چگونه یک لپ تاپ یا یک پی سی را تمیز کنیم

همانند کیس کامپیوتر،  شما قادر به تمیز کردن ماوس ، صفحه کلید و نمایشگر خود بطور مرتب و منظم میباشید. دشمن اصلی کامپیوتر گرد و غبار بوده و فن دستگاه نیز چنانچه زیر میز نگاه داشته شود از جاهایی است که به سرعت گرد و خاک و کرک را جذب مینماید. مشکل وقتی جدی ترمیشود که زیر آن به جای فرش کف پوش سختی نظیر سنگ و یا سرامیک باشد.
بعضی کیس های کامپیوتر دارای فیلترهای قابل تفکیک میباشند که تمیز کردن آنها به مراتب از خود فن  آسانترخواهد بود گو اینکه بیشتر این گرد و خاک را با گرفتن جاروی سریع  روی هر دوی آنها یعنی فیلتر و فن ( بدون جابجا کردن کیس) میتوان از بین برد. برای شروع به کارمطمئن باشید که کامپیوترتان کاملا خاموش است. مراقب باشید دستگاه جاروبرقی خود را برای مدتی طولانی بر روی فن نگیرید زیرا چرخش سریع پره های آن باعث تخریب میگردد. در صورت تمایل میتوانید یک مداد بین پره ها قرار داده تا مانع چرخش آنها شوید.
اگر احساس ماجراجویی بیشتری میکنید در اینصورت میتوانید درب کناری کیس را باز کرده ( حتی فن را بیرون آورده) و آن را با پارچه ایی نمناک تمیز کنید. حالا که تا آن داخل رفته اید یقین حاصل کنید سری هم به فن کارت گرافیک و CPU بزنید اما حواس خود را جمع کرده تا به چیز دیگری دست نزنید.
برای تمیز کردن آنها یک قوطی هوای فشرده خریداری و برای پخش کردن غبار از روی بورد مدارات و پانل های داخلی، استفاده نمائید. مواظب باشید که این گرد و خاک را به درون منبع تغذیه هدایت نکنید  و ضمنا از بازکردن منبع تغذیه به منظور تمیز کردن آن خودداری نمائید.  اگر قصد دارید از یک شوینده نظیر مایعات تمیزکننده یا یک تمیزکننده ضد باکتری استفاده کنید ابتدا بر روی یک محل کوچک آنرا آزمایش نموده تا مطمئن شوید که آسیبی به فلز یا پلاستیک وارد نمی نماید.
برای زدودن غبار از روی پورت های جلو و عقب کیس بهتر است از هوای فشرده استفاده کنید تا یک برس. هر گونه الکتریسیته ساکن باعث آسیب دیدن سیستم شما خواهد شد.
صفحه کلید
صفحه کلید کامپیوتر بالنسبه راحت تر تمیز میشود. آنرا از کامپیوتر جدا نموده سپس آنرا بر روی یک سطل و یا یک سطحی که قابل تمیز کردن باشد برگردانید. همچنین میتوان برای تخلیه خرده های بیسکویت یا چیپس یا حتی مژه و خلاصه تمام چیزهای ناخواسته درون آن چند ضربه آرام به پشت آن وارد نمائید.
نظیر جایگاه نگاهدارنده کیس اینجا نیز میتوانید از یک دستمال مرطوب برای گردگیری و زدودن آلودگیها استفاده کنید. اسپری های آنتی باکتریال نیز قاعدتا نباید آسیبی به کلیدهای پلاستیکی وارد کنند اما بهتر است همیشه قبل از استفاده از آنها بر روی یک محل کوچک آنرا بیآزمائید. هیچگاه صفحه کلید را مستقیماً با مایع شوینده خیس نگردانید درغیر اینصورت ریسک خرابی آنرا باید بپذیرید به جای آن    میتوانید اسپری  را ابتدا بر روی دستمال به کار برده سپس صفحه کلید را با دستمال تمیز کنید.
اگر میخواهید برای این کار مقداری پول خرج کنید پس بهتر است که بسته کامل تمیز کننده Moshi Complete Cleaning Kit که شامل دستکش چند بار مصرف TeraGlove ، یک برس چندکاره و یک مداد با نوک مایکرو فیبر و همچنین یک شیشه اسپری که قابل پر شدن با آب میباشد، خریداری کنید. این بسته را میتوانید با قیمت 15 پوند از Apple تهیه نموده (tinyurl.com/njefmp2) تا به شما در تمیز کردن گرد و غبار و جرم مابین کلیدها کمک کند  درعین حال دستکش آن هم به قدر کافی برای تمیز کردن صفحات نمایشگر بزرگ میباشد.
صفحه کلید لپ تاپ به راحتی دسکتاپ تمیز نمی شود. ابتدا به ساکن دستگاه را خاموش کرده و باطری آنرا در صورت امکان خارج نمائید. در حالیکه صفحه کاملا باز گردیده لپ تاپ را واژگون نموده و با ضربات نرمی به آرامی جرم های آنرا درون یک سطل یا سطح قابل نظافت تخلیه نمائید.
اگر مشکلی با کلید بخصوصی دارید شاید بدلیل اینکه خرده نانی یا چیزی نظیر آن به زیر آن رفته ، میتوانید کلید را با ناخن انگشت خود به نرمی بالا آورده تا زیر آن را تمیز کنید. بیشتر این کلیدها مجهز به یک کلیپس در زیر خود میباشند لذا هرگز به آنها فشار نیآورید چون در آن صورت کلیپس شکسته شده و عملکرد قیچی گونه آن از کار میافتد.

