مینی کامپیوترهای هوشمند

انواع کامپیوترهای دسک تاپ با قاب ها و کیس های بزرگ و پر سر و صدایشان که توسط مقادیر زیادی کابل و سیم احاطه گردیده ، چیزی نیست که اکثر ما در صورت عدم الزام خواستار آن باشیم. در این میان لپ تاپ هم همیشه راه حل مناسب نیست.

گاهی اوقات میخواهیم  بر روی مونیتورهای  بزرگ رو میزی کارکنیم ولی با محدودیت فضای موجود مواجه ایم. یک گزینه جایگزین برای این کار آوردن تلویزیون درون اتاق و استفاده به جای مونیتور است.

اما در موارد مشابه ، استفاده از مینی کامپیوترها نیز میتواند راه حل ایده آلی باشد. با توجه به کوچک و کم توان (توان برق مصرفی) بودن اجزاء ، تنها بخشی از فضای مورد نیاز دسکتاپ یا لپ تاپ اشغال خواهد شد و نیاز به قسمتهای  اضافی نظیر صفحه نمایش، باطری و کیبورد نیست.

خیلی از آنها به قدری کوچک اند که میتوانید پشت مونیتور قرارداده و یک مجموعه کامل را (all-in-one) تهیه ببینید. این یک حسن دارد که شما میتوانید تنها صفحه نمایش خود را و بدون نیاز به تعویض کل سیستم ارتقاء بخشید.

مصرف کمتر توان میتواند به معنی  عدم نیاز به فن و در نتیجه سرو صدای کمتر باشد، بنابراین شما میتوانید از یک مینی پی سی تحت عنوان یک مرکز مدیا و بدون استفاده از یک فن پر سرو صدا بهره مند شوید.

البته که معایبی هم در مقابل وجود دارد. یک مینی کامپیوتر فضای درونی کافی برای جاگذاری کارت گرافیک مجزا یا دیسک سخت 3.5 اینچی ندارد. شما باید به جای کارتهای گرافیکی تنها به   چیپ ها ی روی بورد اکتفا کرده یا در بیشتر موارد بجای دیسک سخت فوق از یک دیسک 2.5 اینچی لپ تاپ استفاده نمائید.

تمام ارتقاهای دیگر همه بصورت خارجی میباشند.  در مورد کامپیوترهای واقعاً کوچک مانند Chillblast Fusion Brix و Intel NUC فقط فضای کافی برای یک هارد mSATA SSD  وجود دارد. 

با در نظر داشتن این محدودیتها  شما باید به گزینه های ارتباطی که توسط مینی پی سی پشتیبانی میشود (جهت اتصال به دستگاههای جانبی)، توجه ویژه ایی داشته باشید. اگر شما میخواهید که یک فضای ذخیره سازی خارجی را به قلاب بیاندازید باید به دنبال پورتهای USB 3.0 باشید. مدل Dino Minisaur یک اتصال خارجی SATA و مدل Zotac Zbox ID65Plus  یک پورت eSATA را عرضه می نمایند.

برای اتصال کامپیوتر به یک مونیتور استاندارد ال سی دی، شما میتوانید از HDMI استفاده کنید، اما اگر به فکر ایجاد یک بسته همه کاره (all-in-one) باشید ، نیاز به DisplayPort، Thunderbolt، HDMI 1.3 یا یک درگاه DVI دو بانده برای اتصال به یک صفحه نمایش با کیفیت بالای 1920x1200 خواهید داشت.

اگر شما در حال ایجاد یک مرکز مدیای کوچک هستید در اینصورت صدا را نیز میتوانید از طریق رابط HDMI منتقل کنید، اما چنانچه یک سیستم صوتی خارجی دارید که دارای ورودیهای دیجیتال است در آنصورت شاید بخواهید از یک رابط S/PDIF  استفاده کنید.

