ممکن است پردازنده قلب کامپیوتر شما باشد ولی بدون مادربورد مناسب نمی توانید به کارایی مورد نظر خود دست یابید. مادربورد تعیین می کند کدام اجزا با کامپیوتر سازگارند و در آینده چه به روز رسانی هایی می توانید انجام دهید.

در مادربوردهای جدید مشخصه هایی مانند گرافیک های مجتمع، گنجانده شده اند که می توانند از عهده اینترفیس Aero ویندوز 7 برآیند و فیلم هایی با رزولوشن بالا را باز کنند، در نتیجه کسانی که از کامپیوتر به منظور بازی استفاده نمی کنند، مجبور نیستند هزینه اضافی برای تهیه کارت گرافیکی مخصوص به آن پرداخت نمایند.

متن اصلی
هر یک از اجزای کامپیوتر شما به مادربورد متصل می شود، بنابراین ضروری است مادربوردی انتخاب نمایید که سوکت ها، اسلات ها و پورت های مناسبی برای ساخت کامپیوتری با تمام مشخصاتی که شما نیاز دارید، داشته باشد. اگر تصمیم دارید از بعضی قطعات موجود در کامپیوترتان مجددا استفاده نمایید، باید مادربورد خود را نیز در نظر داشته باشید. این راهنما به شما کمک می کند بهترین مادربورد را بر اساس نیازتان انتخاب نمایید.

 

سازگاری مادربورد
مادربوردها برای پردازنده های خاصی طراحی می شوند، بنابراین باید مادربوردی با سوکت مناسب پردازنده خود انتخاب نمایید. مادربوردهای اینتل یکی از سه نوع سوکت موجود را دارا هستند: استاندارد قدیمی LGA775 که توسط پردازنده های Core 2  استفاده می شود؛ LGA1366 استاندارد قدیمی Core i7 که تنها توسط تعداد زیادی پردازنده گران قیمت استفاده می شود؛ و LGA1156 که توسط مجموعه رایج پردازنده های Core i3، Core i5 و Core i7 به کار گرفته می شود. در اینجا تنها نوع سوم بررسی می شود زیرا LGA775 کمی قدیمی شده و LGA1366 خیلی تخصصی است.

مادربوردهای  AMD دو نوع طراحی سوکت دارند: AM2+ و AM3. نمی توان از یک پردازنده AM2+ در مادربورد AM3 استفاده کرد، ولی پردازنده های AM3 در یک مادربورد AM2+ کار خواهند کرد. همه مادربوردهای AMD که در اینجا بررسی می شوند سوکت AM3 دارند. همه مادربوردهای AMD این مقاله، از پردازنده های AMD پشتیبانی می کنند، بنابراین اگر یک پردازنده جدید دارید نباید نگران سازگاری آن با مادربورد خود باشید.

بیشتر مادربوردهای LGA1156 و  AM3 اکنون از DDR3 استفاده می کنند، ولی برخی از آنها DDR2 که قدیمی تر است را به کار می گیرند. اگر رم DDR2  داشته و بخواهید مجددا از آن استفاده نمایید، ممکن است یک مادر بورد DDR2 را ترجیح دهید. از آنجایی که رم DDR3 تغییر زیادی در سرعت ایجاد نمی کند، این فکر بدی نیست.

اگر می خواهید از ورژن 32 بیتی استاندارد ویندوز استفاده نمایید، باید از حافظه 4GB استفاده نمایید، زیرا سیستم آدرس حافظه 32 بیتی آن، حداکثرمی تواند 3.5GB را به کار برد. اگر نسخه 64 بیتی ویندوز را نصب کنید می توانید از حافظه بیشتری بهره بگیرید، پس ظرفیت بورد خود را چک کنید. برای ویرایش فیلم های حجیم، حداقل به 4GB نیاز دارید ولی 8GB بهتر است.

اندازه مادربوردها
مادربوردها دو شکل کلی دارند: ATX و microATX، که هر دوی آنها در همه کیس های استاندارد جا می شوند، اگرچه برخی دیسک های کوچک که معمولا برای کامپیوترهای مدیا سنتر استفاده می شوند، تنها بوردهای microATX  را در خود جای می دهند. هیچ چیز مانع از این نمی شود که مادر بورد microATX خود را در یک کیس خیلی بزرگ جای بدهید، اگرچه در این صورت قطعات روی مادربورد نزدیکتر به یکدیگر قرار می گیرند که مانع از عبور جریان هوا شده و عملکرد آنها را دچار اختلال می کند.

