چرا کامپیوتر بعدی شما یک تبلت خواهد بود؟!

دنیای پردازش و کامپیوتر ها در شرف تغییر است. امروزه چند نفر از شما – حداقل آنهایی که خود را اهل فن می نامند – از کامپیوتر به عنوان ابزار اصلی ارتباطی خود استفاده می نمایید؟ برای بسیاری از شما این نقش توسط تلفن های موبایل تکمیل شده است.

 در حالی که کامپیوترها روی میزی در اداره یا خانه قرار می گیرند، تلفن های موبایل همه جا همراهتان هستند و در تمام بخش های زندگیتان جا باز کرده اند. ولی علی رغم هوشمند و هوشمند تر شدن، برای اینکه به طور کامل جایگزین کامپیوترها شوند خیلی کوچکند. به وسیله ای نیاز است که پل ارتباطی بر خلاء میان آنچه پی سی ها انجام می دهند و آنچه تلفن های موبایل انجام می دهند باشد. این پل ایجاد شده است. به عصر کامپیوترهای تبلت خوش آمدید.

بر خلاف تلاش های ناکام و مجادله برانگیز قبلی برای به تولید انبوه رساندن این کامپیوترها سرانجام مدل های امروزی ارائه شده اند. این موج جدید با سرعت در پیش است و انتخاب های متعددی را برای هر کاربر فراهم می کند.

اخباری از گذشته
مفهوم کامپیوتر تبلت مفهوم جدیدی نیست ولی تعریف آن اساسا تغییر کرده است. آنچه سابقا به آن تبلت گفته می شد تنها لپ تاپی بود با اسکرینی که می چرخید و تا می شد، ماشین سنگینی که  حمل آن نسبت تبلت های کنونی سخت و کارایی آن نسبت به لپ تاپ ها بسیار بد بود.

به کمک پیشرفت تکنولوژی تلفن های هوشمند همه چیز تغییر کرد. بهار گذشته که Apple iPad بازار را قبضه کرده بود منتقدان به سرعت آن را iPhone غول پیکری بدون تلفن نامیدند. این توصیف تکنولوژی را نشان می دهد که ابعاد شگفت انگیز iPad را ممکن ساخته است ولی حق مطلب را درباره آن ادا نمی کند. در حقیقت iPad هر آنچه را که فکر می کردید درباره تبلت می دانید تغییر داد و سایر تولید کنندگان سخت افزار به سرعت موفقیت اپل را دنبال کردند.

تبلت های امروزی دقیقا همان چیزی هستند که از اسمشان بر می آید: قطعه تخت و باریکی که با صفحه اش محصور شده است. این سیستم باریک عموما وزنی بیشتر از 750 گرم ندارد و به آسانی در کیف یا یک جیب بزرگ جا می شود. نرم افزارهایی که کامپیوترهای تبلت استفاده می کنند نیز تغییر کرده است. به جای تقلا در استفاده از ورژن کاملی از ویندوز که به توان بسیار زیاد پردازنده نیاز دارد و برای استفاده در صفحه نمایش های لمسی مناسب نیست، بیشتر مدل های تبلتی که این روزها وجود دارند از یک سیستم عامل موبایل نسبتا کم حجم و مناسب برای موبایل های صفحه لمسی مانند iOS و Google Android استفاده می کنند.

در سال آینده صف جدیدی از کامپیوتر های تبلت از جمله مدل هایی از هر تولید کننده عمده کامپیوتر و سازندگان موبایل در اندازه های مختلف به بازار خواهند آمد.

طراحی: قطعه کاملا تخت
تاکنون قوانین محدودی برای این مقوله وجود داشته بنابراین انتظار دارید که با چندین طرح معین روبرو شوید مانند قطعات تخت و باریکی که به سختی از ipod قابل تمییزند تا قطعاتی که از نظر سایز و قدرت با یک نوت بوک قابل قیاسند.

تاکنون محبوبترین این قطعات Apple  ipad بوده است. اندازه ipad، 243x190mm و ضخامت آن 13mm می باشد. صفحه نمایش بزرگی با اندازه 9.7 اینچ نیز دارد.

