پروژکتورهای اداری

پروژکتورها از دیر باز از سلاح های مهم برای تاجران حرفه ای بوده اند. با این وجود که عملکرد اولیه آنها تغییر نکرده، فناوری های جدید در پروژکتورها، انتخاب مناسب را سخت تر کرده است. در زیر برخی از خصوصیات پروژکتورها شرح داده شده است، تا انتخاب برایتان آسان تر شود.

به چه نیاز دارید؟
قیمت های پروژکتورها متفاوت است از کمتر از پانصد هزار تومان تا صد میلیون تومان. برای گرفتن تصمیم درست، بهتر است نیاز های خود را طبقه بندی کنید. بعضی از مواردی که لازم است در نظر داشته بلشید، از این قرارند:
اندازه اتاق: دورترین فاصله ای که می خواهید از پروژکتور استفاده کنید، چقدر است؟ یک پروژکتور که در کنفرانس کوچک با کیفیت و خوانا است، ممکن است در یک سالن اجتماعات به خوبی عمل نکند.
روشن یا تاریک: ارائه ها را معمولا در نور کم انجام می دهید، یا در محیط های کاملا تاریک و یا اینکه محیطی کاملا روشن را ترجیح می دهید؟ هر قدر اتاق روشن تر باشد، تصویر پروژکتور شما نیز باید روشن تر باشد تا بر نور حاکم بر محیط، غلبه کند.
قابل حمل بودن: کدام عامل ظاهری برایتان مهم است؟ پروژکتورهای pico جدید، وزنی کمتر از نیم کیلو دارند ولی می توانند صحنه ای با قطر مورب 50 اینچ یا بیشتر را نمایش دهند و حمل آنها در کیف، آسان است. در مقابل، پروژکتورهای دیگری نیز هستند که روی سقف یا دیوار نصب می شوند و با سیم به طور دائمی به منابع داخلی متصل هستند.
کیفیت تصویر: آیا در ارائه ها از متون ریز که باید توسط حضار خوانده شود استفاده می کنید، یا منعقد کردن فروشتان وابسته به این است که تاثیر خوبی بگذارید؟
ورودی: آیا می خواهید برای ورودی تان از ویدئو یا HDMI استفاده کنید یا DVD یا دوربین های دیجیتال؟ انتظار دارید از ارتباط بیسیم استفاده کنید و یا اینکه به ورودی شبکه برای اطلاعات راه دور احتیاج دارید؟

ملاحظات فنی
خصوصیات فنی پروژکتورها ممکن است در ابتدا کمی پیچیده به نظر برسد. هرچند با درک کردن فناوری پروژکتورها، قادر هستید به طور جدی جستجوی خود را آغاز کنید.

روشنایی
روشنایی یک پروژکتور در ANSI (American National Standard Intitute)، با واحد Lumen اندازه گیری می شود. یک lumen، واحد اندازه گیری روشنایی نسبت به قدرت ادراک چشم انسان می باشد. از نقطه نظر علمی یک پروژکتور 2000-lumen ممکن است کمی از بقیه روشن تر باشد. به هر حال اگر سیستم به خوبی کار کند به طور منطقی انتظار می رود که یک پروژکتور 3000-lumen به طور قابل توجهی از یک پروژکتور 2000-lumen روشن تر باشد.

پروژکتورهای استاندارد حرفه ای تقریبا از  lumen2000 تا 7000 طبقه بندی می شوند ( پروژکتورهای Pico و جیبی، lumen بسیارکمتری، از رنج 10 تا 1000  دارند.). روشنایی روی فاصله، اندازه صفحه و دقت نمایش شما را تاثیر می گذارد، بنابراین توجه کردن به آن بسیار مهم است.

برای نمایش های بزرگ و واضحتر، در اتاقهایی که هیچ تسلطی رو ی نور آن ندارید، احتمالا به پروژکتوری با Lumen 4000 یا بیشتر احتیاج، خواهید داشت. برای نمایش های کوچکتر و محیط های تاریک تر می توان به طور قابل توجهی lumen را کاهش داد. Lumen بین 2000 تا 2500 برای استفاده های معمولی و Lumen کمتر از 1000 برای اتاقهای کوچک مناسب می باشد.