بوردهای MicroATX اسلات های کمتری دارند در نتیجه برای کیس های بزرگ مناسب نیستند.

امکانات داخلی
بعضی از جدیدترین مادربوردها نمی توانند از کانکتورهای IDE قدیمی تر استفاده کنند، این بدان معناست که نمی توانید هنگام جمع کردن یک سیستم جدید از درایوهای اپتیکال قدیمی استفاده کنید. با این وجود بیشتر بوردها کماکان یک پورت IDE دارند.

SATA III آخرین ورژن SATA است و در حال حاضر روی برخی بوردها دیده می شود. به صورت تئوری از SATA II دو برابر سریع تر است ولی در بررسی های انجام شده هارد دیسک های SATA III سریع تر از همتاهای  SATA II خود نیستند، بنابراین یک مادربورد را تنها به این دلیل که از تکنولوژی SATA III پشتیبانی می کند خریداری نکنید.

بسیاری از مادربوردها کنترل کننده های RAID نیز دارند که از چندین هارد دیسک استفاده می کنند. این کنترل کننده ها می توانند بسته به حالت انتخاب شده، سرعت دستیابی دیسک را ارتقا دهند، از داده های شما دربرابر خرابی دیسک حفاظت کنند و یا هر دوی این کارها را انجام دهند. با این وجود، cpu را به کار می گیرند، بنابراین خیلی بهتر از نرم افزار RAID در ویندوز نیستند. بدترین قسمت این است که اگر مادربورد شما به هر دلیلی خراب شود، مجبورید آن را با یک مدل مشابه جایگزین نمایید تا بتوانید به هارد دیسک های RAID خود دسترسی پیدا کنید.

اسلات های PCI Express (PCI-E) x16 اساسا برای اضافه نمودن کارت های گرافیکی هستند. هر مادربوردی حداقل یکی از این اسلات ها دارد و بعضی دیگر دو اسلات دارند که به منظور استفاده از دو کارت با فناوری ATI CrossFire یا Nvidia SLI قرار داده شده است. اسلات های PCI-E x4 و PCI-E x1 به منظور اضافه کردن کارت های توسعه مانند تیونر تلویزیون استفاده می شوند. اسلات های PCI قدیمی تر سال هاست که وجود دارند ولی بسیاری از کارت های توسعه امروزی هنوز هم از این قالب استفاده می نمایند – غالبا برای شبکه های بی سیم یا اضافه نمودن پورت هایی مانند USB یا FireWire.

در این مقاله
مادربوردهایی که در اینجا بررسی می شوند صدای یکپارچه با کانکتورهای مینی جک متناظر دارند. اینها از صدای فراگیر پشتیبانی کرده و جک های میکروفون و ورودی را نیز فراهم می کنند. اما در مورد بورد هایی که سه کانکتور دارند احتیاط کنید. این مادربوردها نمی توانند به طور همزمان صدای فراگیر، جک های ورودی و ورودی های میکروفون ایجاد نمایند. معمولا اگر تصمیم داشته باشید اسپیکرهای صدای فراگیر را به کامپیوتر خود وصل کنید، مادربوردهایی که شش خروجی دارند مناسب ترند.

به علاوه بسیاری مادربوردها خروجی های کواکسیال دیجیتال یا اپتیکال S/PDIF  برای اتصال به اسپیکرهای صدای فراگیر یا آمپلی فایر ها دارند و هر یک از مادربوردهایی که پورت HDMI دارند، می توانند صدا را از طریق این سوکت به خروجی بفرستند؛ با این وجود تنها مادربوردهایی که از گرافیک Core i3، i5 یا i7 اینتل پشتیبانی می کنند می توانند صدای full HD blu-Ray را به خروجی برند. مدل های AMD رایج باید صدا را به کیفیت DVD تنزل دهند.

