استاندارد شارژ بیسیم Qi چیست

 استاندارد شارژ بیسیم Qi که توسط کنسرسیوم انرژی بیسیم (WPC) ارائه شد توسط طیف گسترده‌ای از گوشی‌های هوشمند پشتیبانی می‌شود و این امکان را به کاربران می‌دهد که بدوت نیاز به کابل‌های USB به ابزارهای موبایل خود از جمله گوشی و تبلت جانی دوباره ببخشند!
این استاندارد که از سوی بسیاری از کاربران یک فناوری کاملا پیشرفته و مدرن تلقی می‌شود قرار است که از این هم سودمندتر واقع شود. هم اکنون می‌توان با قرار دادن ابزارهای موبایل در فاصله 7 تا 8 میلی متری شارژرهای پشتیبانی کننده از این فناوری، آن را شارژ نمود اما جدیدترین نسخه این فناوری که با عنوان ورژن 1.2 شناخته می‌شود امکان شارژ ابزارهایی که در مسافت دورتر قرار گرفته‌اند را نیز فراهم می‌کند.

این بدان معناست که حتی می‌توان با قرار دادن ابزارهای موبایل در فاصله 45 میلی‌متری از پد Qi ابزارهای موبایل را شارژ کرد. این مسأله پیشتر نیز توسط نمونه اولیه شارژرها و گیرنده‌ها آزمایش شده و نتایج موفقیت آمیزی نیز از آنها به دست آمده بود. شاید این افزایش مسافت چندان هم قابل توجه نباشد با این حال در نوع خود قابل توجه است و پیش بینی می‌شود که از این میزان هم بیشتر شود. البته یادآور می‌شود که شارژرهای Qi V1.2 با انواع ابزارهای Qi V1.1 نیز سازگاری دارند اما در این صورت، انتقال جریان برق تنها در محدوده 30 میلی متری امکان پذیر خواهد بود. در هر دوی این موارد نیازی به قرار دادن ابزار موبایل روی شارژر Qi نخواهد بود.
بنابر اعلام کنسرسیوم برق بیسیم (WPC) جدیدترین استاندارد ارائه شده برای شارژ بیسیم از سیم پیچی‌های مختلف روی تبدیلگرهای برق پشتیبانی می‌کند و همین مسأله نیز راه را برای ساخت شارژرهای Qi مقرون به صرفه تر که از ابزارهای متعدد پشتیبانی می‌کنند فراهم خواهد کرد. البته هنوز برای ابراز خوشنودی از این خبر زود است چراکه هنوز جدول زمانی مشخصی برای عرضه این پدها در بازار ارائه نشده است.

منبع : داده پرداز رایانه متین