5 قابلیت ویندوز 8 که مجذوب آن خواهید شد.
به دنبال معرفی ویندوز 8 جمع کسیری از سایت ها شروع به گمانه زنی در مورد این سیستم عامل جدید کردند و بیشتر این گمانه زنی ها مثبت بوده است با این عنوان که ویندوز 8 انقلاب بعدی در این نوع سیستم عامل ها خواهد بود و این برای مایکروسافت بسیار خوب بوده و این در حالی است سهم اپل در بازار سیستم عامل ها در حال افزایش است و این رقابت در میان این دو غول نرم افزاری جهان بسیار بالا گرفته است


اگر یک مزیت خوب و بزرگ در این رقابت باشد آن است که هر دو شرکت در حال معرفی بهترین محصولات خود می باشند و من می خواهم به چند قابلیت سیستم عامل مایکروسافت اشاره کنم  که خود شیفته توانایی های نسخه کامل این سیستم عامل شده ام .
یک قابلیت منحصر به فرد دیگر که در این ویندوز قرار گرفته یک رابط کاربری جدید به نام metro میباشد که این امکان را در اختیار کاربر قرار میدهد تا تمام تنظیمات را در یک صفحه کنار هم با استفاده از مانیتور لمسی احساس کند .

1.بوت فوقالعاده سریع
زمان بارگذاری و بوت در این ویندوز 8 تا حد قابل ملاحضه ای افزایش داشته است و این امر به طور قابل توجهی در قسمت پشتیبانی این ویندوز 8 صورت گرفته است و این قابلیت تا حدی مدیون اختصاص دادن منابع بهتر به نرم افزار ها و سیستم می باشد .  وقتی شما ویندوز 7 را با ویندوز 8 مقایسه می کنید متوجه سرعت بالای بوت ویندوز 8 می شوید .

چطور این امر بالاتر از ویندوز هفت قرار گرفت ؟
خوب ویندوز  8 از یک تکنیک پردازنده ای به نام hibernting بهره میبرد که فکر و مغز سیستم به شمار میرود و وظیفه ی مدیریت منابع را به عهده دارد و زمانی که شما سیستم را خاموش میکنید سیستم به حالت یک خواب زمستانی فرو رفته و زمانی که شما دوباره سیستم را روشن میکنید حافظه ای که روی Ram  شما ذخیره شده بود سریع تر بار گذاری میشود و ویندوز سریع تر شروع به کار میکند . .


2. نوآوری و پویایی میز کار (desktop)
یک رابط کاربری یا به عبارت دیگر metro UI اولین چیزی خواهد بود که شما در رویاروی با ویندوز 8 به آن بر خواهید خورد .
در اولین نگاه این رابط کاربری متناسب با صفحه های لمسی مانند تبلت و گوشی های هوشمند طراحی شده است ، و با استفاده از دستگاههایی که به آن اشاره کرده ام می توانید با لمس آیکون های مورد نظر برنامه انتخاب شده را باز کنید و این طراحی  شبکه ای برای تسهیل در انجام این نوع عملیات ها صورت گرفته است .


 بی مزه ترین چیز در این قسمت ویندوز عدم شخصی سازی روی محتوای قسمت metro میباشد و شما نمیتوانید این قسمت را به صورت کامل شخصی سازی کنید.
علاوه بر این مایکروسافت نرم افزار های مفیدی مانند وضعیت آب و هوا،دمای هوا و ... را روی metro بدون نیاز به فعال سازی قرار داده است و می توان گفت تمام چیزی که برای مدریت بر اطلاعات روی سیستم نیاز دارید روی این ویندوز وجود دارد اما با کمی تغییرات نسبت به ویندوز 7  .


3. ارتقای عملکرد جستجو
ویندوز 8 دارای باکس جستجو در منوی استارت خود نمی باشد ولی این به آن معنا نیست که شما قابلیت جستجو ندارید در صفحه مترو می توانید با تایپ کلمه یا برنامه مورد نظر زودتر به هدف برسید . ویندوز 8 نسخه بهینه شده ویندوز 7 می باشد اما با کمی تغییرات .یعنی شما می توانید با ویندوز 8 در نرم افزار مورد نظرتان فایل گمشده تان را جستجو کنید به این روش که فرضا شما میخواهید ایمیل های خاصی را جستجو کنید و شما ابتدا در قسمت راست metro و در قسمت جستجو ویندوز اطلاعات مربوط به ایمیل مورد نظر را می نویسید و سپس بر روی نرم افزار ایمیل کلیک می کنید و ویندوز 8 فقط ایمیل ها را می گردد و دیگر احتیاج نیست تمام فایل ها حتی فایل های نامربوط را جستجو کنید .


4.ویندوز قابل حمل
یکی از قابلیت های جذاب که در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد ویندوز قابل حمل است به این معنا که شما یک ریکاوری از ویندوزتان با نرم افزار ها،صفحه های زمینه و هر آنچه در ویندوز 8 خود دارید بروی فلش تهیه می کنید و می توانید بر روی هر دستگاهی که ویندوز 8 روی آن نصب است ویندوز خود را بوت کنید و ویندوز بوت شده از روی فلش شما تمام قابلیت های ویندوز شما را انتقال میدهد به این معنا که ویندوز بوت شده هیچ تفاوتی با ویندوز شما ندارد . 


این واقعا شگفت انگیز به نظر میرسد اینطور نیست؟
با این روش شما می توانید نقص های ویندوز را که به خاطر ویروس یا بد افزار ها یا یک نرم افزار خراب برای ویندوزتان به وجود آمده را به حالت اولیه برگردانید و به خاطر خرابی دستگاهتان کارهایتان را از دست ندهیدو پروژه هایتان را بی مورد متوقف نکنید و یکی از مزایای این کار این است که ویندوزتان همیشه همراهتان است و بر روی هر سیستمی می توانید آن را بازیابی کنید .


5.ویندوز زنده یا همگام سازی شده
این قابلیت شبیه ویندوز قابل حمل است با این تفاوت که کاربر با استفاده از ID مایکروسافت خود تمامی اطلاعاتش را بر روی هر سیستمی بار گذاری کند و هر کجا که بخواهد به حساب کاربری Windows Live خود دسترسی داشته باشدو جالب توجه است که تمامی تنظیمات با windows live قابل همگام سازی است .تفاوت ویندوز قابل حمل و windows live  چیست؟
تفاوت اصلی این دو ویژیگی ویندوز 8 این است که ویندوز قابل حمل برای مدیران IT و کاربران در معرض خطر حملات ویروسی و یا از دست دادن اطلاعات مفید است ولی ویندوز همگام سازی شده یا همان windows live میتواند تمام حالت پایه تنظیمات و اطلاعات را قابل دسترس کند و از هر جای دنیا به اطلاعاتتان دست پیدا کنید.
نویسنده : Michael poh
مترجم میلاد کریمیان