با انگیزه اسمبل کردن سیستم توسط خودتان (DIY: Do It Yourself) ، باید توجه داشته باشید که مینی کامپیوترها غالباً بدون کیبورد و یا ماوس و حتی سیستم عامل عرضه میشوند. حذف هزینه های فوق از بودجه اتان را از قلم نیاندازید. بازده یک مینی کامپیوتر میتواند خیلی بالا باشد خصوصاً زمانیکه از یک SSD بعنوان درایو بوت استفاده می کنید. طیف وسیعی از پروسسورها نیز از چیپ های نسبتاً ارزان Intel Celeron تا چهار هسته ایی i7 با قابلیت Hyper-Threading (پردازش همزمان قسمتهای کوچک یک برنامه) موجود میباشد. پروسسورهای AMD نیز با انواع کم مصرف میتوانند به مینی پی سی ها کمک نموده تا بدون داغ شدن همچنین بی صدا به کارادامه دهند.

هر آنچه که شما بعنوان پروسسور انتخاب می کنید، نقش پشتیبانی از گرافیک شما را نیز به عهده خواهد داشت و اینجا جائی است که شما باید به محدودیت کارآیی توجه نمائید.

از آخرین پروسسورهای گرانقیمت اینتل همراه با آی سی های گرافیکی میتوان از Intel HD Graphics 4400  یا 5000  نام برد که بقدر کافی مناسب برای بازیهای سطح پائین و مبتدی ویندوز میباشند اما توجه داشته باشید که مدلهای ارزانتر دارای کیفیت پائینتر هستند.

پروسسورهای AMD اغلب گرافیک بهتر و سریعتری دارند هرچند این در مورد E-350D  تعبیه شده روی سیستم Dino PC صادق نیست که در مقایسه با بهترین پروسسورهای اینتل ناامید کننده است.
 

CHILLBLAST FUSION BRIX

قیمت 549 پوند شامل ارزش افزوده – chillblast.com  -- tinyurl.com/pwx38ww

با ابعاد 115x108x30 میلیمتر و وزن تنها 400 گرم ، سیستم Chillblast ظریف ترین مینی پی سی در تحقیق ما بود که پروسسور سریع و فضای ذخیره سازی فشرده آن بازده بی نظیری دارد.

رنگ مشکی براق با همراهی خاکستری، جعبه و کیس زیبایی را ساخته است. یک دکمه پاور (روشن و خاموش) به رنگ نقره ایی روشن بالای کیس وهمچنین یک پورت USB 3.0 در جلوی آن برای دسترسی آسان وجود دارد.

در پشت دستگاه سوکتهای HDMI و Mini Display Port همراه با پورت اضافی USB 3.0 و اترنت گیگا بایت وجود دارد. این یک دستگاه حقیقتاً جیبی محسوب میشود لذا وجود یک خشاب Kensington Security که درست در کنار کانکتور منبع تغذیه خارجی قرار دارد، شما را خوشحال خواهد کرد. خود منبع تغذیه به بزرگی نیمی از دستگاه است. 

قرارگرفتن بدون سرو صدا بر روی پایه های لاستیکی  روی میز،  دستگاه Chillblast را چنان نامحسوس میکند که میتواند به آسانی با یک ورق اشتباه گرفته شود. بطور مشابه ایی شما قادرید با کمک گیره های نگه دارنده VESA این دستگاه را به پشت مونیتور خود چنان ملحق کنید که از دید پنهان بماند.

با نظر به کیت فشرده دستگاه Brix GB-XM12-3227 از برند گیگابایت، Fusion Brix با یک پروسسور اینتل دو هسته ایی 1.9 گیگاهرتزی i3-3227U با پشتیبانی از Hyper-Threading و یک هارد 120 گیگابایت mSATA SSD سری اینتل 525 همراه است. کسب امتیاز 4094 در آزمون PCMark 7 بدون حضور Intel NUC و به لطف پردازنده سریع Haswell امکان پذیر نبود. Fusion Brix حداقل 50 درصد سریعتر از مابقی میباشد.

چیپ Ivy Bridge مسئول خلق Intel HD 4000 Graphics بوده که پی سی را یاری نموده تا در میان گروه موفق به کسب بهترین امتیازات در بخش گرافیک شود.

