زوکالو چیست ؟ فناوری جدید آمازون

 واحد سرویس‌های اینترنتی آمازون نوعی سرویس جدید برای اشتراک‌گذاری اسناد ارائه کرده است که دارای امکانات امنیتی و مدیریتی مختلف بوده و برای استفاده توسط کسب و کارهای مختلف طراحی شده است.
ورنر وگلز مدیر ارشد فناوری آمازون در همایش AWS روز پنجشنبه در نیویوک این سرویس را زوکالو (Zocalo) معرفی کرده و به بیان جزئیاتی پیرامون آن پرداخت که در ادامه به ذکر جزئیات آن می‌پردازیم.

زوکالو نوعی سرویس مدیریتی اشتراک‌گذاری و ذخیره سازی اسناد است  که در حوزه توسعه برنامه‌های موبایل و مدیریت سیستم کاربردهای فراوانی خواهد داشت.
بخش سرویس‌های اینترنتی آمازون یا همان AWS همگام با فعالیت دیگر کمپانی‌های دست اندر کار این حوزه، تمرکز ویژه خود را روی بازار رو به رشد سرویس‌های کامپیوتری قرار داده است. برای نمونه هم گوگل و هم مایکروسافت خدماتی را ارائه می‌دهند که امکان اشتراک‌گذاری اسناد را برای کاربران فراهم می‌کند.
کاربران Zocalo می‌توانند با استفاده از آن سند مورد نظرشان را آپلود نموده و مشخص نمایند که چه افراد دیگری امکان دسترسی به آن را داشته باشند. کاربران تأیید شده سپس می‌توانند اسناد اشتراک‌گذاری شده را حاشیه نویسی نموده و فردی که آن را به اشتراک گذاشته نیز پیامی دال بر اعمال تغییرات روی سند دریافت خواهد کرد.
پل دافی مدیر بازاریابی بخش سرویس‌های اینترنتی آمازون سپس نحوه استفاده از سرویس Zocalo برای گشودن و حاشیه نویسی اسناد وردی و پاورپوینت را توضیح داد.
بنا بر گفته وی، کاربران این سرویس می‌توانند بفهمند که کدام فولدرهای کامپیوتر شخصی‌شان قابلیت کپی شدن روی یک سیستم دیگر که از همان سرویس استفاده می‌کند را دارا می‌باشد. سپس امکان باز کردن فایل‌های موجود در آن فولدرها از طریق طیف گسترده‌ای از ابزارها شامل انواع PC و تبلت فراهم خواهد بود.
پس از بررسی‌های انجام شده توسط واحد سرویس‌های اینترنتی آمازون مشخص شد که کاربران و مشتریان شرکتی رضایت چندانی در مورد ابزارهای قبلی مدیریت اسناد آمازون ندارند و ابزاری می‌خواهند که کار کردن با آن تا حدودی ساده‌تر باشد. سرویس جدید آمازون نیز با در نظر گرفتن همین مسأله عرضه شد؛ در واقع ما دوست داشتیم هر آنچه که سازمان‌های IT برای انجام امور کاری خود نیاز دارند را در قالب یک سرویس واحد ارائه دهیم.
سازمان‌ها همچنین می‌توانند انتخاب کنند که اسناد و فایل‌های مورد نظرشان در کدام منطقه ذخیره شود تا به این ترتیب فعالیت‌هایشان با قوانین دولتی و داخلی نیز مطابقت داشته باشد.

منبع : داده پرداز رایانه متین