 برخی مادربوردها، چیپ ست های گرافیکی مجتمع دارند. هیچ یک از اینها آنقدر قوی نیستند که بتوانند بازی های جدید با رزولوشن های بالا و تنظیمات جزئی را اجرا نمایند، ولی اغلب آنها می توانند تصاویر 1080p را نمایش دهند – اگر تصمیم دارید فیلم های Blu-Ray تماشا کنید، انتخاب مناسبی است. در مورد پردازنده های جدید اینتل یعنی i7، i5، Core i3 که چیپ گرافیکی آنبورد دارند، نیز این مورد صادق است.

ورودی ها
شما حداقل چهار پورت USB روی هر مادر بورد پیدا خواهید نمود، ولی این امکان وجود دارد که به بیش از آن نیاز پیدا کنید. هدرهای USB روی بورد به پورت های جلویی کامپیوتر شما متصل می شوند و می توانند با استفاده از یک رابط، پورت های بیشتری نیز تولید کنند. گاهی این رابط ها به صورت رایگان در جعبه مادربوردی که می خرید قرار داده شده اند که یک امتیاز غیر منتظره است.

USB3 جدیدترین ورژن استاندارد اتصالات موجود است و بسیاری از مادربوردهای بررسی شده یک یا دو پورت USB3 دارند. USB3 به صورت تئوری در مقایسه با سرعت USB که 480Mbit/s است، حداکثر سرعتی معادل 4.8Gbit/s (یا تقریبا 600MB/s) دارد.

ASUS

M4A785D-M Pro
ظرف شش ماه پس از اولین بررسی M4A785D-M Pro، این مادربورد microATX کوچک بر خلاف مخالفت ها به کارش ادامه داد و حتی از نظر قیمت نیز اندکی کاهش داشت. این مادربورد یک چیپ گرافیکی ATI Radeon HD 4200 مجتمع دارد که قادر به اجرای تصاویر HD است و اگر بخواهید کامپیوتر خود را به سینمای خانگی کوچکی تبدیل کنید می تواند مفید باشد.

این بورد از حافظه DDR2 استفاده می کند که از نوع DDR3 کندتر است ولی سرعت کمتر آن نسبت به بوردهای DDR3 AM3 دربررسی های انجام شده، چندان مشهود نیست در نتیجه این بورد را انتخاب خوبی برای ارتقا با حافظه موجود می سازد.

M4A785D-M Pro شش پورت USB دارد، به علاوه سه هدر که می توانند با استفاده از رابط ها یا اتصالات جلوی پنل به شش پورت دیگر تبدیل شوند. یک پورت Esata نیز برای اتصال حافظه های خارجی سریع و پنج پورت SATA نیز برای اتصال هارد دیسک های داخلی و درایوهای اپتیکال وجود دارند.

این بورد دو اسلات PCI و یک اسلات PCI Express x1 دارد. اگر می خواهید یک سیستم اسپیکر صدای فراگیر به آن متصل نمایید، نیازی نیست که یک کارت صدا اضافه نمایید زیرا یک پورت S/PDIF اپتیکال  و یک هدر S/PDIF علاوه بر خروجی های صدای فراگیر آنالوگ وجود دارند.

با توجه به قیمت اندک این بورد، M4A785D-M Pro انتخاب مناسبی برای ایجاد یک کامپیوتر کوچک به عنوان سینمای خانگی یا کاربردهای معمولی با بودجه کم می باشد. این بورد اسلات های توسعه زیادی ندارد ولی اگر تصمیم به ساخت یک سیستم ساده داشته باشید  بسیار خوب است.

کادر
خلاصه
توصیه : بورد microATX کوچک است ولی از قیمت خوبی برخوردار است و اگر تصمیم دارید یک سیستم مدیا سنتر جمع کنید انتخاب مناسبی است.

مادربورد AMD: AM3، چیپ AMD 785G/AMD SB710، اسلات های 4x DDR2 667/800/1066/1200(OC)، اسلات هایx16  1x PCI Express، اسلات هایx1  1x PCI Express، اسلات های 2x PCI، پورت های 1x IDE، پورت های 5x SATA II

 

ASROCK

880G Exteme 3

مادربورد 880G Exteme 3 AM3 یک بورد ATX کاملا مجهز با تعداد زیادی اسلات های توسعه، SATAIII، USB3 و یک پردازنده گرافیکی ATI Radeon HD 4250 مجتمع است. اگر می  خواهید از چندین کارت گرافیکی استفاده نمایید، سه اسلات PCI-E x16  آن از استاندارد ATI CrossFire پشتیبانی می کند.

