حافظه «دیگر» آی فون چیست؟

پس از اتصال آی‌فون، آی‌پد یا آی‌پاد به کامپیوتر، اگر برنامه آی‌تیونز را باز کنید حجم بالایی از فضا را خواهید دید که توسط حافظه «دیگر» اشغال شده است.
منظور از حافظه دیگر (Other Storage) انواع دیگری از داده است که آی‌تیونز امکان نمایش یا مدیریت آن را برای شما ندارد. شما می‌توانید با حقه زدن به آی‌تیونز و مدیریت مستقیم حافظه روی ابزار خود این فضا را آزاد نمایید.

مشاهده حافظه دیگر
برای مشاهده اینکه چه میزان فضا توسط حافظه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد کافی است ابزار خود را به مک یا کامپیوتر ویندوزی‌تان متصل نموده و برنامه iTunes را بگشایید. روی نام گوشی در محیط برنامه کلیک نمایید و به پایین پنجره نگاه کنید.
منتظر بمانید تا آی‌تیونز حافظه دستگاه شما را اسکن کند و سپس نشانگر را روی بخش نارنجی رنگ نوار قرار دهید. در این مرحله برنامه به شما نشان خواهد داد که چه میزان از فضا توسط حافظه دیگر در حال استفاده است.

حافظه دیگر (Other Storage) چیست؟
برنامه آی‌تیونز گروه‌های مختلفی از داده را روی نوار بالایی پنجره نشان می‌دهد. این داده‌ها شامل اپلیکیشن‌ها، موسیقی، فیلم، برنامه‌هی تلویزیونی، پادکست، کتاب و عکس می‌باشند. روی یکی از این گروه‌ها کلیک نمایید تا تا ببینید که دقیقا چه چیزی فضای شما را اشغال کرده و داده‌های آن را مدیریت می‌کند.برای نمونه می‌توانید روی گزینه Apps  (اپلیکیشن‌ها) کلیک نمایید تا برنامه‌های موجود روی ابزار خود را مشاهده نموده و بفهمید که هر یک از چه میزان فضا استفاده می‌کنند. شما می‌توانید برنامه‌های بلا استفاده خود را از این قسمت حذف نمایید تا فضای ذخیره‌سازی‌تان آزاد شود.

حافظه دیگر در واقع شامل هر چیزی است که در گروه‌های از پیش تعریف شده آی‌تیونز نمی‌گنجد. این شامل داده‌های مربوط به دانلود برنامه، کش مرورگر سافاری شما، کش برنامه ایمیلی، ایمیل‌ها و ضمائم دانلود شده آنها، یادداشت‌ها، پیام‌های صوتی، فایل‌های پشتیبان و احتمالا فایل‌هایی است که از جیلبریک کردن گوشی بر جای مانده است.
آی‌تیونز متوجه نمی‌شود که این داده‌های «دیگر» در واقع چه هستند. این برنامه همچنین کمکی به شما برای آزاد کردن فضای ذخیره‌سازی‌تان نمی‌کند یا حتی دقیقا نشان نمی‌دهد که چه داده‌های دیگری روی ابزار شما وجود دارد.

آزاد سازی حافظه دیگر
برای آزاد سازی این فضا می‌توانید از برنامه‌های پولی استفاده نمایید اما این کار ضرورتی ندارد و می‌توانید بدون پرداخت وجه نیز این کار را انجام دهید، برای این منظور:
تنظیمات برنامه را باز کنید، روی گزینه General و سپس Usage کلیک کنید تا ببینید هر برنامه چه میزان از فضا را اشغال کرده است. برنامه‌هایی که حجم بالایی از فضای Documents & Usage را اشغال کرده‌اند را شناسایی نمایید. توجه داشته باشید که iOS به شما اجازه نمی‌دهد این برنامه‌ها را در این قسمت پاک کنید. برای این منظور هم می‌توانید برنامه را گشوده و بدنبال تنظیماتی بگردید که کش آفلاین گوشی را پاک می‌کنند یا اینکه برنامه را از حالت نصب خارج (اصطلاحا Uninstall) نمایید و مجددا آن را نصب کنید تا این فضا را آزاد نمایید.

داده‌های مربوط به جستجوی مرورگر سافاری تنها اندکی از فضا را مورد استفاده قرار می‌دهند. در صفحه موسوم به Usage روی گزینه Safari کلیک نمایید و از گزینه‌های موجود در این بخش برای پاکسازی فایل‌های کش سافاری و هیستوری آن استفاده نمایید. در برنامه آی‌تیونز تمامی اینها تحت عنوان حافظه دیگر (Other Storage) نمایش داده می‌شوند.

ممکن است بخواهید حساب ایمیلی خود را از روی ابزار‌های اپل پاک کنید و مجدد آن را اضافه نمایید. با این کار پیام‌ها و ضمائم موجود در کش ایمیل شما نیز پاک خواهند شد اما باز هم به صورت آنلاین قابل دسترسی هستند. از قسمت Setting، به ترتیب به بخش‌های Mail، Contacts، Calendars بروید و روی اکانت مورد نظرتان کلیک کرده و سپس گزینه Delete Account را انتخاب نمایید تا آن حساب ایمیل پاک شود. مجددا اکانت مورد نظرتان را از همین بخش اضافه نمایید.

پیام‌های دریافتی شما در برنامه Messages هم می‌توانند فضای حافظه را اشغال نمایند و این مسأله زمانی که پیام‌ها حاوی ویدئو، صدا یا عکس باشند دردسرساز خواهد شد. پیام‌های صوتی شما در برنامه Voice Memos نیز از این فضا استفاده می‌کنند. این نوع داده‌ها بخشی از حافظه دیگر شما هستند، پس می‌توانید با پاکسازی برخی از آنها میزانی از این فضا را آزاد نمایید.
گاهی اوقات حافظه دیگر می‌تواند شامل فایل‌های ناقص باشد که به سادگی امکان خلاص شدن از دست آنها نیز وجود ندارد. اگر به هیچ روشی نمی‌توانید این فضا را آزاد نمایید بهتر از از روش زیر استفاده کنید.
با استفاده از برنامه آی‌تیونز از ابزار خود بکاپ بگیرید و آن را به جدیدترین نسخه iOS ارتقاء دهید. با این روش بخش قابل توجهی از فضای حافظه شما آزاد می‌شود زیرا آی تیوز دیگر از فایل‌های ناقص بکاپ نمی‌گیرد. برای این کار تنها کافی است روی دکمه Back UP Now، Restore iPad/iPhone/iPod کلیک نمایید تا عملیات دریافت بکاپ آغاز شود.
 

 

  • نویسنده مقاله : مریم موسوی
  • ایمیل نویسنده: mousavi[@]matin.ir
  • منبع مقاله : داده پرداز رایانه متین