بی هیچ هزینه ای سرعت پردازنده را بالا ببرید

نویسنده : پیمان بابازاده
توان پردازش پردازنده های جدید اینتل را می توان تا 20 درصد افزایش داد. در این مقاله با هم می بینیم که چگونه باید Turbo Boost را به کار اندازیم و نتیجه آن چیست.

پردازنده های چند هسته ای بسختی همه توان پردازش خود را رو می کنند؛ آنهم به این دلیل که بسیاری از برنامه ها نمی توانند از همه هسته های پردازنده بهره ببرند، چون از نظر فنی توانایی این کار را ندارند. از میان این برنامه ها می توان از برنامه های پردازش تصویر، برنامه های اداری و بازی های سه بعدی نام برد. در اینگونه موارد باید از عملکرد خودکار افزایش سرعت پردازنده که اینتل پردازنده های خانواده Core-i را به آن مجهز کرده استفاده کنیم. این عملکرد با نام Turbo Boost در صورت نیاز بسامد هریک از هسته را بالا می برد و از این رهگذر سرعت برنامه هایی که روی تنها یک هسته کار می کنند تا 20 درصد افزایش می یابد. اما اگر پردازنده کامپیوترتان از نوع ای ام دی است نگران نباشید چون با برنامه رایگان AMD Overdrive می توانید سرعت آن ها را هم بالا ببرید. البته ای ام دی هم از Phenom II X6 این فناوری را با نام Turbo Core به محصولات خود اضافه کرده.

 
Turbo Boost در عمل
نتایجی که در این مقاله می بینید از آزمایش روی پردازنده Core i5-750 که یکی از پرفروشترین پردازنده ها بوده به دست آمده. همانگونه که در جدول 1 می بینید، Turbo Boost به ویژه سرعت اجرای برنامه هایی را بالاتر می برد که روی یک یا دو هسته کار می کنند. iTunes یکی از این برنامه هاست که سرعت تبدیل فایل های صوتی به MP3 در آن با Turbo Boost حدود16 درصد بالاتر می رود. سرعت تبدیل یک فیلم ویدئویی Full-HD با وضوح 1080×1920 به وضوح 325×640 نیز حدود 14 درصد سریعتر می شود. سرعت اجرای بازی سه بعدی Resident Evil 5 با Turbo Boost یازده درصد افزایش می یابد. PC Mark Vantage برنامه ای است که کارهای دفتری را شبیه سازی می کند. این برنامه یک ویرایشگر متنی را به کار انداخته و همزمان با IE چندین صفحه وب را بارگذاری می نماید. این کارها در حالی انجام می شود که Windows Defender هم در پشت صحنه به بررسی کنترل ترافیک شبکه مشغول است. Turbo Boost سرعت اجرای این کارها را حدود 6 درصد افزایش می دهد. البته این افزایش سرعت آنقدر کم است که تقریباً به چشم نمی آید.

برای بررسی میزان افزایش مصرف انرژی الکتریکی از برنامه Cinebench هنگامی که برنامه Maxon Cinema 4D در حال کار بوده استفاده شده. اگر در این برنامه تنها یک هسته در حال کار باشد سرعت حدود 20 درصد و انرژی مصرفی 8 درصد افزایش می یابد.

هرچه شمار هسته های در حال کار بیشتر باشد نسبت مصرف انرژی به افزایش سرعت بدتر می شود، بگونه ای که اگر هر چهار هسته در حال کار باشند افزایش سرعت و افزایش مصرف انرژی به حدود شش درصد می رسد.
 

روش کار Turbo Boost
بسامد پردازنده حاصل ضرب بسامد مرجع در یک ضریب است که برای نمونه در Core i5-750 از رابطه 2660 =20×133MHz به دست می آید. هنگامی که Turbo Boost روشن می شود ضریب تا 4 واحد افزایش داده شده و به 24 می رسد.

اما اینکه این کار تا چه حد سرعت اجرای برنامه را بالا می برد به وضعیت کار هسته ها بر می گردد. اگر دست کم دو هسته بی کار باشند بسامد دو هسته در حال کار تا چهار واحد بالا رفته و به 2/3 گیگاهرتز می رسد. اما اگر هر چهار هسته در حال کار باشند بسامد هر هسته به 8/2 گیگاهرتز می رسد. در جدول شماره 3 آندسته از پردازنده های اینتل که از حالت Turbo Boost پشتیبانی می کنند و میزان افزایش سرعت آن ها را مشاهده می کنید.

 

به کار انداختن Turbo Boost
Turbo Boost را باید در بایوس به کار بیندازید. سازندگان بردهای اصلی باید اصولاً گزینه های این کار را در منوهای بایوس گذاشته باشند. البته جای این گزینه ها در همه بایوس ها یکسان نیست و برای پیدا کردن آن ها باید جاهایی مثل "Turbo mode" ، "Advanced CPU Features" ، "Performance" یا "M.I.T" را بگردید.