تکنولوژی S.M.A.R.T در هارد دیسک چیست ؟

 عبارت S.M.A.R.T از سرواژه های Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology به معنی فناوری پایش، تحلیل و گزارش دهی از وضعیت و کارکرد هارد دیسک گرفته شده است.
S.M.A.R.T ، یک سیستم مونیتورینگ یا پایشی است که در هارد دیسک های جدید وجود دارد. این سیستم، فاکتورهایی از هارد دیسک که تاثیر مستقیم روی سلامت آن و امنیت اطلاعات ذخیره شده روی آن دارد را بطور پیوسته بررسی کرده و این اظلاعات را ذخیره می کند. این فاکتورها شامل خطاهای خواندن/نوشتن، سکتورهای خراب، دمای بالا و ... است و هنگامی که این فاکتورها از حد خاصی تجاوز کنند سیستم نتیجه می گیرد که هارد دیسک در حال خراب شدن است و قابل اطمینان نمی باشد. در این وضعیت سیستم به کاربر اخطار می دهد و کاربر می تواند در موقع مناسب و قبل ازخراب شدن اطلاعات، از دیسک پشتیبان گیری نموده و هارد دیسک را تعویض نماید.

این توانایی استانداردی برای هاردهای مدرن امروزی و معیاری جهت تعیین میزان درجه و کیفیت آنها محسوب می شود و به طور کلی میتواند کاربر را از خطرات قریب الواقع و ناگهانی آگاه نماید.
بایوس بیشتر ماردبرد کامپیوترهای حال حاضر مجهز به نرم افزار پایش SMART است که براساس آنچه گفته شد میتواند بر فعالیتهای درایو نصب شده روی سیستم نظارت کرده و کاربر را از مشکلات پنهانی به موقع آگاه نماید.

بیشتر افرادی که به بایوس سیستم خود سر میزنند با گزینه SMART Monitoring مواجه شده اند و اغلب از کاربرد آن غیر مطلع هستند. باید بدانید که پس از هر بار روشن شدن سیستم و در زمان بوت شدن آن به شما اعلام وضعیت میشود که آیا این گزینه فعال است یا خیر؟
SMART عملکرد رایج هارد دیسک شما را در نواحی متفاوت آن در کوتاه ترین زمان ممکن بررسی نموده و اطلاعات بدست آمده را با اعداد و ارقامی که به صورت پیش فرض در اختیار دارد مقایسه می کند؛ برای مثال فناوری SMART مدت زمانی را که درایو برای خواندن اطلاعات شروع به چرخیدن مینماید را ثبت کرده و آنرا با اعداد ارائه شده توسط کمپانی سازنده هارد مقایسه مینماید و در صورت مشاهده کوچکترین اختلاف اخطاری مبنی بر بروز مشکل در موتور و یا یاتاقان ها صادر می کند.
این برنامه میتواند بیش از 30 خاصیت و ویژگی هارد دیسک را مقایسه نماید که البته این میزان به نوع هارد و اطلاعاتی بستگی دارد که شرکت سازنده در داخل آن قرار داده است و همچنین توانایی های مادربرد نیز در این امر مؤثر است.
فعال کردن SMART در بایوس سیستم به افرادی توصیه می شود که نسبت به داده های موجود روی هارد خود حساس هستند و اطلاعات مهمی را روی آن دارند. برای فعال کردن و دسترسی به این گزینه در هنگام روشن شدن سیستم دکمه Del را مکررا فشار دهید، البته در بعضی از مادربردها برای دسترسی به بایوس باید دکمه های F2 یا F6 را فشار داد و در برخی موارد نیز با فشردن چندین کلید به این قسمت وارد میشوید. به طور معمول میتوان با انتخاب و وارد شدن به قسمت 'advanced BIOS options' به گزینه های مربوط به فعال یا غیر فعال کردن ویژگی SMART دسترسی پیدا کرد.
البته در صورت مشاهده خطا در مورد هارد دیسک باید در نظر بگیرد کهSMART تنها ویژگیهای سخت افزاری هارد دیسک را  بررسی می کند و البته اثرگذاری آن به روش و مسیری وابسته است که برای پایش و بررسی در مادربرد گنجانده شده است.

 

منبع : داده پرداز رایانه متین