تایپ گفتار فارسی از طریق اندروید با نرم افزار Voice Search

 «چلوکبابی‌های تهران». تایپ کردنش زمان زیادی نمی‌برد اما گفتنش از تایپ کردنش سریع‌تر است. با جستجوی صوتی می‌توانید با تلفن‌تان حرف بزنید و نتایج جستجو را سریع و آسان به دست آورید. جستجوی صوتی اکنون به زبان فارسی کار می‌کند.
این که چطور کار با جستجوی صوتی Google را شروع می‌کنید به نوع تلفن‌تان بستگی دارد. اگر تلفن‌تان Android نسخه ۲.۲ یا بالاتر را اجرا می‌کند و نماد میکروفن را در ابزارک جستجوی Google در صفحه اصلی‌تان می‌بینید، کافی است این نماد را لمس کنید تا جستجوی صوتی آغاز شود. در غیر این صورت می‌توانید برنامه Voice Search را از Google Play نصب کنید.
برای به کار انداختن جستجوی صوتی به فارسی در Android نسخه ۵ مراحل زیر را دنبال کنید:
۱. به تنظیمات تلفن‌تان بروید.
۲. زبان و ورود اطلاعات را لمس کنید.
. تایپ صوتی Google را لمس کنید.
. زبان‌ها را لمس کنید.
۵. فارسی را انتخاب کنید و سپس  ذخیره کنید.
نمایش اعداد از چالش‌های به کار انداختن جستجوی صوتی فارسی بوده است. با وجود این که فارسی سیستم عددی خودش را دارد، اغلب اوقات کاربران هم ازاعداد فارسی و هم از اعداد انگلیسی استفاده می‌کنند. توانایی کار کردن با هر دو دسته اعداد،‌ پیچیدگی‌های جدیدی به نرمال‌سازی متن، واژگان،‌ مدل زبان و مدل صدای گوگل افزود.
علاوه بر این سیستم فارسی گوگل با نشانی‌های اینترنتی و تعدادی از کلمات خارجی نوشته شده به خط لاتینی (مثلاً Real Madrid) که بخشی از کاربرد معمول جستجوی وب فارسی هستند، کار می‌کند.
مانند زبان‌های دیگری که گوگل به جستجوی صوتی خود اضافه کرده است، یکی از مزایای مهم مدل مبتنی بر اینترنت Google این است که هر چه کاربران از جستجوی صوتی بیشتر استفاده کنند، دقیق‌تر خواهد شد.
تیم  گوگل می گویند:
امیدواریم که شما از استفاده از جستجوی صوتی به فارسی همان قدر لذت ببرید که ما از ساختنش لذت بردیم.

منبع : داده پرداز رایانه متین