تراشه جدید Atom اینتل چالشی برای ARM

اینتل می گوید با عرضه ی تراشه های Atom با معماری Silvermont ، به افسانه کم مصرف بودن ARM خاتمه خواهد کرد
تراشه های آینده  Atom اینتل با معماری جدید CPU ، سه برابر سریع تر و 5 برابر کم مصرف تر از پردازنده های قبلی این شرکت خواهد بود وهمین باعث می شود افسانه کم مصرف بودن ARM به فراموشی سپرده شود.
اینتل انتظار دارد این معماری جدید تحت عنوان Silvermont، در تلفن های هوشمند مبتنی بر آندروید  و ویندوز، تبلت ها، پی سی ها و سرورهای سال جاری گنجانده شود.
تراشه های Atom با عنوان Bay Trial در اواخر سال 2013 در تبلت ها وجود خواهند داشت. تراشه های تبلت مبتنی بر Silvermont در مقایسه با تراشه های مبتنی بر معماری فعلی Atom تحت عنوان Saltwell ، در عملکرد نخ کشی یکطرفه (Single thread) دو برابر سریع تر هستند. با استفاده از همین استاندارد، تراشه های تبلت Silvermont، حدود 7/4 برابر برق کمتری در مقایسه با تراشه های قبلی استفاده می کنند.
تراشه های Bay Trail در لپ تاپ های هیبریدی با صفحه نمایش تاشو یا جداشدنی و دسکتاپ های ارزان تر وجود خواهد شد. کاربران می توانند در بین تلفن های هوشمند و تبلت های Silvermont دستگاه مورد نظر خود را از نظر اجرا و عمر باتری طولانی تر انتخاب کنند.
Silvermont باز تعریف کامل معماری Atom است. CPUهای Silvermont می توانند تا 8 هسته تغییر پیدا کنند و نمایان گر اولین باز طراحی عمده ی معماری Atom از زمان اولین عرضه ی تراشه نت بوک در سال 2008  باشند. این تراشه ها شامل ویژگی های مدیریت مصرف برق و مدیریت اجرا نیز می باشد.

چشم ها به ARM دوخته شده
Silvermont زمانی به بازار می آید که سازندگان تراشه سعی می کنند جای پای آن را در بازار تلفن همراه هوشمند و تبلت ها بیابند. اینتل امیدوار است که Bay Trail بتواند قشر جدیدی از خریداران PC را به خود جذب کند و قدرت رقابت با ARM را که هم اکنون بر بازارهای تبلت و تلفن هوشمند تسلط دارد، داشته باشد. تراشه های قبلی Atom به خاطر عملکرد ضعیف شان در مقایسه با تراشه های ARM که آوازه کم مصرف بودن آن  به همه جا رسیده ، مورد انتقاد قرار گرفتند .اینتل مدعی است که این تراشه از نظر کم مصرف بودن به پای تراشه های اخیر تلفن هوشمند Atom با عنوان Medfield می رسد. بهرحال، دَدی پرلماتر (Dadi Perlmutter) متصدی محصولات اینتل عنوان کرد، تراشه های Silvermont عملکرد بهتری را در هر وات ارائه می دهند و نسبت به CPUهای ARM، مصرف برق کمتری دارند.

عملکرد بهتر
CPUهای Silvermont شامل اصلاحات و بهسازی های متعددی هستند. out-of-order execution منجر به پردازش کارآمدتر دستورات از طریق چرخه های ساعت می گردد و تراشه ها پهنای باند داخلی بیشتری خواهند داشت، با یک ساختار سریع تر که CPU را به پردازنده های دیگر همچون GPU وصل می کند. بعلاوه، Silvermont نیز شامل آخرین تجسم سازی و تکنولوژی های امنیتی است که برخی از آن ها از معماری های قبلی مربوط به سرورها و پی سی ها اقتباس شده اند.
هسته ها نیز از نظر مصرف برق و عملکرد قابل انعطاف هستند. سرعت هسته های CPU را می توان افزایش داد یا در صورت بی کار بودن کم کرد. اینتل عنوان کرد انعطاف پذیری که توسط هسته ها ارائه می شود گزینه ی بهتری در مقایسه با طراحی Big.Lite شرکت ARM است که انواع مختلف هسته های CPU را گنجانده تا نیازهای اجرایی و برق آن تامین شود. پردازنده  8 هسته ای Exynos 5 Octa سامسونگ، طراحی Big.Lite را با 4 هسته پر مصرف برای کارهای سخت و دشوار و 4 هسته کم مصرف  برای کارهای پخش MP3 و تماس های صوتی ادغام کرده است. با تراشه اینتل، نیاز به سوئیچ کردن بین هسته های کم مصرف پر مصرف برای نیازهای اجرایی مختلف نیست. یک هسته Silvermont می تواند محدوده های مختلف اجرایی و مصرف برق را پوشش می دهد بدون آنکه نیاز به الگوریتمی برای سوئیچ کردن بین هسته ها باشد. این معماری جدید می تواند برق مصرفی را بین CPUها، پردازنده های گرافیکی و هسته های دیگر در تراشه تقسیم کند. الگوریتم ها می توانند بر ویژگی های الکتریکی و حرارتی و انتقال برق نظارت کنند و براساس نوع دستگاه، مصرف برق را پائین بیاورد.
تراشه های Atom مبتنی بر Silvermont با استفاده از فرآیند 22 نانومتری ساخته می شوند که در آن ها ترانزیستورهای سه بعدی امکان وجود ترانزیستورهای بیشتر در فضای کوچکتر را فراهم می سازند. این تراشه در مقایسه با تراشه های Atom با عنوان Clover Trail که بر اساس فرآیند 32 نانومتری می باشند، کوچکتر و مصرف برق کمتری خواهند داشت. اینتل تا اواخر سال به فرآیند 32 نانومتری ارتقاء خواهد یافت اما زمان انتشار تراشه های تبلت و تلفن های هوشمند جدید مبتی بر این فرآیند را اعلام نکرد. تراشه های Atom اینتل که با استفاده از تکنولوژی ساخت 14 نانومتری ساخته شده اند، Airmont نامیده می شوند.