ولی تعدادی از وسایل جدید مانند SamSung Galaxy Tab با این تصور که چنین تبلت های بزرگی برای کاربرد تلفن همراه مناسب نیستند با آن به رقابت پرداختند. صفحه نمایش 7 اینچی که این ماشین ها دارند آنها را نسبت به ipod قابل حمل تر ساخته و برنامه های بی سیم صف کشیده اند تا به آن سرویس 3G خود را پیشنهاد کنند.

در این خلال در سطح وسیع تری از این طیف، شرکتی به نام Kno مشغول ساخت مجموعه ای از تبلت های مبتنی بر لینوکس به هف بازار محصولات آموزشی است. با الهام از کتاب های حجیم دانشگاهی تبلت های Kno قطری معادل 14 اینچ دارند. طرحی که در نظر دارد تبلتی تاشو ارائه دهد و این نوید را می دهد که در آینده دانشجویان بتوانند دو صفحه کامل را مانند یک کتاب همزمان مشاهده کنند.

اگر یک تبلت جادار می خواهید ولی 14 اینچ برایتان خیلی بزرگ است می توانید از مدعی دیگری در این عرصه که توسط یک شرکت سازنده لپ تاپ ساخته شده استفاده نمایید: ایسوس اعلام کرده است که تصمیم به ساخت تبلتی 12 اینچی مبتنی بر ویندوز 7 دارد.

همزمان با آن e-book هایی مانند Barnes & Noble Nookcolor درصدد رقابت با کامپیوترهای تبلت می باشند. Nootcolor با سیستم عامل آندروئید گوگل ورژن 2.1  کار می کند ولی برای مطالعه و برنامه هایی کهBarnes & Noble  برای عرضه انتخاب کرده اند بهینه سازی شده است ( از Google’s Android Market استفاده نمی کند)؛ بااین وجود با صفحه نمایش رنگی 7 اینچیش و پشتیبانی از برنامه ها، تصویر مبهمی از کامپیوترهای تبلت را تداعی می کند.

خیلی زود است که بگوییم آیا کاربران و صنایع در نهایت شکل و اندازه خاصی را برای پی سی تبلت ها ترجیح می دهند یا خیر، اگر چه تنوع تبلت های کنونی این طور نشان می دهد که اگر هم سرانجام استانداردی برای آن در نظر گرفته شود، به این زودی ها نخواهد بود.

سیستم عامل خود را انتخاب کنید
اگر انتخاب اندازه مناسب به نظر ترسناک می رسد، مقاومت خود را حفظ کنید. زمان انتخاب سیستم عامل با انتخاب های دیگری روبرو می شوید. در زمانی محدود حداقل 5 پلتفرم موبایل برای جلب نظر شما در حال رقابتند.

ios اپل که ipad، iphone و ipod را قدرتمند کرده است، در حال حاضر به یمن سازگاریش با تعداد بسیار زیادی برنامه یعنی بیش از 300000، جلودار این مجموعه است.

با این وجود Google Android نیز محبوبیت هایی بدست آورده است. سیستم عاملی که اکثر تبلت های غیر اپل از آن استفاده می کنند یعنی آندروئید، در سال 2011 در بیش از ده ها تبلتی که ساخته می شود به کار گرفته خواهد شد و به پیشرفت خود در ورژن های مختلف به سبب سیاست های انعطاف پذیر کد باز گوگل ادامه خواهد داد. تبلت های موجود از ورژن های 1.6، 2.0، 2.1 و 2.2 آندروئید استفاده می کنند و بیش از 100000 برنامه آندروئید وجود دارد.

مایکروسافت به ارتقای ویندوز 7 به عنوان گزینه ای برای پی سی تبلت ها ادامه می دهد مانند HP Slate 500 و Archos 9 pc.

Research in Motion سازنده BlachBerry در ابتدای سال 2011 تبلتی تولید کرده است که از سیستم عامل QNX استفاده می کند و شرکت HP نیز اعلام کرده است که قصد دارند با تبلت WebOS ساخت خود وارد عرصه شوند.