علیرغم این کارآیی درخشنده Fusion Brix ایراداتی هم دارد، که عموماً نتیجه ابعاد بسیار فشرده آن میباشد. برای مثال قابلیت ارتباط آن نسبتاً محدود است و جای کافی برای پورت های بیشتر ندارد. دو پورت USB تنها زمانی کافی به نظر میرسد که قصد استفاده از یک هاب اکسترنال را داشته باشید. در مقایسه با Chillblast ما توصیه و سفارش خود را به Intel NUC حواله میدهیم  آنهم  برپایه کارآیی سریعتر آن و این واقعیت که با وجود تنها اندک بزرگی در سایز پورتهای USB آن دو برابر است.

نتیجه:
با وجود ابعاد کوچک آن تا جائیکه میتوان Chillblast Fusion Brix را در جیب پشتی قرار داد، هنوز یکی از سریعترین مینی پی سی های موجود در بازار میباشد. کیفیت ظاهری و بدنه آن فوق العاده است با مجموعه ایی از امکانات ، اما ظرفیت ناچیز ذخیره سازی و قابلیت اتصال محدود از اشکالات عمده آن محسوب میشوند.

 
DINO PC MINISAUR E350

برای یک مینی پی سی ، Dino PC Minisaur E350 کمی بزرگ و سنگین است. علیرغم اینکه میتوان آنرا با یک دست برداشت و براحتی جابجا کرد اما قطعاً درون جیب های شما جای نمی گیرد.

این مینی کامپیوتر مبتنی بر مادربورد Gigabyte GA-E350N WIN8 بوده که درون یک کیس AVP Black Imp Mini ITX  جای گرفته و میتواند هم بطور عمودی و هم افقی قرار گیرد. بدنه استیل آن بیشتر ما را یاد کیس های معمولی کامپیوترها می اندازد ولی بطور فاحشی کوچکتر.    ترکیب رنگ مشکی با قسمتهایی نقره ایی رنگ که در نمای روبرویی آن دکمه پاور دستگاه قرار دارد همراه با چند LED رنگهای آبی و بنفش را ساطع مینمایند.

فضای پشتی کیس همان قاب استاندارد مادربورد (نظیر کامپیوترهای معمولی)  میباشد که شامل ورودی و خروجی های مجزا مانند میکروفون، VGA، HDMI، اترنت و چهار پورت USB 2.0 است. پورت USB 3.0 موجود نیست، ولی بجای آن شما یک جفت پورت PS/2 و همچنین پورت های سریال و موازی معمول را دارید. علیرغم اندازه بزرگ آن Minisaur E350 هنوز از یک منبع تغذیه خارجی بهره میبرد که قابلیت قلاب شدن در پشت را دارد.

با یک بازرسی دقیقتر از قاب جلویی، 2 عدد پوشش پلاستیکی قابل جدا شدن خواهیم یافت. در زیر یکی از آنها یک جفت درگاه اضافی USB 2.0 همراه با ورودیهای صدا و زیر دیگری محل اتصال SATA (نه eSATA) و درگاه تغذیه Molex وجود دارد.

این مجموعه غیر عادی و بی مورد از پورت ها  بهمراه  فقدان وای فای تعبیه شده، باعث میشود که احساس کنیم Minisaur در مقایسه با رقبایی مانند Chillblast و یا حتی مدل های اینتل جالب جلوه نکرده  و حرف تازه ایی برای گفتن نداشته باشد.

توان این دستگاه شامل یک AMD E-350D APU با سرعت 1.6 گیگا هرتزی است که قابلیت های گرافیکی متنوعی را نیز پشتیبانی مینماید. اما متاسفانه سرعت آن واقعاً کند است. در آزمون PCMark 7 امتیاز ثبت شده 1261 را به خود اختصاص داده که علت آن خصوصاً در زمان انتظار برای نتیجه که به ضرب گرفتن با انگشتان ختم میشود، بیشتر نمایان خواهد شد. گرچه برای استفاده از مالتی مدیا مناسب است اما چنانکه گفته شد در کارهای گرافیکی سرعت عمل آن پائین است.

Dino PC با اختلاف زیادی از مینی پی سی های دیگر قیمت کمتری دارد تقریباً نصف قیمت گرانترین نمونه که در اینجا به آن پرداختیم. اگر بودجه شما قابل افزایش نیست و خب راندمان هم فاکتور قابل توجه ایی نیست ، این دستگاه میتواند همانی باشد که شما به دنبالش میگردید.
 

