جدیدترین نسخه بلوتوث مستقیما به اینترنت متصل می شود!

گروه توسعه دهنده سیستم بلوتوث اکنون نسخه 4.2 آن را ساخته‌اند که از تکنولوژی‌های جدیدی استفاده می‌کند و می‌تواند امکان اتصال مستقیم دستگاه به اینترنت را میسر سازد. البته در سیستم جدید به مشکلات نسخه‌های قبلی نیز توجه شده و سرعت، مصرف باتری و حریم شخصی به‌طور قابل ملاحظه‌ای بهبود یافته‌اند.

در نسخه 4.2 بلوتوث این امکان وجود دارد که دستگاه‌ها بدون هیچ نوع رابطه‌ای (نظیر وای-فای) به اینترنت متصل شوند و یا کار‌های دیگری انجام دهند. البته این تمام ماجرا نیست، سرعت انتقال داده در نسخه 4.2 بلوتوث 2.5 برابر سریع‌تر شده است.
بلوتوث در شکل فعلی‌اش کاربردهای عملی بیشماری دارد که از آن جمله می‌توان به هدست‌های بیسیم و اتصال اسپیکرها به سیستم‌های پخش اشاره نمود. اما نسخه جدید آن نقطه عطفی در تاریخ این فناوری خواهد بود و معادلات موجود را به کلی تغییر می‌دهد چراکه گفته می ‌شود نسخه بعدی، گوشی‌های هوشمند را کنار گذاشته و مستقیما به اینترنت متصل می‌شود.
مارک پاول مدیر اجرایی گروه BSI (Bluetooth Special Interest Group ) در همین رابطه گفت که نسخه جدید این فناوری موسوم به بلوتوث اسمارت بهترین راهکار برای اتصال همه فناوری‌های موجود در دنیا به یکدیگر است. بلوتوث جدید از پروتکل IPV6 پشتیبانی می‌کند و همانطور که گفته شد امکان اتصال مستثیم ابزارها به اینترنت را فراهم می‌کند.
دسترسی به اینترنت را هم که کنار بگذاریم، نسخه جدید بلوتوث همراه با بسیاری ویژگی‌ها و امکانات جدید دیگر ارائه می‌شود که از آن جمله می‌توان به تدابیر امنیتی خاص اتخاذ شده برای آن اشاره نمود. برای مثال، رهگیری ابزارهایی که به آن مجهز باشند دشوارتر خواهد بود و این بدان معناست که در زمان حضورتان در داخل یک فروشگاه در صورتی که اپلیکیشنی خاص روی سیستم نداشته باشید دیگر هدف پیام‌های تبلیغاتی قرار نخواهید گرفت.
در کنار اینها، Bluetooth 4.2 مجهز به نوعی سیستم رمزنگاری سازگار با استاندارد FIPS است که یک ارتباط ایمن را در زمان جفت شدن با ابزارهای مختلف نظیر محصولات اتوماتیک خانگی برقرار می‌کند. به علاوه فرایند انتقال داده هم سرعت بیشتری می‌گیرد و تمامی این امور با کمترین میزان مصرف برق عملی می‌شوند که این نیز یکی دیگر از مشخصات مهم این سیستم است.

منبع : داده پرداز رایانه متین