چگونه یک وسیله الکترونیکی خوب و مطمئن خریداری کنیم ؟
با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری که در حال حاضر در دنیا اتفاق افتاده است ، یکی از مواردی که فکر افراد را به خود مشغول می کند ، انتخاب یک محصول با برندها و کیفیت های مختلف در بازار با توجه به بودجه و کارایی آن می باشد .
ما ماشین را بسته به احتیاجمان می خریم و حتی هر چیز دیگر مانند لباس و یا کفش را ، زیرا نحوه عمل کرد و خرابی آن را میدانیم ولی این قضیه در موارد الکترونیکی کمی متفاوت تر است.
چیز های که این تفاوت را ایجاد میکند عبارت اند از نبود گارانتی معتبر در بعضی اجناس،عدم کار کرد درست در بعضی موارد و نگرانی در مورد عرضه نسخه جدیدتر و بهتر می باشد .
ولی یک خرید حساب شده در دنیای الکترونیک که همواره در حال پیشرفت است و قصد توقف را ندارد میتواند برای شما پس انداز بیشتر و نگرانی کمتر در مورد خرابی آن جنس را به ارمغان بیاورد و در صورت داشتن کمی شانس می تواند در صورت معتبر بودن فروشگاهی که از آن خرید کرده اید از پشتیبانی فنی آن استفاده کنید .

حال به چند نکته برای خرید لوازم الکترونیکی اشاره میکنیم :
1-تحقیق در مورد محصول . بعضی از محصولاتی الکترونیکی که در بازار وجو دارد ، مدت زمان زیادی از تاریخ تولید آن گذشته که خریدار با پرس و جو و جستجو در اینترنت می تواند قبل از خرید اطلاعاتی نسبت به آن بدست بیاورد .
1.1-قبل از خرید نظرات کاربران و نقد های آنلاین را بخوانید.شما میتوانید در مورد کالای مورد نظر در سایت های مختلف از دارندگان آن ها پرس و جو کنید و نقطه نظرات این افراد را هم بشنوید و در مورد مشکلات احتمالی و مزایا آگاه تر شوید .
برای مثال شما میخواهید وسیله ای را در این زیر شاخه خریداری کنید حال اگر بدون اطلاع قبلی به خرید بروید هیچگاه نمی توانید از خرید خود اطمینان داشته باشید و در مورد مشکلات آن وسیله چیز بدانید .
1.2-در هنگام خرید اگر بروز بودن قطعه برای شما مهم است حتما از فروشنده و سازنده قطعه در مورد عرضه نسخه جدید آن به بازار پرس و جو کنید،شاید با چند روز خرید دیرتر یک خرید ایده آل تر انجام دهید ،چند روز دیر تر باعث نمی شود چیزی را از دست بدهید و در قیمت ها نوسان زیادی وجود ندارد .

2-در مورد خرید خود مطمئن شوید . در بعضی موارد خریدار نیازی به خرید وسیله ی الکترونیکی مد نظرش را ندارد و بدون آگاهی دست به خرید میزند و نمیداند با قابلیت هایی که در قطعه قدیمی وجود دارد میتواند همان کار را انجام دهد یا خیر ؟ نکته دیگر گارانتی محصول خریداری شده می باشد ،بعضی مواقع گارانتی های معتبر دست به ضمانت  قطعات خاصی میزنند و در بازار در مورد فروش و خرید آن قطعات حس اطمینان ایجاد می کنند به عنوان مثال گارانتی سازگار ارقام،پانا،الماس،آوات،آواژنگ و ممتاز که در فروش یک محصول تاثیر بسزایی دارند .

3-حتما در مورد عوامل تعمیر و یا کسانی که قطعه را تعویض و یا عیب یابی میکنند اطلاعات کسب کنید.
3.1-در مورد تعمیر قطعات کمی مطالعه کنید و بدانید اگر قسمتی خراب شود نحوه ی تعمیر آن چگونه است که این کار را میتوانید از منابعی مثل youtube مورد بررسی قرار دهید .
4-حتما مطمئن شوید که گارانتی هنوز اعتبار دارد یا فروشنده این اطمینان را بدهد که تاریخ شروع گارانتی از تاریخ فاکتور محاسبه میگردد .
5-در مورد بازگشت پذیر بودن در صورت خرابی و یا مهلت تست حتما سوال بپرسید و از اطمینان فروشنده نسبت به جنس آگاهی پیدا کنید زیرا اگر خود فروشنده نسبت به آن اطمینان نداشته باشد نباید توقع داشت که این جنس ارزش خرید دارد .
6-در صورت امکان ،محصول را قبل از خرید تست کنید برای مثال اگر از خرید خود مطمئن هستید به فروشنده این اطمینان را بدهید که برای شما کالا را تست کند زیرا اغلب اجناس پلمپ هستند و اگر بخاطر حرف شما آن را از پلمپ در بیاورند و شما خرید نکنید باید خسارت آن کالا را از جیب خود بدهند .
7-برای تمام خرید های خود از فروشنده در خواست فاکتور کنید زیرا در صورت به وقوع پیوست مشکلی شما می توانید مدرک خرید خود را نشان دهید و نسبت به تعویض قطعه اقدام کنید .

امیدوارم با توضیحاتی که در این زمینه ارائه کرده ام بتوانید برای خرید یک محصول الکترونیکی بهتر تصمیم بگیرید . 

نویسنده : میلاد کریمیان