استاندارد USB نوع C چیست

 این استاندارد که نخستین بار در دسامبر سال گذشته میلادی معرفی شد نوعی جدیدی از پورت را معرفی می‌کند که ابعادی شبیه به پورت USB 2.0 Micro-B دارد اما درست مانند کابل لایتنینگ اپل به گونه‌ای طراحی شده است که فرقی ندارد کدام قسمت آن بالا قرار گرفته باشد.

گروه ترویج دهندگان USB 3.0 اعلام کردند که این استاندارد جدید برای تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها و همچنین گوشی‌های هوشمند بسیار باریک ایده‌آل خواهد بود. به لطف این استاندارد می‌توان داده‌ها را با سرعتی معادل 10 گیگابیت بر ثانیه (برابر با استاندارد USB 3.1) منتقل نمود و جریان برق خروجی آن هم تا 100 وات خواهد بود.
براساس اطلاعات منتشره در رابطه در این استاندارد جدید، ابعاد درگاه یا دهانه این پورت برابر با 8.4x2.6 میلی متر است و این بدان معناست که یک کابل USB نوع C قابلیت اتصال به پورت‌های USB نصب شده روی ابزارهای امروزی را ندارد. اما این امر نمی‌تواند مسأله آفرین باشد چراکه با استفاده از آداپتورها و کابل‌های مختلف می‌توان این سازگاری را ایجاد نمود.
گفته می شود که عرضه این استاندارد گام نهایی در توسعه یک راهکار تک کابلی است. ترکیب USB فوق پرسرعت 10 گیگابیت بر ثانیه و استاندارد انتقال برق (USB Power Delivery) 100 واتی در پورت باریک و کاربر پسند نوع C می‌تواند امکانات و احتمالات متعددی را برای کاربران به ارمغان بیاورد.
یکی از واکنش‌هایی که به این خبر داده شده این است که آیا اصلا نیازی به یک کابل USB جدید هست یا خیر، اما مسأله اینجاست که این استاندارد طراحی شده تا جایگزینی برای همه کابل‌های قبلی باشد. البته برای نهادینه شدن و به عبارتی فراگیر شدن این استاندارد به زمان نیاز است و فعلا باید از آداپتورها و کابل‌های کمکی استفاده نمود.

منبع : داده پرداز رایانه متین