نتیجه:
گرچه در اینجا اندازه، با کامپیوترهای فول سایز قیاس میشود، ولی با اینحال Dino PC Minisaur E350 نیز درمقایسه با بیشتر رقبا در این مقاله، بزرگ وطاقت فرسا و بطور دست و پاگیری کند ، تلقی میشود. قیمت آن، هر چند بطور قابل توجه ایی از موارد دیگر کمتر بوده تا جائیکه میتواند توجیه قابل قبولی برای خرید آن باشد.

 
FUJITSU ESPRIMO Q250

این مدل تجاری Fujitsu PC بطور فاحشی بزرگتر از اکثر مدل های مینی پی سی مورد بررسی در اینجا میباشد اما دارای امکانات منحصر به فردی است.

طراحی آن با فرض اشغال فضای ناچیز و مصرف توان کمتر بود، Esprimo Q250 با قویترین پردازنده در حالت بیکار تنها 10 وات مصرف دارد. جعبه مسطح و چهارگوش آن از آلومینیوم براق و پلاستیک طرحدار طوری با بالاترین استانداردها طراحی گردیده که جلوه ایی حرفه ایی و هوشمندانه دارد.

ابعاد نسبتاً بزرگ آن در مقایسه با کامپیوترهای دسک تاپ هنوز ناچیز است با این وجود شامل یک درایو نوری تعبیه شده میباشد. همچنین تنها پی سی است  که دارای PSU داخلی و مجموعه صفحه کلید و ماوس سازگار میباشد.

قاب جلویی دارای یک جفت درگاه USB 3.0 و یک محل خواندن SD Card میباشد همچنین 4 پورت اضافی USB 2.0 در پشت آن و مجاور جکهای DVI، DisplayPort،  اترنت و صدا وجود دارد. در زیر آن نیز مجموعه اتصالات VESA را میتوانید بیابید. درب جدا شدنی آن، جهت ارتقاء سخت افزاری ، شما را از هر ابزاری برای گشودن آن بی نیاز کرده است.

پردازنده دو هسته ای کم مصرف و 2.9 گیگا هرتزی مدل Intel Core i3-4130T Haswell شما را مطمئن میسازد که Esprimo توان کافی برای پردازش برنامه های تجاری پیچیده  و مشکل را دارد این  در حالی است که کارت گرافیکی مجتمع Intel HD 4400 یک نمایش صوتی تصویری هماهنگ و بدون قطعی را فراهم می آورد.

دلیل عدم کسب بهترین راندمان، به استفاده از یک هارد درایو 320 گیگی رایج به جای نمونه کم ظرفیت ولی پر سرعت SSD ، بازمی گردد. همچنین حافظه RAM آن 4 گیگ بوده که تا 8 گیگ نیز قابل ارتقاء است. اگر خواستار کارآیی بالاتری هستید در اینصورت پردازنده سریعتر ، SSD و درایوهای چندگانه هایبرید موجود است. وای فای نیز اختیاری است.

سیستم خنک کننده بدون فن پردازنده ، حداقل در موارد استفاده عادی، Esprimo Q520 را فاقد هرگونه صدا کرده است. تنها هنگام کار سنگین آنهم بدلیل اندازه کوچک خود صدای آن کمی افزایش می یابد. در واقع تنها تحت شرایط خاصی شما قادر به شنیدن صدا هستید که آنهم با کاهش بارکاری پردازنده به سرعت خاموش میشود.

نتیجه:
Fujitsu Esprimo Q520 یک کامپیوتر تجاری حقیقتاً قوی با طراحی ارگونومیک شیک و کیفیت ساخت عالی میباشد. اندازه آن به مراتب بزرگتر از نمونه های مورد بحث ماست ولی با قیمت قابل توجه ایی نازلتر، و مجموعه ایی که یک منبع تغذیه داخلی و یک رایتر دی وی دی را در بر می گیرد.
 

INTEL NUC D5425OWYK

این آخرین نسل از پلات فرمهای NUC اینتل (Next Unit of Computing) است که تغییر شکلی از مدل Ivy Bridge-based است که قبلاً مورد بازبینی قرار دادیم. D55250WYK پردازنده را به نسل چهارم از مدل Haswell آپدیت کرده است ، همچنانکه تغییرات شایانی در طراحی اعمال کرده است.