این مادر بورد شش کانکتور SATA III و یک پورت Esata نیز در پنل پشتی خود دارد. یک رابط اضافه به شما این امکان را می دهد تا اگر نیاز داشتید یک پورت Esata اضافه به پشت کامپیوتر خود متصل نمایید. پنل پشتی مادربورد دو پورت USB3 به علاوه چهار پورت USB2 و یک اتصال FireWire نیز دارد. پردازنده صدای VIA آنبورد آن می تواند صدای فراگیر را از طریق شش پورت استریوی آنالوگ یا S/PDIF اپتیکال به خروجی برد.

دکمه های پاور و reset آنبورد 880G آزمایش آن را قبل از اتصال آن به سوئیچ های کیس ساده می سازد. یک دکمه Clear CMOS نیز در پنل پشتی وجود دارد که شما را قادر می سازد به راحتی تنظیمات پیش فرض را ذخیره نمایید. یک نمایشگر LED نیز دارد که کدهای POST را نشان می دهد و خطا گیری را ساده می سازد.

کادر

خلاصه
توصیه: این مادربورد یک بورد عالی با قیمتی معقول است با این وجود با همین میزان پول در جای دیگر می توانید به مشخصه های بیشتری دست یابید.

مادربورد AMD: AM3، چیپ AMD 880G/AMD SB850، اسلات های 4x DDR3 1066/1333/1600/1800، اسلات هایx16  3x PCI Express، اسلات هایx1  1x PCI Express، اسلات های 3x PCI، پورت های 0x IDE، پورت های 6x SATA II

 

ASUS
M4A88TD-V
EVO/USB3

مادر بورد M4A88TD-V EVO/USB3 AM3 مدلی گران با مشخصه های بسیار است. این بورد از چیپ 880G AMD  استفاده می کند و به منظور حافظه سریع خارجی پورت های USB3 آنبورد دارد.

چیپ گرافیکی آنبورد HD 4250 مخصوص بازی نیست و حتی با پایین ترین تنظیمات قابل قبول نیز نتواسته است در آزمایشات به سرعت 30 فریم در ثانیه دست یابد. با این حال در گشودن تصاویر HD به خوبی عمل می کند. علاوه بر خروجی های VGA و  DVI، یک خروجی HDMI دارد که برای اتصال به تلویزیون مناسب است. اگر بخواهید بعدها سیستم را ارتقا دهید و یک کارت گرافیکی اضافه کنید یک اسلات PCI-E x16 نیز دارد.

اولین سوئیچ از دو سوئیچی که روی بورد قرار دارد می تواند هسته های اضافی روی برخی پردازنده های AMD را باز کند در حالی که دومین سوئیچ می تواند به طور خودکار سیستم شما را overclock نماید. هر دوی این تنظیمات می توانند تغییر چشمگیری در کارایی ایجاد نمایند.

با گرافیک های مجتمع قدرتمند، overclock آسان و همه پورت هایی که می توانید لازم داشته باشید M4A88TD-V EVO/USB3 AM3 انتخاب عالی برای ایجاد یک کیس بزرگ برای کامپیوتر مبتنی بر AMD است.

کادر

خلاصه: M4A88TD-V EVO/USB3 AM3 از نظر قیمت و کارایی در بین مادربوردهای مورد بررسی در این مقاله بهترین انتخاب است.

مادربورد AMD: AM3، چیپ AMD 880G/AMD SB850، اسلات های 4x DDR3 1066/1333/1600/2000(OC)، اسلات هایx16  2x PCI Express، اسلات هایx1  1x PCI Express، اسلات های 3x PCI، پورت های 1x IDE، پورت های 5x SATA II

 

GIGABYTE
GA-790XTA-UD4
GA-790XTA-UD4 گیگا بایت یکی از اولین مادربوردهایی بود که SATA III و USB3 داشت ولی اکنون کمی گران به نظر می رسد.

بر خلاف همیشه این بورد تنها دو پورت SATA III به علاوه شش پورت SATA II دارد. همه هشت پورت SATA به طور افقی به بورد متصل می شوند که موجب اتصال منظم کابل ها شده ولی اتصال آنها را نیز سخت تر می سازد.

