در مقایسه ای میان کشتی ها و مادربوردها باید گفت کشتی های دریادار نیروی دریایی بزرگ هستند. طوری طراحی شده اند که در نیروی دریایی بزرگ ترین و بهترین باشد، زمان استفاده از تمام نیروی شلیک برای درهم شکستن دشمن به این کشتی ها پناه می برند. برترین چیپ ست فعلی AMD، یعنی 890FX، 42 انشعاب PCI-E 2.0 دارد که تنها 32 تای آن برای سیستم گرافیکی رزرو شده اند. این مادربورد یک شگفتی است و شایستگی جایگاه فعلیش در راس 8 مادربورد برتر را دارد.

ولی اگر به یک کشتی چابک تر و کوچک تر نیاز داشته باشید که بتواند در مجراهای کوچک تر آب نیز حرکت کند چه اتفاقی می افتد؟ زمانی که یک HTPC کوچک یا یک سیستم SFF می سازید، به انتخاب سریع تری نیاز دارید. در اینجاست که بقیه اعضای مجموعه 8 تایی AMD وارد بازی می شوند. 890GX و 880G هر دو مثال هایی از این هستند که چگونه می توانید تقریبا همه مشخصه های 890FX را در یک کپی کوچک تر جمع کنید. تفاوت های اصلی آنها در داشتن یک اسلات کارت گرافیکی PCI-E x16 (یا در مورد 890GX، دو اسلات PCI-E x16 ]اختیاری[ که در x8 کار می کند) به جای دو اسلات پرقدرت PEG می باشد.

با این وجود، اگر تصمیم ندارید که وسیله مورد نظرتان در بازی های کامپیوتری یک شگفتی بی نظیر باشد، 890GX و 880G هر دو بدون نیاز به کارت گرافیکی جداگانه به خوبی عمل می کنند. 890GX مبتنی بر کارت گرافیکی مجتمعGUP  Radeon HD 4290 بوده در حالی که 880G دربردارنده کارت گرافیکی HD 4250 IGP است. هر دو چیپست از کارت های گرافیکی Hybrid پشتیبانی می کنند و مشخصه های دیگری مانند پشتیبانی از پردازنده AM3 و در بیشتر موارد SATA 6Gbps را نیز ارائه نموده و مد نظر قرار می دهند.

مجموعه بوردهای AMD چند گزینه متفاوت ارائه می دهند که از طریق آنها می توانید از Mini-ITX Asus M4A88T-I Deluxe گرفته تا ASRock 890GX Extreme4 شگفت انگیز را بسازید.

در مقایسه با تفاوت هایی که به آن اشاره شد، شباهت ها بیشتر قابل توجه هستند.

ASRock 890GX Extreme4

ASRock 890GX Extreme4 مادربورد بزرگ و بدی است که برای علاقه مندان طراحی شده است. این بورد از سوکت های AM3/AM2+ پشتیبانی می کند تا هم برای CPU های قدیمی تر و هم جدیدتر از جمله مجموعه چیپ های شانزده هسته ای AMD سازگار باشد، مانند USB 3.0 و SATA3 6Gbps. در پیکر بندی CrossFireX دو کارت در x8 و سومین کارت گرافیکی در x4 اجرا خواهد شد. همان طور که قبلا ذکر شد، اگر مایل به استفاده از یک کارت گرافیکی معمولی با پیکربندی Hybrid CrossFireX می باشید، کارت گرافیکی مجتمع آن، Radeon HD 4290 (سازگار با DirectX 10.1) می باشد.

890GX Extreme4 از حافظه 12 مگابایتی DDR3-1333 برای کارایی بالاتر استفاده می کند. آداپتور USB3.0  در جلوی آن به شما دو پورت USB3.0 اضافی می دهد که به عنوان یک قطعه سخت افزاری اضافی که در جعبه مادر بورد پیدا می کنید قطعه جالبی است.