ماوس  
دیگر این روزها دوره ماوس ها با گویهای چرخشی زیر آنها گذشته و در عوض امروزه همه آنها به یک حسگر نورانی مجهز میباشند.   گرد و خاک به راحتی میتواند جرمی را بر روی حسگر ایجاد نموده و باعث بروز مشکلاتی در ردیابی شود لذا از یک دستمال مرطوب برای تمیز نمودن تمام سطح زیر ماوس خود استفاده نمائید.
اما روی ماوس معمولا مکانی برای اجتماع چربی و جرم میباشد لذا معقول است که برای تمیز نمودن آن از اسپری ضد باکتریال استفاده نمائید. برای یادآوری ابتدا بهتر است آن را در یک مکان مطمئن امتحان کرده سپس آنرا به جای آنکه مستقیم به روی ماوس اعمال کنید ابتدا آنرا بر روی پارچه خود اسپری نمائید.
اگر نمیخواهید اقدام به ریسکی نموده که منجربه  تخریب کامپیوتر شما شود، از یک تمیز کننده ایی که مشخصاً برای ابزار الکترونیک ساخته شده نظیر Muc-Off و یا Screen Cleaner (tinyurl.com/o5ubvjx ) استفاده کنید.

صفحات نمایش
برای این منظور شما میتوانید از Muc-Off استفاده کرده و یا به سادگی یک دستمال مرطوب را برای تمیز کردن اکثر صفحات نمایش به کار ببرید (همچنین برای صفحه تلویزیون) چه صفحه آنها براق باشد چه مات. شما میتوانید مستقیما به روی صفحه نمایش اسپری کنید اما مواظب باشید که قطرات به سمت پائین و به روی صفحه کلید جاری نشوند.
یک دستمال مایکرو فیبر برای تمیز کردن صفحه نمایش ایده آلترین وسیله میباشد چون خط و خش بر روی آنها ایجاد نکرده و برای زدودن غبار و همچنین اثر انگشت بسیار موثر میباشد.
اگر جرم روی صفحه خیلی سفت و سخت باشد میتوانید از دستمال نمناک هم استفاده کنید ولی مراقب باشید که خیلی فشار بر روی صفحه نیآورید که در اینصورت براحتی به LCD نمایشگر خود آسیب خواهید زد.
بقیه صفحه نمایش (قاب) را میتوان نظیر ماوس و یا خود کیس کامپیوتر نظافت نمود حتی اگر ترجیح می دهید با کمک یک اسپری ضد باکتریال. برای یادآوری مایع یا فوم را مستقیما اسپری ننمائید چونکه باعث آسیب دیدن قطعات الکترونیکی درون آن میشود.

چگونه تبلت یا گوشی هوشمند خود را تمیز کنید
دستگاههای مجهز به صفحات لمسی به دلیل  تجمع اثر انگشت  بر روی آنها که البته موجب ماتی تصویر شده واحساس کثیفی را نیزالقاء مینماید،  بیشترین ابزاری میباشند که مورد نظافت قرارمیگیرند. در عین حال برای جلوگیری از آسیب رساندن به این وسایل حساس و ظریف ، بسیار حیاتی میباشد تا از محصولات تمیزکننده مناسب آنها استفاده شود.
بیشتر وسایل صفحه لمسی، این روزها مجهز به پوشش اولئوفوبیک (Oleophobic coating)  یا اصطلاحا Oil Fear میباشند، که قابلیت اجتناب از اثر انگشت را به آنها می بخشد.  این نوع پوشش ها خیلی هم موفق نبودند بطوریکه بعضا توسط تمیزکننده هایی نظیر محلول آمونیاک، الکل و سایر محلولهای اینچنینی به سرعت تخریب میشوند.
به همین دلیل شاید تنها چیزی که برای پاک کردن چربی و جرم از روی صفحه آنها به شما توصیه میشود پارچه مایکرو فیبر میباشد. شما میتوانید آن را از یک سوپرمارکت و یا بصورت آنلاین به بهای ناچیزی تهیه نمائید.  این نوع پارچه از انواع دیگر به مراتب بهتر است زیرا رشته های نازک ریز و بلند آن آلودگی را جذب و نگاه میدارد به همان ترتیبی که مایعات را جذب مینماید. همچنین آنها هیچ پرزی بر روی صفحه شما باقی نگذاشته بلکه به اطراف می پراکند.  شما میتوانید پارچه مایکروفیبر خود را در صورتیکه صفحه نمایش شما بطور محسوسی کثیف است، با آب مرطوب سازید.
هنگا تمیز کردن هم از یک حرکت چرخشی و دوار به جای خطی و رفت وبرگشتی استفاده کنید زیرا درصورت گیر افتادن جرمی زیر دستمال این حرکت مانع  بروز خط افتادگی میشود. شما همچنین در خواهید یافت که دستمال مایکروفیبر برای نظافت سایر قسمتهای وسیله شما مانند قسمتهای فلزی و پلاستیکی  نیز بطور موثری عمل مینماید.
برای پورت ها و اتصالات از یک برس خشک استفاده کنید –مثلا یک قلموی نقاشی کوچک ایده آل است- تا به نرمی و آرامی جرم ها را از آنها دور کنید. از یک قوطی هوای فشرده استفاده نکنید زیرا فشار هوای فشرده به قسمتهای ظریف فشار وارد میکند.
اگر جرمی درون سطح مشبک اسپیکر یا مایکروفون گیر افتاده باشد میتوان با حقه ای آنرا بیرون کشید. گرچه میتوانید از جاروبرقی خود نیز استفاده کنید اما با دقت و احتیاط. البته راه دیگر، استفاده از یک پین برای سوراخهای سطح مشبک میباشد.