روی این بورد سه اسلات  PCI و یک جفت اسلاتx1  PCI Express وجود دارد که برای اضافه نمودن وسایل جانبی خارجی مثل تنظیم کننده های تلویزیون و آداپتورهای شبکه بی سیم بیش از حد نیاز است. بیشترین مقدار رم یعنی تا 16GB حافظه DDR3 PC3-150000 را می توان با این بورد به کار گرفت.

علی رغم تعداد زیاد پورت ها و اسلات ها، همه آنها با دقت جا سازی شده و قرار گرفته اند، بنابراین احتمال اینکه هر یک از قطعات متصل شده مسیر قطعه دیگر را سد کنند وجود ندارد. یک اشکال کوچک نزدیکی هشت پین کانکتور پاور ATX به خنک کننده بزرگ Northbridge است که اتصال کانکتور دوم پاور را نسبت به دیگر مادربوردها اندکی سخت تر می کند. با این وجود این مشکل بزرگی به حساب نمی آید.

GA-790XTA-UD4 اسلات های بسیار، پورت های جدید و طراحی معقولی دارد ولی از زمان تولید آن، مادربوردهای AM3 کامل تر و ارزان تری به بازار عرضه شده اند. اگر به یک مادربورد سریع و انعطاف پذیر نیاز دارید GA-790XTA-UD4 انتخاب خوبی است ولیAsus M4A88TD-V EVO/USB3 امکانات بهتری در اختیار شما می گذارد.

کادر
خلاصه
توصیه: هنوز یک مادربورد AM3 خوب است ولی از بعضی جهات توسط مادربوردهای جدیدتر وحتی ارزان تر تحت شعاع قرار گرفته است.

مادربورد AMD: AM3، چیپ AMD 790G/AMD SB750، اسلات های 4x DDR3 1066/1333/1866(OC)، اسلات هایx16  2x PCI Express، اسلات هایx1  2x PCI Express، اسلات های 3x PCI، پورت های 1x IDE، پورت های 8x SATA II

 

GIGABYTE
GA-H55M-S2
GA-H55M-S2 گیگا بایت، یک مادربورد ارزان قیمت microATX LGA 1156 است که برای ساخت یک کامپیوتر desktop با بودجه ای محدود مناسب است. این بورد از استانداردهای جدید مانند SATA III یا  USB3 پشتیبانی نمی کند ولی این ها را نیز می توان به سادگی به وسیله اسلات های توسعه اضافه نمود.

 متاسفانه فقدان HDMI در این بورد (DVI و VGA تنها گزینه ها هستند) کاربرد این بورد در کامپیوتر مدیا سنتر را کاهش می دهد. پنل پشتی هشت پورت USB  و حتی دو پورت PS/2 برای کیبورد و ماوس دارد.فقط سه خروجی 3.5mm استریو روی این بورد قرار دارد که قادر به خارج نمودن صدای فراگیر آنالوگ 5.1 هستند؛ اگر بخواهید هم از یک میکروفون و هم از صدای فراگیر  استفاده کنید باید کانکتور پنل جلویی را برای میکروفون به کار بگیرید.

روی بورد می توانید یک اسلات PCI-E X16 برای کارت گرافیکی و دو اسلات PCI در زیر آن بیابید. یکی از این اسلات ها اگر از کارت گرافیکی که اندازه بزرگی دارد استفاده کنید پوشیده می شود.این بورد شش پورت SATA دارد ولی هیچ کانکتور فلاپی یا IDE ندارد. باعث تعجب است که تنها دو اسلات حافظه روی آن وجود دارد. این اسلات ها می توانند هر کدام تا 8 گیگا بایت رم را در خود بگنجانند ولی DIMMهای با این اندازه معمولا نسبتا گران هستند.

کارایی این بورد در آزمایش های انجام شده خوب است. با این حال عدم داشتن HDMI یا خروجی صدای دیجیتال به این معنی است که این بورد برای کامپیوتر دیتا سنتر مناسب نیست.

کادر
خلاصه
توصیه: این بورد یکی از ارزان ترین بوردهای LGA1156 است که تا کنون دیده شده است، از نظر اسلات ها و پورت های اضافی کمبودهایی دارد ولی می تواند نیاز های ضروری شما را برآورده سازد.