این دستگاه مجهز به پردازنده دو هسته ایی اینتل Intel Core i5-4250U و قدرت پردازش 1.3 گیگا هرتزی است که قابل افزایش تا 2.6 گیگاهرتز هنگام بار زیاد نیز است. این مصرف ناچیز توان یعنی تنها 7 وات در حالت بیکاری، در صورت نیاز بازدهی بالایی ارائه می دهد.

NUC معمولاً بصورت barebone (سیستم ناکامل) و بدون حافظه رم و هارد فروخته میشود. ما خودمان این پی سی را با هارد اینتل و امکانات وایرلس به اضافه 8 گیگ حافظه DDR3 با برند Crucial مجهز کردیم.

کیس NUC استاندارد کارخانه ، به ما اجازه قرار دادن هارد درایو 2.5 اینچی را نمی دهد لذا ما مجبوریم یک mSATA SSD سری Intel 530 به ظرفیت 180 گیگ را درون آن قرار دهیم. با وجود اینکه خود بورد شامل کانکشن های استاندارد ساتا میباشد، اما امکان ساخت نمونه بزرگتر که شامل درایو تمام اندازه باشد، نیز فراهم است. برای کانکشن های خارجی فضای کافی وجود ندارد بنابراین  به منظور ذخیره سازی فضا میتوان از کانکتورهای تصویری مینی HDMI و مینی DisplayPort استفاده کرد. هر چند که برای یک درگاه اترنت گیگا و چهار سوکت USB 3.0 ، فضای کافی موجود است. این دستگاه همچنان شامل یک سنسور مادون قرمز و یک جک یکپارچه برای هد فون و مایکروفون میباشد.

یک کارت Intel 802.11b/g/n/ac داخلی ، ارتباطات بلوتوث و وای فای را فراهم آورده که البته حدود 230 پوند به مبلغ می افزاید. رویهم رفته مبلغ 230 پوند ارزش قطعات اضافی است که به کیت ساده آن (barebone) به ارزش 295 پوند افزوده میشود که قیمتی مشابه با پی سی های Chillblast و Zotac خواهد بود.

با پیکربندی فوق دستگاه NUC ما به آسانی به پرواز درمی آید. به تعبیری در آزمون PCMark 7 امتیاز مجموع آن 4681 خواهد بود که بطرز فاحشی سریعتر از سایر رقبا است. پردازنده آن نیز شامل HD Graphics 5000 اینتل میباشد که پرقدرت ترین بورد گرافیکی بین تمامی مینی پی سی ها در بازبینی ما میباشد. بطور شگفت انگیزی بالاترین سرعت فریم را در هنگام بازی دارد.

نتیجه:
D54250WYK تفاوت زیادی با نسل قبلی Intel NUC دارد. بسیار سریعتر بوده و دیگر شما مجبور نیستید بین ارتباط وایرلس و یا اترنت یکی را انتخاب کنید. با چهار پورت USB 3.0 میتوان گفت Intel NUC ارتباطات مطلوبی برای یک چنین پی سی با اندازه کوچک دارد. فقط به خاطر داشته باشید که قیمت ذکر شده بدون سیستم عامل میباشد، لذا تفاوت مبلغ آنرا از قلم نیاندازید.

 

LENOVO IDEACENTRE Q190

IdeaCentre Q190 از لنوو یک مینی پی سی با طراحی هوشمندانه ، بلند وباریک است که میتواند هم بصورت افقی روی میز و هم بصورت عمودی بر روی پایه هایی که برای همین منظور تهیه دیده شده قرار گیرد. همچنین یک مجموعه قلابهای VESA نیز برای قرار گرفتن در پشت مونیتور برای آن فراهم گشته است.

ترکیب رنگ آن نیز شامل مشکی براق و یک لایه نقره ایی میباشد که تمام پورتها  در قاب روبرو و در پشت یک درب پلاستیکی پنهان میباشند. این پورتها شامل یک جفت USB 3.0، پایه های صوتی و یک کارت خوان چندگانه میباشد. پنل پشتی آن نیز دربرگیرنده چهار پورت USB 2.0، اترنت، HDMI و VGA به همراه یک درگاه نوری S/PDIF است.

