ایجاد نسخه پرتابل ویندوز روی فلش مموری

 

 

مایکروسافت دارای امکانی به نام Windows To Go است که ویندوز را به عنوان یک سیستم لایو روی فلش USB نصب می‌کند. این قابلیت تنها برای نسخه‌های Original ویندوز عمل می‌کند با این حال در نظر داریم در این مقاله شما را با روشی آشنا کنیم که با هر نسخه‌ای از ویندوز 8 یا 8.1 نیز بتوان این قابلیت را فعال کرد.
با استفاده از این فرایند می‌توانید درایو USB شامل نسخه لایو ویندوز را ایجاد نمایید که مانند یک درایو USB لینوکس لایو عمل کند. علاوه بر این می توان این سیستم عامل را روی هر کامپیوتری بوت کرد. در این روش فایل‌ها و برنامه های سیستم عامل روی هارد درایو اکسترنال شما باقی خواهند ماند و می‌توانید آن را با خود همراه داشته باشید.


آنچه مورد نیاز است:
یک فلش USB یا هارد اکسترنال با ظرفیت دست کم 16 گیگابایت: برای آنکه سیستم عامل با بیشترین سرعت بالا بیاید احتمالا به یک فلش USB 3.0 پرسرعت نیاز خواهید داشت. با این همه، می‌توانید از یک هارد اکسترنال قدیمی با اینترفیس USB 2.0 هم برای این منظور استفاده کنید که در این صورت سیستم عامل شما پرسرعت نخواهد بود اما کارایی خوبی خواهد داشت.
خود کمپانی مایکروسافت درایوهایی را تحت عنوان Windows To Go Certified Drives عرضه می‌کند که ظرفیت ذخیره سازی آنها از 32 گیگابایت شروع می‌شود و به همین دلیل فضای کافی برای سیستم عامل و فایل‌های شما را دارند. این ابزارها کاملا تست شده هستند و به همین دلیل علاوه بر سرعت بالا همراه با گارانتی مناسب عرضه می‌شوند. دقت داشته باشید که فلش مموری‌های ارزان قیمت معمولا سرعت پایین‌تری دارند و زودتر دچار خرابی می‌شوند.
فایل ویندوز 8 یا 8.1: برای این منظور همچنین به برنامه نصب ویندوز 8 یا 8.1 نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که نیازی به نسخه طلایی ویندوز ندارید و نسخه‌های کور یا پروفشنال آن هم کفایت خواهند کرد.
ابزار رایگان GImageX: این ابزار را از طریق این لینک دانلود و آن را روی سیستم خود نصب کنید. ابزار فوق در واقع نوعی اینترفیس گرافیکی است که در داخل کیت ارزیابی و توسعه مایکروسافت موجود است. با استفاده از این ابزار می‌توانید با فایل‌های WIM ویندوز کار کنید و نیازی به ابزار ایجاد کننده Windows-To-Go که به صورت رسمی توسط مایکروسافت ارائه شده نخواهید داشت.

پیدا کردن فایل Install.wim
 

نخست، فایل Install.wim را که در برنامه نصب ویندوز قرار دارد پیدا کنید.
درایو برنامه نصب را در اکسپلورر ویندوز باز کنید و وارد فهرست مربوط به قسمت Sources شوید. فایل install.wim را که در  X:\sources\install.wim قرار دارد پیدا کنید (دقت داشته باشید که در اینجا حرف X همان حرف اختصاص یافته به درایو است).

در مرحله بعد، ابزار GImageX را باز کنید. آرشیو دانلود شده را اکسترکت نمایید و نسخه درست برنامه را برای کامپیوتر خود باز کنید؛ برای نسخه 64 بیتی ویندوز نوع X64 و برای نسخه 32 بیتی آن نوع  x86 را انتخاب نمایید.
روی تب Apply در GImageX کلیک نمایید. در کادر موسوم به Source فایل  install.wim  را که پیشتر پیدا کرده بودید جستجو کنید. در کادر مقصد درایوی که می‌خواهید Windows To Go را در آن نصب کنید بیابید. روی دکمه Apply کلیک کنید تا ابزار GImageX نسخه‌ای از فایل Install.wim را روی درایو USB ایجاد کند.
این مرحله کمی زمان بر است و احتمالا بیش از سایر مراحل به طول می‌انجامد. 

فعال سازی پارتیشن
در این مرحله لازم است که پارتیشن  Windows To Go  را فعال نمایید تا کامپیوتر شما زمانی که تصمیم به بوت کردن سیستم از روی ابزار جانبی می‌گیرید این کار را انجام دهد.
نخست ابزار مدیریت دیسک را باز کنید، روی دکمه Start در پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید یا دکمه ویندوز را به همراه X فشار داده و عبارت Disk Management را انتخاب کنید.
درایو اکسترنال خود را از داخل لیست انتخاب نمایید، روی پارتیشنی که حاوی سیستم Windows To Go  است کلیک راست و عبارت Mark Partition را فعال نمایید. به این ترتیب پارتیشن ذکر شده به عنوان پارتیشن قابل بوت روی آن درایو اکسترنال شناخته می‌شود.

 

وارد کردن اطلاعات بوت روی USB
در گام بعدی، باید در قسمت boot Loader سیستم Windows To Go اطلاعات مورد نیاز برای بوت شدن آن را وارد نمایید. نخست پنجره Command Prompt را به عنوان مدیر یا ادمین سیستم باز نمایید (در ویندوز 8.1 روی دکمه Start در گوشه پایینی صفحه در سمت چپ کلیک راست نمایید یا دکمه ویندوز را به همراه X فشار داده و گزینه Command Prompt را انتخاب نمایید.
در مرحله بعدی، دو فرمان زیر را وارد نموده تا وارد سیستم Windows To Go در ابزار جانبی شوید و دقت داشته باشید که به جای X از حرف مربوط به درایو استفاده نمایید. پنجره File Explorer را باز کنید تا حرف مربوط به درایو را ببینید.

X:

 

cd Windows\system32

در مرحله بعد، فرمان زیر را وارد کنید، دقت داشته باشید که به جای X از حرف مربوط به آن درایو استفاده نمایید.

 

بوت کردن Windows To Go
حالا یک درایو Windows To Go در اختیار دارید! کامپیوتر خود را ری استارت کنید و سیستم را از روی درایو بوت کنید.
نخستین باری که ویندوز را از روی این درایو بوت می‌کنید، لازم است که همان فرایند راه اندازی اولیه را که به صورت عادی پس از نصب ویندوز روی کامپیوتر خود مشاهده خواهید کرد، تکرار کنید. Windows To Go تقریبا مانند یک سیستم معمولی عمل می‌کند هرچند که برخی تفاوت‌های جزئی میان آنها مشاهده می‌شود؛ برای نمونه، زمانی که این سیستم بوت می‌شود دیسک‌های داخلی به صورت پیش فرض در حالت آفلاین قرار دارند. این مکانیزم از آن جهت اینگونه طراحی شده است که از ذخیره سازی تصادفی اطلاعات حساس روی دیسک‌های داخلی سیستم در زمان استفاده از Windows To Go جلوگیری به عمل آید. 

 

  • نویسنده مقاله : مریم موسوی
  • ایمیل نویسنده: mousavi[@]matin.ir
  • منبع مقاله : داده پرداز راینه متین