مادربورد اینتل: LGA 1156، چیپ Intel H55 Express، اسلات های 2x DDR3 /1066/1333/1600(OC)800، اسلات هایx16  1x PCI Express، اسلات هایx1  1xPCI Express، اسلات های 2x PCI، پورت های 0x IDE، پورت های 6x SATA II

 
ASUS
P7P55-M
این مادربورد microATX LGA 1156 از Asus کوچک بوده و قیمتی منطقی دارد.این بورد فاقد پورت های جدید مانند USB3 یا SATA III است ولی اگر واقعا این بوردها را می خواهید می توانید بعدها نیز آنها را اضافه نمایید.

مجموعه هشت پورت USB در پنل پشتی بیش از انتظار است. یک پورت FireWire و یک کانکتور ps/2 نیز دارد ولی از پورت های Esata خبری نیست. خروجی صدای دیجیتال نیز ندارد ولی شش کانکتور استریو می تواند صدای آنالوگ 7.1 را به خروجی برد.

چهار اسلات حافظه P7P55-M قادر به گنجاندن تا 16 گیگا بایت رم PC3-17600 هستند. یک اسلات PCI و دو اسلات PCI-E x1 برای کارت های توسعه داخلی کافی هستند، ولی از آنجایی که از گرافیک آنبورد پشتیبانی نمی شود، کارت گرافیکی شما ممکن است به اسلات PCI-E x16 نیاز پیدا کند.

مانند بسیاری از بوردهای کوچک، استفاده از یک کارت گرافیکی بزرگ از دسترسی به اسلات PCI-E x1 جلوگیری می کند. در این بورد شش پورت SATA و یک کانکتور IDE برای هارد دیسک های قدیمی تر PATA وجود دارد. هدرهای موجود شامل سه  USB و یک S/PDIF  می باشد.

اگرچه پورت ها و مشخصه های این بورد کافی هستند ولی کارایی آن در آزمایشات انجام شده بسیار ضعیف است.

کادر
خلاصه
توصیه: قیمت P7P55-M آنقدر مناسب نیست که کارایی ها و مشخصه های متوسط آن را جبران نماید. انتخاب های بهتری نیز وجود دارد.

مادربورد اینتل: LGA 1156، چیپ Intel P55 Express، اسلات های 4x DDR3 1066/1333/1600/1800/2000/2200، اسلات هایx16  1x PCI Express، اسلات های 2x PCI EXPRESS x1، اسلات های 1x PCI، پورت های 1x IDE، پورت های 6x SATA II

 

ASROCK
P55 Pro/USB3
مادربورد P55 Pro/USB3 بسیار ارزان است، ولی مشخصه هایی دارد که از بوردهای کاملا گران انتظار می رود، مانند USB3، پشتیبانی از رم 2600 مگا هرتز، دکمه های پاور و reset آنبورد.

این بورد از SATA III پشتیبانی نمی کند ولی این مشکل بزرگی نیست. طراحی هوشمندانه این بورد باعث می شود فضای کافی برای نصب کارت های گرافیکی بزرگ بدون اینکه سد راه اسلات های دیگر( دو PCI-E x1 و دو PCI) شود، داشته باشد ولی هر چیزی که در اسلات PCI-E x1 پایینی قرار بگیرد درست از جلوی فن کارت گرافیکی شما عبور می کند.
پنل پشتی هفت پورت USB دارد ولی تنها یک پورت USB3 برای حافظه خارجی سریع را در بر می گیرد. در این بورد، دو پورت PS/2 تعبیه شده است، بنابراین لزوما مجبور نیستید از اتصالات USB خود برای ماوس یا کیبورد استفاده نمایید. یک پورت eSATA، شش خروجی آنالوگ استریو به علاوه خروجی اپتیکال و S/PDIF کواکسیال و یک دکمه Clear CMOS نیز در این بورد وجود دارند.
برخلاف بسیاری از بوردهای LGA 1156، این بورد از قابلیت های پردازش گرافیک مجتمع جدیدترین پردازنده های اینتل پشتیبانی نمی کند. همچنین از FireWire نیز پشتیبانی نمی کند ولی این بورد همه قابلیت های دیگر را دارد.

کادر
خلاصه
توصیه: کارایی و مشخصه های عالی این بورد علی رغم اینکه از گرافیک مجتمع پشتیبانی نمی کند، آن را در بین بوردهای LGA1156 به انتخاب خوبی مبدل کرده است.