طراحی مسطح آن این اجازه را داده تا بر روی هر وسیله دیگری نظیر یک درایو بلوری(Blu-ray)  یا دی وی دی رایتر براحتی سوار شده و سیستم کاملی را تحت عنوان سینمای خانگی عرضه نماید، هرچند که فن خنک کننده آن با زوزه ملایم خود میتواند برای برخی مایه آزار باشد.

چیپ دو هسته ایی 1.4 گیگا هرتزی مدل Intel Core i3-2365M Sandy Bridge در کمال تاسف هیچ قرابتی با پردازنده های پر سرعت اینتلی که در جاهای دیگر از جستجویمان یافتیم، ندارد. تا جائیکه با کسب امتیاز 1905 در آزمون PCMark7 ما را نومید ساخت، ناگفته نماند که کیفیت کارت HD Graphics 3000 آن نیز سرعت فریم پائینی را تحویل میدهد.

از طرفی دیسک سخت 1 ترابایتی چیزی است که ما در نمونه های دیگر مشاهده نکردیم. حافظه RAM نیز شامل 4 گیگا بایت DDR3  است. شایان ذکر است که وارانتی یک ساله آن نیز با پرداخت 17 پوند قابل افزایش به سه سال خواهد بود.

نتیجه:
IdeaCentre Q190 خاص به نظر میرسد و کیفیت ساخت خوبی هم دارد. خروجی اختیاری اپتیکال دیجیتال و سازگاری با درایو Blu-ray آنرا مناسب برای سینمای خانگی مینماید، اما بدلیل کارآیی نسبتاً پائین ، قابلیت ترکیب با یک پردازنده مدرنتر را داراست.ZOTAC ZBOX NANO ID65 PLUS

با اندازه کمی بزرگتر از Chillblast Fusion Brix و Intel NUC، میتوان گفت که Zbox nano ID65 Plus بقدر کافی برای گزینه های ارتباطی بیشتر (پورتها) بزرگ بوده تا آنرا بتوان یک پی سی (نه مینی پی سی) کوچک خطاب کرد.

شاسی مشکی و نقره ایی آن دارای یک جفت پورت USB 2.0 ، ورودیهای صدا و یک کارت خوان چندگانه در قاب مقابل بوده در حالیکه قاب پشتی فضای اضافی برای چهار  پورت USB 3.0 دیگر ، اترنت، HDMI تمام اندازه و سوکتهای DisplayPort همچنین درگاه eSATA میباشد. از نکات دیگر یک آنتن وای فای که پیچ میشود و یک شکاف Kensington Security در پهلو است. در عین حال قابلیت اتصال به مونیتور از طریق کیت تعبیه شده VESA را نیز دارد.

وقتیکه دستگاه روشن میشود بالای دستگاه شروع به تابش یک دایره آبی روشن مینماید. ظاهر این دستگاه خیلی شیک و جمع و جور میباشد.

پردازنده 2 گیگاهرتزی و دو هسته ایی Intel Core i7-3537U ، تنها پردازنده Core i7 در بررسی و مقایسه ما میباشد. این چیپ قابلیت افزایش توربو(Turbo Boost) به 3.1 گیگاهرتز را دارد.  

حافظه ذخیره سازی شامل یک هارد درایو 2.5 اینچی 500 گیگابایتی است که قابلیت افزایش را نیز دارد اما به لحاظ راندمان از انواع SSD موجود در پی سی های  کوچکتر، کندتر است. امتیاز 2882 حاصل آزمون PCMark 7 میباشد. چنانچه خواستار افزایش راندمان باشید میتوانید از ابزار جانبی حافظه nanoRAID موجود بهره برده که به شما اجازه میدهد تا دو ماژول mSATA SSD را بصورت Raid و برای بازده موثرتر پیکربندی نمائید.

باوجود آنکه Zotac میتواند در استفاده روزمره ما سریعتر و پاسخگوتر باشد ولی ما همچنان به همان فضای مازادی چسبیده ایم که هارد درایو برای ما فراهم کرده است.

