تفاوت  SDHC و SDXC در کارت حافظه SD چیست ؟

تا به حال به انواع حافظه های SD ای که خرید کرده اید دقت کرده اید . هر کدام دارای یکسری پسوند و پیشوند هستند که معنی خاص خودش رادارد . به عنوان مثال کارت های حافظه U1 یا SDHC  . اگر می خواهید بدانید این پسوند یا پیشوندها در کارت های حافظه چه کاربردی دارد این مقاله را بررسی کنید .  SDHC و SDXC انواع مختلف کارت‌های حافظه SD هستند که بر اساس استانداردهای انجمن SD ساخته می‌شوند.
به دلیل نیاز روزافزون کاربران به فضای بیشتر جهت ذخیره سازی اطلاعات، کارتهای SD نیز با ظرفیت های بیشتری ساخته شدند (SDHC مخفف SD High Capacity و SDXC مخفف SD Extended Capacity میباشد).
در حال حاضر کارتهای SDHC در ظرفیت هایی بین 4GB تا 32GB و کارتهای SDXC با ظرفیت های بیش از 32GB تولید می‌گردند با این حال، از لحاظ تئوری امکان تولید کارت‌های SDXC تا ظرفیت 2TB وجود دارد.
در کارت SDXC برای سازماندهی فضای بزرگ اطلاعات از سیستم فایل exFAT استفاده می‌شود و دستگاه‌ها و کارت‌های SDXC علاوه بر اینترفیس UHS که در SD و SDHC استفاده شده است، از استاندارد UHS-I و UHS-II نیز پشتیبانی می‌کنند که در زمان تبادل داده سرعتی معادل 104MB/S و 312MB/S را از خود به نمایش می‌گذارد.

پشتیبانی از کارت‌ها
 شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌هایی که از کارت‌های SD پشتیبانی می‌کنند معمولا در مشخصات فنی دستگاه به نوع کارت قابل استفاده اشاره می‌کنند. اما به عنوان یک قاعده کلی، هر دستگاه از انواع قبلی کارتهای SD پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال دستگاهی که قابلیت استفاده از کارت SDHC را دارد، از کارت SD نیز پشتیبانی می‌کند و دستگاهی که از کارت SDXC پشتیبانی می‌کند، قابلیت استفاده از SDHC و SD را نیز خواهد داشت.

کلاس‌های SD
 کارت‌های SD از نظر سرعت به کلاس‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از کلاس 2 و 4 و 6 و 10  و ... که هر کلاس، سرعت بیشتری نسبت به کلاس‌های قبلی دارد. کارت‌های حافظه SD و SDHC به صورت Full SD، miniSD و microSD و کارتهای حافظه SDXC به صورت Full SD و microSD تولید می‌شوند.

 

فرمت کردن SDXC
به یاد داشته باشید که برای فرمت کردن SDXC حتما از دستگاهی که از SDXC پشتیبانی می‌کند استفاده نمایید. همچنین برای فرمت کردن SDXC با استفاده از کامپیوتر، ابتدا دستگاه Card Reader با قابلیت پشتیبانی از SDXC را تهیه کرده و درایور مربوط به آن را نصب نمایید، سپس با استفاده از نرم افزار SD Formatter 3.0 می‌توانید کارت حافظه خود را فرمت نمایید.

در صورتی که کارت SDXC را در کامپیوتر یا دستگاهی که قابلیت پشتیبانی از SDXC را ندارد قرار دهید، پیغامی مبنی بر نیاز به فرمت کردن کارت حافظه به شما نشان داده خواهد شد.

 هرگز کارت حافظه SDXC را در دستگاهی که از SDXC پشتیبانی نمی‌کند فرمت نکنید زیرا در این صورت علاوه بر از بین رفتن همه فایل‌ها و اطلاعات، کارت SDXC دیگر قابل استفاده در دستگاه‌های پشتیبان نخواهد بود چراکه با با سیستم فایل متفاوتی فرمت شده است.

    نویسنده مقاله : قدیر غریبی