در میان همه فعالیت های سازندگان بزرگ، تعدادی از شرکت های کوچک مانند Fusion Garage و Kno به ساخت پلتفرم های مبتنی بر لینوکس خود ادامه می دهند که در برابر طبقه بندی های جزئی و بی اهمیت مقاومت می کند.

اگر پیش از این خود را هوادار پلتفرم خاصی می دانستید، انتخابتان ممکن است به سادگی تغییر کند. ولی اگر ترجیح می دهید که تصمیم خود را بر اساس مقایسه دقیق مشخصه ها و امکانات بگیرید، فهرست طولانی سیستم عامل های جدید می توانند کاری کنند که پلتفرم های قدیمی ویندوز و مکینتاش بچگانه به نظر برسند.

آرزوهای بزرگ
برای تمام آشوب ها و سردرگمی هایی که دور اول تبلت ها مطمئنا ایجاد می کند، این وسایل جدید قول فرصت های عالی و مناسبی را نیز می دهند. با ترکیب قابلیت سیار بودن و ایجاد ارتباط تلفن های همراه هوشمند با المان های یک لپ تاپ – صفحه نمایش بزرگ تر، پردازنده های قوی تر و فضایی برای دوربین ها، پورت ها و لوازم جانبی بیشتر و بهتر – تبلت ها کاربران موبایل را فرا می خوانند تا کارهای بسیار جدیدتری با آنها انجام دهند.

درست همان طور که iphone و خانواده اش موجب انفجاری در توسعه شدند، تعاملات رسانه های اجتماعی موقعیت یاب که تعداد کمی از پیشگویان صنعت آن را پیش بینی کرده بودند، ظهور مقوله ای در ماشین هایی حتی قوی تر و غنی تر، بدون شک چرخه سهمگین دیگری از نوآوری در فعالیت های مبتنی بر وب را به جلو خواهد راند. روی هم رفته بیشتر این کامپیوترهای تبلت جدید با دوربینی برای گرفتن تصاویر فوری و فیلم برداری و همچنین یک دوربین در جلوی آن برای مکالمات تصویری در مقیاسی غیر قابل تصور تجهیز شده اند.

جدا از دوربین های بهتر، قالب بزرگ تر تبلت برای قطعات پیشرفته GPS با آنتن قوی تر که از قابلیت های جدیدی برای خدمات مبتنی بر مکان و موقعیت پشتیبانی می کند فضای اضافی دارد. ترکیب سرویس های اجتماعی انتقال عکس و فیلم کاربران را قادر می سازد مقصدشان را پیدا کنند تبلت خود را درآورده و عکس و فیلم بگیرند و سپس به طور دینامیک آنها را به اشتراک بگذارند.

در عین حال بازی های موبایل، در کامپیوترهای تبلت جهش عظیمی خواهد داشت. هم Apple’s App Store و هم Google’s Android Market سرشار از بازی های HD 3D مانند EA;s Madden 11 و  Firemint’s Real Racing می باشند. بازی های معمولی چند نفری مانند Air Hockey و Scrabble کاربران را از طریق تبلت به سوی هم می کشاند و تنها زمان اندکی طول می کشد که بازی های چند نفری عظیمی مانند World of Warcraft جای خود را نیز در این ماشین ها باز کنند. فضای پیشرفت در ارتقای برنامه های موبایل در این مراحل اولیه غیر قابل تصور است.

شاید موج جدید تبلت ها سرانجام رویای همیشه متصل بودن دستگاه را محقق نموده است. بسیاری از این تبلت ها هم اتصالات Wi-Fi و هم 3G ارائه می نمایند. مدعی جدید بازار در این عرصه تاکنون Samsung Galaxy Tab بوده است.

