چرا SSDها هاردهای مکانیکی را از رده خارج خواهند کرد

در این مقاله عملکرد یک SSD ارزان قیمت و یک هارد دیسک مکانیکی با سرعت 7200 دور بر دقیقه با استفاده از بنچمارک CrystalDiskMark مورد ارزیابی قرار گرفت.


نتایج خود گویای اختلاف سرعت بسیار بالای این دو محصول هستند. جالب است بدانید که سرعت SSd حتی در زمان نوشتن و خواندن ترتیبی هم دوبرابر هارد مکانیکی بود. در مورد نوع خاصی از خواندن و نوشتن تصادفی (در این فرایند عملیات خواندن و نوشتن روی بخش‌های تصادفی کل دیسک انجام می‌شود) سرعت SSd در حدود 400 برابر سریع‌تر از هاردهای مکانیکی است. در هاردهای مکانیکی لازم است که هد فیزیکی برای خواندن داده از روی دیسک مغناطیسی حرکتی دایره‌ای را روی آن داشته باشد. این در حالی است که در درایوهای سالید استیت، درایو می‌تواند بدون هیچگونه تأخیر داده‌ها را از هر قسمت دیسک بخواند یا روی آن رایت کند.
لازم به یادآوری است که این بهبود عملکرد تنها نظری نیست و فرایند بوت شدن در سیستم شما به لطف این درایوها به مراتب سریع‌تر خواهد شد. حتما می‌خواهید بدانید که چه میزان از این بهبود عملکرد به سیستم عامل، قطعات سخت‌افزاری و نوع نرم‌افزار لود شونده در حین فرایند بوت بستگی دارد، باید بدانید که با ارتقاء سیستم خود به SSD فرایند بوت شدن سیستم شما حتی اگر سیستم عامل قدیمی 7 را روی آن داشته باشید بین 10 تا 20 ثانیه سریع‌تر انجام می‌شود. دسکتاپ شما هم در زمان ورود یا لاگ‌این به سیستم به مراتب سریع‌تر لود می‌شود.در سیستم‌هایی که به جای هاردهای مکانیکی از SSD بهره می‌برند اجرای برنامه‌ها، گشودن فایل‌ها و ذخیره اطلاعات روی هارد بسیار بسیار سریع‌تر انجام می‌شود. کافی است که روی یک برنامه کلیک کنید تا ببینید که برنامه در یک چشم بر هم زدن بارگزاری می‌شود. حتی مرور وب هم با سیستم‌هایی که از SSD بهره می‌برند سریع‌تر خواهد بود چراکه پس از ذخیره فایل‌های کش مرورگر روی SSD، تنها در یک چشم بر هم زدن اطلاعات شما لود می‌شود.

SSDها دیگر گران نیستند!
تا همین چند وقت پیش SSDها در زمره قطعات گران به شمار می‌رفتند و این مسأله به خصوص با در نظر داشتن فضای ذخیره سازی اندک آنها کاملا مشهود بود. در سال 2008 میلادی یعنی حدود 6 سال پیش، یک SSD با ظرفیت 80 گیگابایت در حدود 600 هزار تومان قیمت داشت؛ یعنی هر گیگابایت حدود 7 هزار تومان تمام می‌شد.
اما حالا می‌توان با پرداخت نصف این مبلغ یک SSD با ظرفیت 120 گیگابایت خریداری کرد. در حال حاضر حتی ظرفیت‌های 512 گیگابایتی این محصول نیز در بازار موجود است و این قیمت‌ها هم مربوط به SSDهای خوب موجود در بازار هستند.
اما این قیمت‌ها در مقایسه با یک هارد مکانیکی دو ترابایت باز هم گران هستند. حال باید به یک سوال کلیدی پاسخ دهید تا بهتر بتوانید بهترین هارد را برای سیستم خود انتخاب کنید: دقیقا به چه میزان فضا برای ذخیره‌سازی اطلاعات خود نیاز دارید و اینکه سرعت تا چه میزان برای شما اهمیت دارد. در واقع زمانی که با سیستم خود کار می‌کنید سرعت، نخستین مسأله ای است که توجه شما را به خود جلب می‌کند و این درحالی است که قطعا هیچگاه دو ترابایت داده را روی سیستم‌های خود ذخیره نخواهید کرد. اگر به فضای بالا نیاز دارید شاید بهترین راهکار آن باشد که هر دو را داشته باشید؛ یک SSD برای برنامه‌ها و فایل‌های سیستم و یک درایو مکانیکی برای ذخیره‌سازی دراز مدت فایل‌های رسانه‌ای و دیگر اطلاعاتی که برای پخش آنها نیازی به سرعت نداشته باشید.

نصب آسان
نصب SSD فرایندی بسیار ساده است و در واقع تفاوتی با نصب هاردهای مکانیکی ندارد. با فرض اینکه شما کاربر PC هستید، می‌توانید به سادگی سیستم خود را خاموش کرده، کیس آن را باز کنید و درایو SSD خود را در محفظه آن قرار دهید. برای این منظور کیس شما باید بیش از یک جایگاه برای نصب درایو داشته باشد تا بتوانید هم SSD را داشته باشید و هم هارد مکانیکی را.
آپگرید یک لپ‌تاپ ممکن است تا حدودی پیچیده‌تر باشد، با این همه باز هم کار دشواری نیست. برای این منظور باید درپوش پشت لپ‌تاپ خود را باز کرده و SSD را به جای درایو مکانیکی آن قرار دهید. همچنین می‌توانید از طریق کیت‌های تبدیل درایوهای اپتیکال به محفظه SSD درایو DVD یا CD خود را خارج نموده و SSD خود را به جای آن قرار دهید.

پس از نصب SSD کافی است ویندوز سیستم خود را از نو نصب کنید و سپس فایل‌های مهم خود را از بکاپ‌های قبلی‌تان بازیابی نمایید. البته می‌توانید ویندوز سیستم خود را عوض نکنید. بسیاری از درایوهای سالید استیت همراه با نرم‌افزار رایگان کلونینگ (این نرم‌افزارها فرایند کپی کردن اطلاعات هاردهای مکانیکی روی درایوهای SSD را انجام می‌دهند) ارائه می‌شوند چراکه هدف تولید کنندگان آن است که فرایند آپگرید سیستم را تا آنجا که امکان دارد آسان نمایند.
از جمله محصولات خوب موجود در بازار می توان به سیلیکون پاور و اپیسر با گارانتی واقعی شرکت متین اشاره نمود.

    نویسنده مقاله: مریم موسوی