به همراه این بورد تعداد ابزارها و نرم افزارهای بسیاری نیز ارائه می شود مانند UCC (Unblock CPU Core) و Turbo UCC (که به طور اتوماتیک با دستکاری CPU، فرکانس حافظه و تنظیمات ولتاژ، سیستم را overclock می کند) برای علاقه مندان به overclock؛ THX TruStudio pro ؛ Instant Flash ابزار BIOS flashing بسیار آسان؛ و  Instant Bootکه شما را قادر می سازد تنها در سه یا چهار ثانیه به عملیات مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید.

چند قابلیت فرعی نیز دارد. ASRock Smart View که صفحه شروع کننده ای برای اینترنت اکسپلورر با رویکرد شبکه اجتماعی است؛ ASRock AIWI که شما را قادر می سازد از iPhone خود به عنوان کنترل بازی استفاده کنید؛ و ASRock App Charger ابزاری برای شارژ سریع iOS شما. با این وجود اگر هر یک از این نرم افزارهای جانبی به درد شما می خورد می توانید از امتیاز آنها بهره مند شوید. برخی از چیزهایی که این بورد را ماندگار می کنند جزئیات آن هستند مثلا خازن های پلیمر رسانا و با کیفیت DuraCap ژاپنی ASRock که طوری طراحی شده اند تا بیشتر از خازن های معمولی کار کنند و سه سوئیچ هوشمند آن (پاور، ریست و پاک کردن CMOS) که دکمه های فیزیکی روی خود مادربورد هستند.

با توجه به قیمت و ویژگی هی منحصر به فرد ASRock 890GX، این بورد یک معامله فوق العاده است.

MSI 890GXM-G65

یک بورد 890GX دیگر، MSI 890GXM-G65 است که با تمام چیپ های AM3 و AM2+ سازگار بوده و USB 3.0 و SATA 6Gbps را نیز پشتیبانی می کند.

علاقه مندان به overclock در بورد890GX-G65  سرگرمی های زیادی دارند که به دستکاری آن مشغول شوند زیرا این بورد برای بهینه سازی خودکار سیستم از Auto OC Genie استفاده می کند، مانند UCC اگر بخواهید سعی کنید که هسته (های) بی استفاده را در یک چیپ AMD باز کنید. روی خود بورد یک سوئیچ دم دست OC وجود دارد که شما را قادر می سازد بدون به هم زدن تنظیمات BIOS، FSB را بالا ببرید.

MSI ساختار 890GXM-G65 را به دقت اتخاذ کرده است. خازن های تمام جامد طوری طراحی شده اند که فشار بیشتری را در طول عمر طولانی تر تحمل کنند و خنک کننده چیپست غیر فعال طوری طراحی شده است که انتقال گرمای بهتری داشته باشد.

ابزارهای سطحی دیگری نیز هستند که چیز زیادی به 890GXM-G65 اضافه نمی کنند. Live Update Online و  Live Update 4 ، بررسی اتوماتیک دانلود، نصب ابزارها، درایورها و آپدیت های BIOS را ممکن می سازد که بدین وسیله از انتخاب تصادفی BIOS اشتباه جلوگیری کرده و بروز بودن همیشگی سیستم شما را تضمین می کند.

اگر واقعا نمی توانید دقایق خسته کننده شارژ کامل دستگاه iOS خور را تحمل نمایید i-Charger منحصر بفرد 890GXM-G65 یک ابزار خاص شارژ کردن است که به منظور تسریع انجام این کار ساخته شده است.

Gigabyte 880GMA-UD2H

علی رغم microATX  کوچک آن، Gigabyte 880GMA-UD2H در برابر بوردهای بزرگ تر و گران تر مزیت های خود را دارد. بسیاری از قابلیت هایی که از مادربوردهای جدید انتظار می رود در خود دارد، مانند USB 3.0 و SATA3 6Gbps و همچنین از پردازنده های AM3  و AM2+ پشتیبانی می کند، ولی رنگ و لعاب اضافه تری نیز دارد – گیگا بایت قابلیت 3x USB Power Boost را نیز اضافه کرده تا به دستگاه های USB آن با تنظیم ولتاژ خروجی عصاره بیشتری بدهد.