قبل از اینکه بتوانید فرارسیدن آینده باشکوه تبلت ها را جشن بگیرید، صنایع باید بر چند اشکال و نقص جدی فنی فائق آیند. یکی از مهم ترین موانع در مورد خود پلتفرم های سیستم عامل است که توسط تولیدکنندگان بزرگ نرم افزار ساخته می شوند.

شرط بندی نمی توانست از این بزرگ تر باشد. دلایل کافی وجود دارد که شک کنید در این روند رو به رشد، تعداد بسیار بیشتری تبلت از پلت فرم های اصلی وارد بازار می شوند – نکته ای که اپل، گوگل و مایکروسافت با زیرکی به آن پی بردند زیرا برای بدست آوردن حق انحصار و استانداردهای اینترنتی به امید بدست آوردن تولید انبوه تبلت در جدالند. در دسترس بودن برنامه ها در سیستم عامل های پلتفرم ها در این نبرد یک عامل کلیدی خواهد بود.

حتی در حالی که سازندگان پلتفرم ها در میان خود به رقابت مشغولند، هر یک مجموعه رقابتی منحصر به فردی به تولیدکنندگانشان ارائه می دهند. سیاست های مبهم  و محدود اپل با توجه به تصویب برنامه ها برای بسیاری از تولیدکنندگان ios یک مانع باقی مانده است. کناره گیری واضح گوگل از استانداردها در آندروئید برای تولیدکنندگان برنامه، پشتیبانی از تعداد بی شمار اندازه های صفحات نمایش و استثنائات سخت افزارها را که آندروئید دربردارد مشکل ساخته است و طبق گفته خود گوگل  Android 2.x و حتی ورژن آینده آن 3.0  برای استفاده در تبلت پی سی مناسب نیستند.

ویندوز 7 مایکروسافت نیز به اندازه آندروئید و ios برای دستگاه های لمسی مناسب نیست و این موضوع انتخاب برنامه مناسب برای کار با تبلت های ویندوز 7 را برای کاربران مشکل می سازد.

در این ضمن تولیدکنندگان مجبور خواهند بود تا زمان بیشتری را برای انتقال برنامه هایشان در میان چندین پلت فرم سخت افزاری و نرم افزاری صرف کنند.

چرا تبلت؟
اگر شما مشتری محافظه کاری در فناوری هستید و مایل نیستید زندگی را با پیشرفت هایش تجربه کنید، تبلت مناسب شما نیست. ولی اگر ماجراجو هستید این ماشین ها برنامه های مفید و قابلیت های بسیار زیادی را به شما ارائه می دهد.

وب گردی در هنگام حرکت همیشه لذت بخش بوده است. اگر تمام کاری که مایلید انجام دهید خواندن جدیدترین اخبار سایت های مورد علاقه تان است، درخواهید یافت که استفاده از پد لمسی و کیبورد یک لپ تاپ استاندارد به یمن یک صفحه لمسی بزرگ و جادار شما را قادر می سازد بدون کمترین تلاشی در وب گردش کنید.

خواندن کتاب - مخصوصا در تاریکی که خوانندگان e-book همگی طالب آن هستند بدون کمک چراغ های جانبی ممکن نخواهد بود - می تواند با تبلت بسیار لذت بخش باشد. برنامه هایAmazon’s Kindle  ، Barnes & noble’s Nook و برنامه e-reader از  Kobo.comهمگی چندین سیستم عامل و پلتفرم را پشتیبانی می کنند پس می توانید خواندن را در یک وسیله آغاز کرده، آن را خاموش کنید و بدون از از دست دادن جایی که بودید به دستگاه دیگری منتقلش کنید.

تماشای فیلم با یک تبلت در هنگام پرواز و زمانی که جایی برای قرار دادن لپ تاپ خود ندارید بسیار عالی است و زمانی که از طریق Wi-Fi متصل می شوید سرویس هایی مانند BBC iPlayer نفس گیر هستند.

ایمیل دادن بصورت متحرک از طریق یک تبلت بسیار آسان تر از ارسال ایمیل از طریق تلفن است. به علاوه دیگر نوشتن مقاله از طریق کیبورد لمسی تبلت سخت نخواهد بود.