ابعاد کوچکترین رایانه دنیا !

رایانه های معمولی ابعاد آنها کمی بزرگ می باشد و این هم بر می گردد به قطعاتی که داخل آن وصل شده است . ولی اگر به دنبال رایانه ای می گرددید که شاید باور نکنید یک کامپیوتر به حساب می آید این مقاله را مطالعه کنید .   چندی پیش پردازنده اتم اینتل در نسل جدیدی از کامپیوترهای کوچک مورد استفاده قرار گرفت و با ابعاد کوچکش همه را متحیر کرد و حالا یک شرکت چینی تعریف تازه‌ای را برای این نوع از سیستم‌های کامپیوتری ارائه کرده است.
این شرکت چینی که Shenzhen Apec Electronics نام دارد نوعی کامپیوتر بهره‌مند از پردازنده‌های اتم اینتل را معرفی کرده کرده است که حدودا به اندازه یک دانگل Chromecast یا یک فلش مموری است.

این کامپیوتر کوچک که  APM-D01 نام دارد ابعادی برابر با 100x38x9.6 میلی‌متر و وزنی برابر با 46 گرم دارد. یکی از این سیستم‌ها همراه با پردازنده 4 هسته‌ای Atom Z3735F یا Z3735G ارائه می‌شوند. هر دوی این چیپ‌های 22 نانومتری سرعت کلاکی برابر با 1.33 گیگاهرتز دارند و می‌توان این سرعت را به 1.83 گیگاهرتز افزایش داد. تفاوت این دو کامپیوتر در حداکثر ظرفیت حافظه و پهنای باند مموری آنهاست.
هر دوی این کامپیوترهای کوچک از سیستم‌عامل‌های اندروید، ویندوز 8.1 و لینوکس پشتیبانی می‌کنند و این بدان معناست که هم می‌توان روی سیستم‌های موبایل و هم سیستم‌های دسکتاپی از آنها استفاده نمود.