 مادربورد اینتل: LGA 1156، چیپ Intel P55 /Intel P55، اسلات های 4x DDR3 1066/1333/1600/1866/2000+، اسلات هایx16  2x PCI Express، اسلات های 2x PCI EXPRESS x1، اسلات های 2x PCI، پورت های 1x IDE، پورت های 7x SATA II

ASUS
P7H57D-V Evo
P7H57D-V Evo  مادربورد گرانی است ولی در ازای پولی که می پردازید امکانات زیادی به دست می آورید، از جمله پشتیبانی از آخرین استانداردها مثل USB3 و SATA III. پورت های Dual USB3 و SATA III باید برای دیسک های جدید به فراوانی موجود باشند.

اگر هنوز آمادگی سرمایه گذاری روی جدیدترین حافظه ها را ندارید، شش پورت SATA II برای تطبیق هارد دیسک های داخلی و درایوهای اپتیکال نیز در این بورد وجود دارد. برای حافظه های خارجی و سایر وسایل جانبی، چهار پورت USB و چهار هدر، یک پورت Esata و حتی یک پورت FireWire 400 نیز در آن وجود دارد.

همچنین تعداد زیادی پورت برای نصب وسایل جانبی داخلی مثل کارت صدا و تیونرهای تلویزیون نیز وجود دارد. سه اسلات PCI Express x1 و دو اسلات   PCI، یک جفت اسلات OCI-E x16 با پشتیبانی از SLI و CrossFireX که دو کارت گرافیکی ATI یا دو Nvidia را برای افزایش کارایی پیوند می دهد، نیز در این بورد وجود دارد.

می توانید از یک پردازنده آنبورد گرافیک اینتل و خروجی HDMI، DVI یا VGA استفاده کنید. اگر می خواهید یک LGA 1156 PC با تعداد زیادی اسلات داشته باشید و هزینه اش برایتان مسئله ای نیست، این همان بوردی است که باید بخرید.

کادر

خلاصه

توصیه: این بورد با USB3، SATA III و کارایی عالی بهترین است. اگر می توانید زیاد هزینه کنید، آن را از دست ندهید.

مادربورد اینتل: LGA 1156، چیپ Intel H57 Express /Intel P57 Express، اسلات های 4x DDR3 800/1066/1333/1600(oc)/2000(oc)/2133(oc)، اسلات هایx16  2x PCI Express، اسلات های 3x PCI EXPRESS x1 ، اسلات های 2x PCI، پورت های 1x IDE، پورت های 8X SATA II

کادر سمت چپ صفحه 84

 تست بالا برای کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها به گونه ای طراحی شده است که یک کامپیوتر را به طور کامل آزمایش کند. سه نوع آزمایش وجود دارد: ویرایش تصویر، گشودن فیلم و آزمایش چند منظوره.

کامپیوتر مرجع آزمایش یک پردازنده AMD Phenom II X4 920 و یک حافظه DDR2 4GB دارد. همه نتایج با 100 نرمال سازی شده اند تا رسم مقایسات میان سیستم های آزمایش و کامپیوتر مرجع آسان تر شود.

تنظیمات: این آزمایش در رزولوشن 1680X1050 و با رنگ 32 بیت اجرا شده است.

کادر سمت راست بالای صفحه

کارایی 3D

این آزمایش محدودیت های کامپیوتر را بررسی می کند و به کمک آن می توان فهمید یک مادربورد قادر به اجرای بازی ها می باشد یا خیر.

تنظیمات: رزولوشن 1680X1050، تنظیمات نرمال 4Xaa

کادر سمت راست پایین صفحه

مادربورد پیشنهادی

مادربورد Asus M4A785D-M Pro ساده و سریع است. اگر مادربورد بهتری می خواهید Asus M4A88TD EVO/USB3 شما را به هدفتان می رساند.

MicroATX GA-H55M-S2 گیگا بایت، هرچه نیاز داشته باشید به شما خواهد داد. در آخر اگر هزینه برایتان مسئله ای نیست بهترین مادربورد پیشنهادی Asus P7H57D-V Evo است. این بورد تقریبا هر پورت و مشخصه ای که تصورش را بکنید دارد.