاهده کردیم که نتیجه دقیقاً یکسان است با این تفاوت اساسی که اشاره گر ماوس بطور خودکار هنگام پخش ویدئو ناپدید نمیشود. لذا در عین حالیکه مانند یک لپ تاپ ارزان قیمت میباشد میتواند تلویزیون شما را نیز به یک دستگاه هوشمند تبدیل کند.
تنها جائیکه کروم بوک قدری از ارزش خود را از دست می دهد هنگامی است که شما تعداد زیادی تب را یکجا باز می کنید، آنهم به این دلیل که تمام اجزاء مختلف دارای توان یکسان و بالایی نیستند. پخش ویدئوی HD میتواند منجر به کندی و سکته سیستم شود اگرهمزمان فیسبوک، چندین صفحه وب و Gmail را باز داشته باشید،  در اینصورت سیستم به حالت تقلا افتاده تا با بار ایجاد شده کنار بیاید. اگر منصف باشیم پی سی های ویندوزمعمولی نیز اغلب مشخصه های مشابه ایی داشته و دچار تاخیر و عقب افتادگی میشوند. بنابراین یک قاعده کار این است که تب هایی را که از آنها استفاده نمی کنید چنانچه می خواهید ماشین تان روان کار کند، ببندید.

به انجام رساندن کار
خیلی از مردم در سالهای اخیر از روی مایکروسافت آفیس به راه حلهای جایگزین گوگل سوئیچ کرده اند ، عمدتاً به این دلیل که این راه حلها رایگان، قابل اطمینان و قابل دسترس بر روی هر ماشینی هستند. کروم بوکها مستقیماً به این سرویس ها متصل شده و استفاده از آنها تجربه ای عالی است. خلق اسناد، صفحات کارگروه و کاربرگ حتی ارائه مطلب کاری ساده است و همانطور که شما نیاز به استفاده از فرمتهای پیچیده و ترکیبی ندارید ، می توانید به سادگی آنها را به فرمتهای .doc و .xls تبدیل کرده تا امکان ایمیل کردن آنها به مشتریان یا دوستان خود بدون عدم تطابق و سازگاری ، امکانپذیر باشد. شما همچنین قادر به انجام همه این موارد بصورت آفلاین هستید ( یکی از مشکلات بزرگی که کاربران مبتدی کروم بوک با آن مواجه هستند) و به مجرد اینکه در منطقه وای فای قرار بگیرید برنامه های مختلف عملیات سینک کردن تغییرات را با نسخه های آنلاین آغاز میکنند. بعد از چندین نوبت آزمایش برای کشف احتمالی هر نوع اشکالی ، دیگر آن را رها کردیم چون عملیات سینک سریع و بسیار قابل اطمینان بود. از قابلیت های دیگر تشریک مساعی آنلاین است یعنی جائیکه بیش از یک کاربر در یک لحظه بر روی یک سند کار میکنند. این هم مجدداً بدون هیچ عیبی پیاده سازی شده که نشان میدهد گوگل چگونه زمانیکه پای وب در میان باشد به وظایف خود آشنایی دارد.

بازی
شمار زیادی از بازیهای جالب در فروشگاه کروم وجود دارند(Chrome Store). از بازیهای رانندگی تا معما و تیراندازی، شما میتوانید قطعاً با بعضی از این بازیهای مبتنی بر مرورگر،  قسمتی از زمان خود را سپری کنید. متاسفانه در مقابل، تعدادی عناوین بازیهای بزرگ نیز وجود داشته که شما را به سایتهایی لینک میکند که تنها قصد فروش بازی را دارند، یا بازیهای با گرافیک بالا که تنها در صورت داشتن کانکشن پرسرعت اینترنت قادر به اجرا میباشند. با احتساب بازیهای اندرویدی و iOS موجود که تمام مدت در حال توسعه و پیشرفت هستند ، و با استعانت از صفحات لمسی ، شکی نیست که بازیهای پیشنهادی مذکور کاملاً خارج از مد و قدیمی به نظر میرسند. بازی کردن سرگرم کننده است اما اگر شما از آندسته ایی هستید که بازی برایتان خیلی مهم وحیاتی است پس بهتر است جای دیگری دنبال آن بگردید. البته باید گفته شود که شما همچنین نمیتوانید Battlefield 4 را روی یک لپ تاپ ویندوز 250 پوندی نیز بازی کنید.

