چطور طول عمر جوهر و تونر کارتریج خود را افزایش دهید!

این قیمت پرینتر نیست که باید نگران آن باشید بلکه هزینه جوهر و تونر کارتریج است که می تواند به راحتی کیف پول شما را خالی کند.

سازندگان پرینتر به این معروفند که پرینترهای خود را با قیمت پایین می فروشند و سپس با بی رحمی از شما برای جوهر و تونر کارتریج پول می گیرند. بیشتر افراد چند برابر هزینه ای که برای پرینتر کرده اند برای لوازم آن هزینه می نمایند.

و اگر این موضوع به اندازه کافی بد نیست، باید اضافه کرد که به نظر می رسد هر پرینتر کارتریج مخصوص به خود را دارد و صدها نوع کارتریج وجود دارد که تعویض آنها مقدور نمی باشد. پس ارزش این را دارد که بدانید چطور از کارتریج خود استفاده کرده و از آن نگهداری کنید تا بیشترین عمر را داشته باشد و کجا می توانید بهترین جایگزین را از نظر اقتصادی زمانی که کارتریج خشک شد برای آن پیدا کنید.

آیا زمان یک پرینتر جدید رسیده است؟
مصرف جوهر پرینترها در سال های اخیر بهتر شده است، بنابراین اگر پرینتر شما بیشتر از پنج سال عمر کرده بهتر است به فکر تعویض آن باشید.

از طرف دیگر اگر فکر می کنید به پرینتر جدید نیاز ندارید ولی پرینتر شما در خروجی خط ها و نقطه ها را جا می اندازد احتمالا دلیل آن کارتریج خالی نیست. باید با چند صفحه پرینت آزمایشی گرفتن printhead های کارتریج را تمیز کنید. اگر یک پرینتر جوهر افشان دارید قانون این است: یا از آن استفاده کنید یا آن را از دست می دهید، زیرا اگر از printhead ها استفاده نکنید حتی اگر کارتریج پر باشد خشک شده و مسدود می شود.

پرینت هوشمندانه
پیشنهاد می شود که اگر می خواهید یک سند بزرگ را پرینت بگیرید، چند صفحه تست پرینت انجام دهید تا مطمئن شوید همه چیز مرتب است و قبل از اینکه همه صفحات را پرینت بگیرید همه اشکالات فرمت را اصلاح نمایید.

پرینتر شما به خودی خود می تواند کمک کند که از جوهر و تونر استفاده بیشتری ببرید. تنظیمات پرینتر خود را چک کنید (در مایکروسافت آفیس روی دکمه Properties در پنجره Print کلیک کنید) تا ببینید آیا پرینتر شما گزینه "Draft" دارد یا خیر. انتخاب این گزینه به این معنی است که پرینتر شما در هر اینچ نقاط کمتری تولید می کند (مثلا 200dpi به جای 300dpi) که نتیجه آن سندی کمرنگ تر ولی خوانا است. مواقعی که باید پرینت تیره و پررنگ داشته باشید به Properties برگردید و تنظیمات را روی Normal یا  Best quality قرار دهید.

اگر متوجه شدید که پرینت های لیزری شما رنگ پریده به نظر می رسند یا خط های خالی میان آنها افتاده است، کارتریج را خارج کرده و به آرامی آن را از یک سمت به سمت دیگر تکان دهید تا تونر مجددا پخش شود. نتیجه این کار معمولا چند صد صفحه پرینت بیشتر است!

کارتریج ذخیره کنید!
اگر از آن دسته اشخاصی هستید که تنها زمانی که کارتریج کاملا خشک شود آن را عوض می کنید، خود را فریب می دهید که فکر میکنید این کار صرفه جویی بیشتر است. کارتریج ها نیز بعضی مواقع به حراج گذاشته می شوند پس زمانی که می توانید انها را با قیمتی کمتر خریداری کنید این کار را انجام دهید. کارتریج های باز نشده عمری حدود 12 تا 24 ماه و کارتریج های باز شده عمری معادل 3 تا 6 ماه دارند. آنها را در یک مکان سرد و تاریک نگهداری نموده و هیچ گاه روی یک وسیله داغ قرار ندهید زیرا جوهر آن منبسط شده و پس داده می شود.