با این وجود اگر یک CrossFireX خوب می خواهید خواهید دید که این بورد فاقد آن است. 880GMA-UD2H از CrossFireX پشتیبانی نمی کند با این حال Hybrid CrossFireX را ارائه می دهد بنابراین می توانید کارت گرافیکی ATI Radeon HD 4250 را با کارت های گرافیکی مجزای خاصی ترکیب کنید.

برای علاقه مندان به overclock این بورد EasyTune6 را ارائه می دهد که برای دستکاری سیستم و نظارت بر سخت افزار مناسب است و طرح مسی پاور و لایه های ground به منظور ارتقای پایایی سیستم طراحی شده اند.

قابلیت Auto Unlock شما را قادر می سازد هسته های بی استفاده پردازنده خود را باز کنید و تکنولوژی DualBIOS این بورد، انتخاب امن اینترنتی BIOS را میسر می سازد. سینمای خانگی دالبی، Easy Energy Saver و On/Off charge (برای تسریع شارژ iOS) از دیگر قابلیت های ساخته شده بورد می باشند.

قابلیت توسعه کارت گرافیکی محدود است بنابراین اگر به دنبال ساخت یک سیستم خانگی قدرتمند همراه با پیکربندی CrossFire هستید بورد دیگری را انتخاب نمایید. با این حال 880GMA-UD2H پلتفرم مناسبی برای برای یک سیستم HTPC یا سیستمی با قابلیت بازی معمولی است: هنوز هم می توانید همه سازگاری هایی را که به دنبالش هستید داشته باشید و این آزادی را به شما می دهد تا اجزای آن را بر اساس نیاز خود کم یا زیاد نمایید.

Asus M4A88T-I Deluxe Deluxe

M4A88T-I Deluxe کوچک که مبتنی بر چیپست 880G نیز می باشد، یک بورد Mini-ITX است که کارایی و مشخصه های تحسین برانگیزی دارد.

ایسوس شش پورت USB، در آن قرار داده است که دو تا آنها USB 3.0 هستند به علاوه خروجی های HDMI و DVI. این بورد دارای 802.11n با دو آنتن خارجی و همچنین بلوتوث می باشد.

M4A88T-I Deluxe از پردازنده های AM3 پشتیبانی می کند ولی تنها تا 95W TDP، که به شدت تعداد چیپ های AMD که می توانید با آن استفاده کنید را کاهش می دهد. دو Phenom II X6 و تعدادی X4 CPU نیز دارد که می توانید استفاده نمایید ولی باید مراقب باشید که از قطعه ای که TDP کمتری دارد استفاده کنید زیرا بسیاری از آنها 125W TDP هستند. حداکثر سرعت حافظه DDR3-1600 می باشد که ایراد دیگر و البته نه چندان مهمی است که باید در نظر داشته باشید. مورد مهم تری که در باره حافظه باید به آن توجه داشت این است که بورد تنها از SO-DIMM پشتیبانی می کند.

تنها یک اسلات PCI-E (x16) وجود دارد ولی این بورد از Hybrid CrossFireX پشتیبانی می کند بنابراین می توانید به کمک یک کارت جداگانه یا استفاده از کارت گرافیکی مجتمع Radeon HD 4250 به کارایی نسبتا خوبی دست پیدا کنید.

سایر قابلیت های آن بدین شرحند:DTS Surround Sensation UltraPC  که صدای فراگیر 5.1 را انتقال می دهد و نیز MemOK! دکمه ای روی خود مادربورد که شما را قادر می سازد که سازگاری بوت حافظه را به سادگی چک کنید. M4A88T-I تعداد زیادی ابزار و امکانات overclocking نیز ارائه می دهد. در BIOS هر چیزی که ممکن است برای overclocking باز شود، وجود دارد. به علاوه تعدادی مشخصه OC: Turbo Key II، که به طور خودکار CPU را overclock می کند و Core Unlocker هر یک روی مادربورد یک سوئیچ دارند.

M4A88T-I Deluxe تمام زرق و برق های یک بورد بزرگ تر را ندارد ولی مدل تاثیر برانگیزی است که تمام برنامه هایی را که به منظور آنها طراحی شده است در نظر می گیرد.