دستگاه ها
هرچند کروم بوکها براحتی میزبان دستگاههایی نظیر مموری استیک، درایوهای خارجی و بلندگوهای بلوتوث بر روی ماشینهای جدید هستند اما قطعاً شما دچار مشکل خواهید شد زمانیکه بخواهید از ابزار تخصصی تر دیگری استفاده کنید. ویجتهای تناسب اندام مانند Nike FuelBand یا فهرست Fitbit  هیچکدام توسط کروم بوکها پشتیبانی نمیشوند به جای آن بر روی Mac یا پی سی تمرکز دارند. شما نمیتوانید آخرین گوشیهای موبایل خود را به آنها متصل نمائید چرا که از پروتکل های انتقال مورد استفاده در تعداد زیادی از آنها پشتیبانی نمی کنند. گرچه هنوز این آخر داستان نیست. هنگام استفاده از گوشی سامسونگ S4 خود، ما برنامه ایی دانلود کردیم بنام Airdroid که به کروم بوک این اجازه را میدهد که به فایلهای خود از طریق وای فای دسترسی داشته و آیتم ها را به حافظه داخلی و یا از روی آن جابجا نماید. ما حتی میتوانیم از دوربین گوشی، بطور ریموت و از راه دور استفاده کنیم. در مدل معمولی iOS ثابت شده که خیلی قابل انعطاف نیست.

نتیجه
خواندن مطالب بالا شاید در مجموع شما را متقاعد کرده که کروم بوکها خیلی هم مفید نیستند. برای برخی از خوانندگان قطعاً همینطور است. عدم توانایی در پرینت گرفتن مستقیم  یا اجرای نرم افزارهای اصلی مانند فتوشاپ یا iTunes برای تعدادی قابل تحمل نیست. برخی دیگر بر این باورند که هر کامپیوتر مبتنی بر ویندوز که دارای مرورگر کروم باشد نیز میتواند همان کارهایی که کروم بوک میکند را انجام دهد، به اضافه بار بیشتر، که دوباره میگویم در این باره جای بحث نیست . اما این شاید ساده کردن قضیه و آنچه این ماشینها ارائه میدهند باشد. در حقیقت بیشتر آنچه که امروزه ما با کامپیوترهای خود انجام می دهیم امور آنلاین است. یقیناً افرادی هم هستند که فیلم میسازند یا ویرایش های سنگین روی عکسها انجام می دهند، اما اگر کمی صادق باشیم اکثریت ما کارشان آپدیت پروفایلهای فیسبوک ، پیمایش قفسه های مجازی آمازون، ارسال چند تا ایمیل و در نهایت کار کردن  بر روی یکی دو تا سند قدیمی است. برای این امور کروم بوک یک انتخاب برازنده است. گوگل با دقت این ابزار را بعنوان ماشینهای دست دوم و یا حتی سوم به بازار عرضه کرده است، عنوانی که ما معتقدیم  بدرستی به آن اطلاق شده است. کروم بوکها بقدر کافی عملکردهایی دارند که آنها را مفید سازند ، و البته پرهیز از هر بوق و کرنا که خود هزینه اضافی را در پی خواهد داشت. بیشتر آنها در سکوت کار میکنند (بیصدا)، به سختی داغ میشوند، و آنقدر سبک هستند (و ارزان) که هنگام خروج از خانه به درون کوله خود پرتشان کنید. چند سال پیش ایده چنین ماشینی (کامپیوتری) خب به نظر ابتدایی بود اما امروزه برای خیلی از مردم معنا و مفهوم زیادی را تداعی میکند.

 

نویسنده : همایون غلامی