نسبت Resolution و  Contrast
واژه هایی که برای تلویزیون و کامپیوتر ها استفاده می شود، برای پروژکتورها نیز معتبر است. Resolution تعداد پیکسل هایی که یک یروژکتور می تواند نمایش دهد را توصیف می کند. مقدار پیکسل بالاتر، قابلیت نمایش متون ریز و جزئیات دیگر را امکان پذیر می کند. اکثر پروژکتورها می توانند پیکسل بیشتری نسبت به آنچه ارزیابی شده است، نمایش دهند ولی وضوح آن کافی نیست. اگر باید پروژکتوری  که Resolution آن از کامپیوترتان کمتر است، خریداری کنید، تنظیمات Resolution کامپیوترتان را قبل از ارائه، با Resolution پروژکتور یکی کنید.

Contrast نسبت روشنایی روشنترین پیکسل به تیرگی تاریکترین پیکسل، می باشد. نسبت Contrast بالاتر، تصویری غنی تر با عمق بیشتری را فراهم می کند. این نکته در عکس ها و تصاویر مهم است ولی در ارائه های دو بعدی مانند اسلاید ها، اهمیت کمتری دارد.

فاصله پرتاب
فاصله پرتاب، دقیقا همان چیزی است که به نظر می رسد: فاصله ای که پروژکتور می تواند تصویری را پرتاب ( نمایش ) کند، بدون اینکه تاثیر منفی در روشنایی و وضوح آن داشته باشد. تولید کنندگان پروژکتورها از فاصله پرتاب به عنوان نسبت پرتاب، نام می برند (فاصله پرتاب تقسیم بر عرض تصویر). برای به دست آوردن فاصله پرتاب از نسبت پرتاب، عرض دلخواه صفحه، ضرب در نسبت پرتاب می شود. بسیاری از تولید کنندگان عمده به همراه محصولاتشان ماشین حساب فاصله پرتاب مخصوص آن را نیز عرضه می کنند.

برخی پروژکتورها لنزهایی برای زوم کردن دارند و می توان برد پرتاب را با زوم کردن، کم و زیاد کرد. گرانترین پروژکتورها لنزهای قابل تعویض دارند که کنترل بیشتری به شما خواهند داد.

فناوری تصویر سازی
در حال حاضر، سه نوع فناوری برای تصویر سازی وجود دارد: LCD ( Liquid Crystal Diode )، DLP ( Digital Light Processing) و LCOS ( Liquid crystal on silicon).
LCD و DLP به طور قابل توجهی در طول زمان پیشرفت کرده اند و هر دو بازار فروش خوبی دارند. LCOS کمتر رایج است ولی برتری های خاص خود را دارد.
بررسی کردن هر کدام از این تکنولوژی ها، از حوصله این بحث خارج است. ولی برای بیان تفاوتهای کاربردی بین آنها باید گفت، LCD فناوری ارزانقیمت تری نسبت به DLP است و جزئیات دقیق تر و رنگهای واضح تری برای متون و سایر جزئیات مسطح، فراهم می کند ولی برای نشان دادن تصاویر، ماشین های  LCD ارزانتر، در نمایش دادن کامل پیکسل ها نقص دارند.

معمولا برای نمایش تصاویر و عکس ها،  DLP توصیه می شود. اگرچه سیستم های DLP ارزان قیمت می توانند تاثیر رنگین کمانی داشته باشند که چندان خوشایند نمی باشد. سیستم های DLP به صورت واحدهای کاملا مهر و موم شده هستند که جلوی نفوذ گرد و خاک به درون آنها گرفته می شود.  در برخی از سیستم های DLP از روشن کننده های LED، استفاده شده که به این طریق نیاز به تعویض لامپ از بین می رود.

سیستمهای LCOS که معمولا قیمتی بین LCD و DLP دارند، تصاویری شفاف تولید می کند ولی فاقد Contrast بالایی که در DLP ها وجود دارد، می باشد.

تصمیم نهایی
علاوه بر عوامل مهمی که در اینجا توضیح داده شد، شما ممکن است در نظر داشته باشید که پروژکتور بیسیم خریداری کنید. اگر نمی توانید به روشنایی تصویر دلخواهتان دست یابید، پروژکتور را در تاریکترین مکان اتاق قرار داده و نور را در اطراف آن کاهش دهید. در آخر در نظر داشته باشید که کیفیت و خصوصیات خوب با قیمت پایین جور در نمی آید.