 
نتیجه:

تنها با کمی بزرگتر بودن از کوچکترین مینی پی سی ها ، Zotac فضای کافی برای گزینه های ارتباطی کاملتری دارد. در عین حال دارای یک پردازنده خیلی سریع و یک هارد درایو 2.5 اینچی است که قابلیت ارتقاء به 2 عدد mSATA SSD را نیز دارد. فقط دقت داشته باشید که قیمت پیشنهادی شامل سیستم عامل نمیباشد.

نتیجه گیری

با قیمتهایی از 269 تا 550 پوند و طیف متنوعی از اشکال و اندازه ها، دست شما برای انتخاب هر نوع مینی پی سی باز است، هرآنچه که شما نیاز دارید یا به بودجه شما نزدیک است!

دو طبقه بندی جداگانه در اینجا استخراج گردیده است: یکی Mini ITX-size Dino PC Minisaur E350 و دیگری Fujitsu Esprimo Q520 که بقدر کافی از مدلهای فوق کامپکت برندهای Chillblast، Intel، Lenovo و Zotac بزرگتر است.

همچنین اختلافات فاحشی از لحاظ کارآیی نیز وجود دارد: هیچکدام از این پی سی ها ظرفیت گرافیکی بالای بازی را ارائه نمی دهند، در حالیکه سیستمهای مبتنی بر Haswell کارآیی گرافیکی توسعه یافته ایی دارند.

از منظر کارآمدی برنامه ها، نیز تنوع بسیار است با Minisaur E350 از برند  PC Dino که در این رقابت مسیر زیادی پیش رو دارد. این دستگاه بطور قابل ملاحظه ایی برای مصارف عمومی کند است با این وجود چیزی حدود نصف قیمت گرانترین انتخابهای جایگزین است. اگر فضای کم و بودجه ناچیز دارید یا بعبارت ساده یک پی سی برای استفاده سبک و یا مرور معمولی صفحات وب نیاز دارید آنگاه این پی سی ارزش یک نگاه دارد.

Esprimo Q520  از برند Fujitsu مقوله ایی کاملاً متفاوت است. این دستگاه نسبتاً بزرگ و بسیار سریع بوده و بطور فاحشی از کیفیت ساخت بهتری نسبت به Dino PC برخوردار است. قیمت 389 پوندی آن نیز برای کسانیکه به دنبال یک مدل با قیمت متوسط و بی نیاز از اندازه های جیبی هستند، فریبنده است. میتوان آنرا یک انتخاب با ارزش، جهت مصارف تجاری دانست که به همراه یک وارانتی در محل میباشد.

IdeaCentre Q190 از برند Lenovo یک مدل ایستاده منحصر به فرد همراه با یک خروجی دیجیتال اپتیکال صدا و همچنین امکانی برای ادغام شدن با درایو دی وی دی و یا بلوری میدهد، که میتواند انتخاب ایده آلی برای استفاده پی سی بعنوان یک سینمای خانگی باشد.  متاسفانه کیفیت نامرغوب و فن پر سرو صدای آن استقبال چندانی همراه نداشت. قیمت آن نیز میتواند به قدر کافی شما را وسوسه کند.

سه پی سی فوق فشرده (کامپکت) یعنی، Zbox nano ID65Plus زوتاک و حتی مدلهای کوچکتر Intel NUC و Chillblast Fusion Brix همگی بطور قابل توجه ایی گزینه های گرانتر محسوب میشوند.

مدل زوتاک سریعترین پردازنده را داشته و آنقدر بزرگ است که یک هارد تمام اندازه 2.5 اینچی را شامل شود که به این ترتیب دست شما را در انتخاب  فضای ذخیره سازی باز میگذارد. این اندک تفاوت در اندازه همچنین باعث وجود کانکتورهای جانبی بیشتری میشود. با وجود تمام اینها وقتی شما قیمت سیستم عامل را هم اضافه کنید، نسبتاً گران محسوب میشود.

در مبارزه برای کسب عنوان کوچکترین مینی پی سی، Chillblast Fusion Brix و Intel NUC باید با هم تبانی نمایند. هیچکدام فضای کافی برای هارد درایو ندارند (SSD دارند) بنابراین مورد استفاده سریعتر اما گرانتر واقع میشوند ، ضمن اینکه استفاده از SSD به معنای ظرفیت پائین است که این خود یعنی قابلیت ذخیره سازی اسناد و فایل های به مراتب کمتر.

