تفاوت هارد HDD و SSD

هاردهای SSD چند وقتی هست که در بازار کامپیوتر بین کاربران شناخته شده و معمولا کلاینت هایی که کیفیت و سرعت برای آنها بسیار مهم می باشد ، از قیمت بالای این محصولا چشم پوشی کرده و یکی از برندهای معروف در بازار را خریداری می کنند .  اما چه تفاوتی این دو محصول با هم دارند که قیمت هارد های SSD اینقدر بالا می باشد . 
 1) هاردهای HDD
این نوع هارد درایو را به این دلیل HDD می گویند که خلاصه شده عبارت Hard Disk Drive یا گرداننده دیسک سخت است. درون یک هارد درایو شما چیزی به نام «پلاتر» دارید که یک سطح مغناطیسی برای ضبط اطلاعات است و با سرعت بسیار زیادی به دور خود می‌چرخد. یک ابزار هم به نام هد در سراسر صفحه مغناطیسی حرکت می کند و کار خواندن و نوشتن اطلاعات را انجام می‌دهد. کار هارد از این نظر مشابه گرامافون است. اما تفاوت اصلی در این است که نوک هد هرگز با صفحه مغناطیسی تماس ندارد.
یک درایو هرچه تعداد پلاتر بیشتری داشته باشد، توانایی نگهداری حجم بیشتری از اطلاعات را خواهد داشت. اما در این میان هنوز برخی محدودیت‌ها در خصوص تعداد و حجم اطلاعات پلاتر‌ها وجود دارد. هارد درایوهای پر ظرفیتی که در کامپیوتر‌های رومیزی مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توانند تا 4 پلاتر داشته باشند. بسیاری از مدل‌های 3.5 اینچی و برخی از 2.5 اینچی‌های ویژه 3 پلاتر دارند. اما اغلب 2.5 اینچی‌های لپ‌تاپ و تمام 1.8 اینچی‌های پرتابل به دو پلاتر محدود می‌شوند.
 
2) هاردهای SSD
SSD‌ها بسیار سریع هستند ولی نسبت به HDD‌ها گران‌تر می‌باشند. به طوریکه برای خرید SSD در حجم بالا باید حدوداً 4 برابر HDD هزینه کرد. SSDها همچنین امن‌تر هستند. اگر مقاومت هارد برای شما مهم است می‌توانید از مدل‌هایی مانند سیلیکون پاور V60 با حجم240GB  با گارانتی 3 ساله شرکت متین استفاده کنید حافظه‌های SSD برخلاف HDDها هیچ قسمت مکانیکی ندارند و کمتر از HDD‌ها آسیب پذیرند. اگر دیسک سخت اکسترنال HDD داشته باشید و هنگام خواندن و یا نوشتن اطلاعات به آن ضربه وارد کنید به احتمال بالای 90 درصد دیسک سخت اکسترنال شما آسیب خواهد دید. در عوض HDD‌ها ارزان‌تر می‌باشند و در ظرفیت‌های بالای 500GB و تا حجم 1TB و 2TB و بالاتر موجود می‌باشند. اما در مود SSD این چنین نیست و در مقابل ضربه مقاوم است سرعت ان چند برابر است به طوری که سیستم‌های حرفه‌ای مانند سرورها معمولاً از این مدل استفاده می‌کنند.