کارتریج های لیزری اگر در بسته بندی اوریجینال خود نگهداری شوند عمری در حدود 24 ماه دارند. به محض اینکه باز شوند شروع به جذب رطوبت از هوا می کنند که باعث می شود تونر غلیظ شود.

بد نیست یک کارتریج از کار افتاده را نگه دارید که اگر پرینترتان خشک شد مستاصل نشوید. این کار به شما زمان می دهد برای خرید کارتریج بعدی خود وقت بیشتری اختصاص دهید.

بعضی کارتریج ها در بسته های دو تایی فروخته می شوند که اقتصادی ترند به شرطی که به قدری کار پرینت داشته باشید که قبل از خراب شدن از آنها استفاده نمایید.

از خشک شدن جوهر جلوگیری کنید
بسیار ناراحت کننده است که printhead کارتریج قبل از تمام شدن جوهر داخل آن خشک شود. گاهی اوقات مرطوب کردن printhead با یک دستمال کاغذی مرطوب می تواند مشکل را برطرف کند ولی این کار همیشه جواب نمی دهد و در این صورت کارتریج کاملا از بین رفته است. اگر کارتریجی دارید که قبلا چند بار از آن استفاده کرده اید و می خواهید آن را برای استفاده های بعدی ذخیره کنید آن رادر یک بسته مناسب همراه با یک اسفنج یا دستمال مرطوب کوچک قرار دهید. کارتریج را به صورت ایستاده یا عمودی طوری که printhead آن رو به بالا باشد قرار دهید (طوری که جوهر آن پس ندهد) و سپس آن را در یک مکان تاریک و سرد مثل یخچال نگهداری نمایید. قبل از اینکه آن را دوباره داخل پرینتر قرار دهید اجازه دهید به دمای اتاق برسد.

پرکردن مجدد
پرکردن مجدد کارتریج ها کار سخت و پردردسری است ولی اگر پشتکار و صبر داشته باشید می توانید از عهده آن برآیید.
یک کیت جوهر معمولا شامل چند بطری جوهر و یک سورنگ بوده و کمتر از یک کارتریج جدید هزینه می برد. به علاوه به دستکش لاستیکی، یک رول دستمال کاغذی برای پاک کردن اضافه های جوهر و چسب نامرئی برای پوشاندن سوراخ های پر شده پس از پر کردن جوهر نیز نیاز خواهید داشت.

همه کارتریج ها طوری نیستند که یک آماتور بتواند آنها را پر کند. متناسب با مارک کارتریج خود به یک ریست کننده چیپ نیاز پیدا خواهید نمود که اگر پرینتر شما دربردارنده چیپی باشد که به پرینتر میزان کاهش جوهر را اطلاع دهد، می تواند به شما اخطار دهد. اگر چیپ ریست نشود پرینتر کارتریج تازه پر شده را نمی شناسد. کارتریج های اپسون از آن دسته برندهایی هستند که چیپ آنها را باید ریست کرد.

برخی پرینترها سطح جوهر را از طریق سنسور داخل کارتریج می خوانند پس اگر کارتریج را بطور مناسب پر نکرده باشید پرینتر نمی تواند آن را بشناسد.

کارتریج ها را می توان قبل از اینکه که کاملا خراب و غیر قابل استفاده شوند چند بار پر کرد (معمولا 6 یا 7 بار- طبق CartridgeWorldUSA.com).
شما نمی توانید تونر کارتریج ها لیزری را خودتان پر کنید زیرا قسمت های داخلی زیادی دارد که اگر خراب شدند باید آنها را تست کرده و تعویض نمود.  هیچ گاه حتی سعی نکنید یک تونر کارتریج لیزری را باز کنید مگر اینکه بخواهید یک خرابکاری حسابی بکنید.
اگر مایل نیستید خود عمل پر کردن مجدد را انجام دهید، کارتریج را در جعبه اش قرار دهید تا زمانی که بتوانید آن را برای پر کردن مجدد ببرید.
ولی به خاطر بسپارید که جوهر و تونر مورد استفاده در پرکردن مجدد کارتریج ها همیشه مشابه جوهر  تونر اوریجینال نیست بنابراین کیفیت پرینت ممکن است متفاوت باشد.
جوهر کارتریج را به محض خارج کردن کارتریج از پرینتر پر کنید تا جوهر باقی مانده زمانی برای خشک شدن و مسدود کردن کارتریج که ممکن است آن را غیر قابل پر کردن سازد نداشته باشد.