ظرفیت هارد درایوها تا سال 2025 به 100 ترابایت خواهد رسید!

دیسک سخت (Hard Drive Disk) یکی از حافظه‌های ذخیره سازی جانبی داده‌ها است و اغلب حافظه دائمی کامپیوتر نیز خوانده می‌شود. در ادامه این مقاله با ما باشید تا با این دیسک سخت و نحوه کارکردن آن به صورت خلاصه آشنا شوید.

کنسرسیوم فناوری‌های ذخیره سازی پیشرفته جدیدترین گزارش خود را منتشر کرد. در این گزارش آمده است که ظرفیت دیسک درایوهای مکانیکی تا سال 2025 به 100 ترابایت می‌رسد. در سال‌های اخیر استفاده از داده به خاطر ارائه فیلم‌های 4K و پشتیبانی از گرافیک سنگین در انجین‌های جدید بازی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. در ماه سپتامبر امسال یکی از شرکت‌های فعال در حوزه ساخت ابزارهای ذخیره سازی داده هارد 10 ترابایتی 3.5 اینچی خود را رونمایی کرد که با استفاده از فناوری ضبط مغناطیس به چنین ظرفیتی دست پیدا کرده بود.
علیرغم آنکه ظرفیت هارد درایوها با استفاده از این فناوری به 10 ترابایت ارتقاء پیدا کرده است به نظر می‌رسد که دیگر امکان افزایش این ظرفیت روی درایوهای مکانیکی وجود داشته باشد و بشر در حال نزدیک شدن به محدوده ظرفیت این ابزارها است.
در حال حاضر درایوهای مکانیکی از تکنیک‌های PMR یا ضبط مغناطیسی عمودی بهره می‌برند که با حداکثر تراکم هوایی 0.86 Tbpsi عمل می‌کند. پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که ابزارهای ذخیره سازی آتی با بهره گیری از فناوری ضبط مغناطیسی گرمایی (HAMR) به بازار عرضه خواهند شد که براساس اطلاعات منتشره در سایت فوربز در این صورت نرخ رشد تراکم هوای سالانه آنها از 15 به 30 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

شاید بتوان از این گزارش اینگونه استنباط کرد که دیسک درایوهای استاندارد به این زودی‌ها با درایوهای SSD جایگزین نخواهند شد چراکه در حال حاضر تقاضا برای داده بسیار بالاست. نکته دیگر در این رابطه وابستگی بالای کاربران امروزی به سیستم‌های ذخیره‌سازی ابری است. پیش‌بینی‌ها نشان از آن دارد که تا سال 2025 میلادی، دانلودهای دیجیتال در صنعت سرگرمی دنیا جای خود را به پخش در لحظه محتوی خواهند داد. در هر صورت آینده نامعلوم است و تردیدی نیست که حجم داده‌های مورد استفاده کاربران به قدری زیاد خواهد شد که دیگر تنها در یک ابزار نمی‌گنجد. 


منبع : داده پرداز رایانه متین