Fusion Brix بین همه کوچکترین است و البته به لحاظ ارتباطی کم اثرترین، در جائیکه Intel NUC رویهم رفته راندمان بهتری داشته و از حیث پورتهای USB، 2 برابر دیگری است.

برای مصارف عمومی و آندسته از کاربرانی که احتیاج به پی سی کوچک و فشرده ندارند ما برند Fujitsu را پیشنهاد می کنیم اما برای کاربرانی که طرفدار پی سی های فوق کامپکت بوده در عین حال برای کارآیی بالا و ارتباطات بیشتر اشتیاق دارند، ما Intel NUC را معرفی می کنیم.

 
نحوه آزمایش

کارآیی برنامه

کارآیی هسته و پردازنده سیستم توسط PCMark 7 اندازه گیری میشود، یک آزمون جامع و صنعتی شناخته شده که با اعمال 25 بار کاری مختلف میتواند جنبه های مختلفی نظیر ذخیره سازی، محاسبات، کار روی تصویر و ویدئو، پیمایش صفحات وب و بازی را اندازه گیری نماید. ما پذیرفته ایم که آمارهای حاصله قطعی نیستند. با این وجود این نتایج یک ایده اجمالی و نسبی از عملکرد به ما می دهد.

یک پی سی فول سایز بطور طبیعی و معمول امتیازی مابین 3000 و 7000 کسب می نماید.

 
بازی

ما دو بازی را اجرا می کنیم: Aliens vs Predator با کیفیت های 1080p ، 720p و کیفیت High همچنین بازی Sniper Elite v2 با کیفیت های 720p ،Low و نیز 1080p در مودهای High و Ultra. سرعت فریم در این تنظیمات بطور وحشتناکی پائین است اما با کاهش تنظیمات کیفیت یا کیفیت صفحه نمایش شما قادر به تماشا هستید. کمترین سرعت فریم توسط Stalker Elite V2  ثبت شد که 5 فریم در ثانیه بود، با وجود آنکه بازده واقعی کمتر بود. بنابراین ما تمام نتایج 5 فریم در ثانیه را بعنوان "ناچیز" فرض کردیم.

 

عدم ازدیاد سرعت کاری پردازنده (Overclocking)

ما تنها در کامپیوترهایی که برای بازی اختصاص یافته اند اجازه ازدیاد فرکانس کاری پردازنده را می دهیم. در واقع با طبیعت مینی پی سی برای توان های پائین، به وضوح معلوم است که Overclocking در دستور کار قرار ندارد.

 
مصرف توان

ما مصرف توان هر کامپیوتر را در دو زمان بیکاری اندازه گیری میکنیم  یکی زمانیکه  بر روی دسکتاپ قرار دارد دیگری بعد از هر بار بوت شدن و قبل از شروع به فعالیت. آنگاه دوباره این مصرف را روی هر پی سی و زمان اجرای Prime95 یعنی در زیر بار حداکثر برنامه های موجود و همزمان با اجرای آزمون ذخیره سازی PCMark 7 اندازه گیری می نمائیم. مصرف توان واقعی جایی مابین این دو اندازه خواهد بود که البته بسته به شکل استفاده متغیر خواهد بود.

 
ارزیابی ظاهری

همه چیز سرعت نیست. ما همچنین شخصیت فیزیکی هر مینی پی سی را از نزدیک مد نظر داریم نظیر سروصدای تولیدی و کیفیت ساخت و البته از نکاتی مهمی مانند کیفیت قطعات نیز یادداشت بر میداریم.
 

وارانتی و پشتیبانی

تفاوت ها در وارانتی میتواند نتایج و نظرات ما را تحت تاثیر قرار دهد. بطور واضح ، وارانتی های طولانی بهتر است اما ما از شرایط و بندها نیز غافل نمی شویم – نظیر اینکه آیا در صورت اشکال در سیستم ، هزینه ارجاع بعهده عرضه کننده خواهد بود و آیا اجرات کار و هزینه قطعات نیز هر دو شامل میگردد یا خیر؟