میکروب زدایی
تعداد زیادی بسته های نظافتی برای تبلت و گوشیهای هوشمند شما در بازار وجود دارد که معمولا به خاطر جنس و کیفیت شان قیمتهای بالایی دارند. تعدادی از آنها خود دارای مقادیر بسیار ناچیزشوینده و یا قطعه کوچکی پارچه مایکرو فایبر هستند، و یا بقیه که با یک بطری اسپری همراه بوده و شما تنها نیاز به تهیه شوینده خواهید داشت ( مانند بسته Moshi  که پیشتر به آن پرداختیم).
چیزی که شما باید به جستجوی آن باشید تمیز کننده ایی است که عاری از الکل و محلول آمونیاک بوده و در عین حال جرم ها را نیز از بین ببرد. برای مثال میتوان از Whoosh! Screen Shine نام برد (7.99 پوند برای یک بطری اسپری 30 میلی و دستمال مایکروفیبر، tinyurl.com/nfs4nk7 )، Eco Moist برای یک بطری 50 میلی و یک دستمال مایکروفیبر مبلغی معادل 6.49 پوند در آدرس tinyurl.com/o6wblqx و محصول Device and Screen Cleaner از شرکت Muc-Off و با هزینه حدودا 7 پوند برای بطری 250 میلی که بصورت  kit Rescue  موجود بوده و تنها شامل یک دستمال میباشد.
بعنوان راه حل جایگزین شما همچنین میتوانید یک دستگاه استرلایزرUV نیز خریداری نمائید. این دستگاه معمولا برای لوازم آرایشی یا محصولات آرایشی حیوانات خانگی استفاده میشود اما قادر به تمیز کردن گوشی هوشمند، تبلت یا سایر گجت های کوچک شما هم میباشند.  تنها کافی است هر سمت از وسیله خود را برای مدت 20 تا 30 دقیقه داخل کشوی آن قرار داده تا نور فرابنفش UV تمام باکتریها و ویروسها را بدون هیچگونه مایع و یا محلول های شیمیایی از بین ببرد.  گرچه ابزار فوق در بریتانیا مانند آمریکا متداول نیست اما با این حال از طریق eBay و با قیمتی حدود 35 پوند قادر به تهیه نمونه ایی میباشید که گوشی هوشمند خود و همچنین تبلت هایی با صفحه نمایشی تا اندازه 7 اینچ را در آن قرار دهید.( میتوانید Germix UV Sterilizer را جستجو کنید). نمونه های بزرگتر بالطبع گرانتر خواهد بود.

جلدها و قاب ها
بیشتر افراد برای محافظت از گوشی ها و تبلت های خود از جلد و یا قاب استفاده میکنند به همین دلیل بد نیست به یاد داشته باشید که نظافت آنها نیز مانند خود وسایل ضروری است. اگر آنها از پلاستیک ساخته شده باشند میتوانید با کمک اسپری های ضد عفونی کننده حمام و یا آشپزخانه مبادرت به تمیز کردن آنها نمائید.
بعضی از قابهای پلاستیکی (و محافظان صفحه نمایش از همان جنس) دارای پوشش ضدمیکروبی میباشند که گرچه اثربخشی آن جای سوال دارد اما با قطعیت میتوان گفت که انتخاب بهتری نسبت به قابهایی با بافت پارچه در آنها میباشد. معمولا تمیز نمودن پارچه و ضد عفونی کردن آن سخت بوده ضمنا پاتوق مناسبی برای انواع باکتریها نیز است. پیشنهاد ما دوری جستن از این قابها میباشد.