کابل VGA و DVI 

لیست مقایسه محصولات

انصراف

کابل های (Digital Visual Interface) یا همان DVI جزئی از کابل های رایانه ای می باشند. این کابل ها درواقع جایگزینی برای اتصالات آنالوگ بوده و به منظور جایگزینی برای کابل های VGA تولید شده اند. باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و ظهور صفحه نمایش های دیجیتالی باکیفیت تر مانند پنل های ال سی دی و گسترش نمایشگرهای خانگی از کابل های DVI برای اتصال این نمایشگرها...

کابل های (Digital Visual Interface) یا همان DVI جزئی از کابل های رایانه ای می باشند. این کابل ها درواقع جایگزینی برای اتصالات آنالوگ بوده و به منظور جایگزینی برای کابل های VGA تولید شده اند. باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و ظهور صفحه نمایش های دیجیتالی باکیفیت تر مانند پنل های ال سی دی و گسترش نمایشگرهای خانگی از کابل های DVI برای اتصال این نمایشگرها به رایانه استفاده می شود. به عبارت دیگر این درگاه از یک منبع ویدئویی دیتاهای تصویری را به دستگاه های پخش مانند نمایشگرها و پروژکتورها منتقل می کند.

کابل های DVI به سه دسته مختلف تقسیم بندی می شوند:

کابل DVI-A: این کابل وظیفه انتقال سیگنال های آنالوگ را برعهده دارد و سازگاری کابل های DVI با سیگنال های آنالوگ را ممکن می سازد. به عبارت ساده تر کابل DVI-A به عنوان یک مبدل برای نمایشگرهای LCD کیفیت پایین نسل قبل و نمایشگرهای CRT عمل می کند.

کابل DVI-D: از کابل های DVI-D برای انتقال سیگنال های جدیدتر استفاده می شود.

کابل DVI-I: این دسته از کابل های DVI قادر هستند تا علاوه بر سیگنال های آنالوگ، سیگنال های جدیدتر را نیز انتقال دهند. برای استفاده از کابل های DVI به این نکته توجه داشته باشید که دستگاه شما باید یا ورودی VGA و یا دارای پورت DVI باشد تا با استفاده از این کابل ها آن ها را به ترتیب به DVI یا VGA تبدیل کرد. در غیر اینصورت این مبدل ها به درد شما نمی خورد. با عرضه نسل جدید نمایشگرها مانند تلوزیون های هوشمند HD و FULL-HD و نیز پلیرهای Blu-ray که از رابط های HDMI و DisplayPort پشتیبانی می کنند، استفاده از کابل های DVI در نمایشگرها تقریبا منسوخ شد. اما با این حال در دیوایس هایی مانند صفحه نمایش رایانه های خانگی که فاقد اسپیکر می باشند، هنوز هم کابل DVI یک گزینه محبوب بنظر می رسد. همچنین در اغلب ویدئو پروژکتورهای قدیمی نیز می توان از این کابل ها استفاده کرد.

کابل های DVI درواقع نسخه ارتقا یافته کابل های VGA می باشند. این کابل ها قادرند در حالت دبل لینک حداکثر رزولیشن 2560 در 1600 پیکسل را پشتیبانی کنند که این مقدار بسیار بیشتر از کابل های VGA می باشد. اما با این حال با معرفی پورت HDMI که یک ورودی نسبتا جدید به شمار می رود دیگر کابل های DVI نیز کنار گذاشته شده اند زیرا رابط HDMI به لحاظ سرعت انتقال اطلاعات، پشتیبانی از رزولیشن های بالاتر و... عملکرد بسیار بهتری نسبت به DVI دارد.

کابل VGA کابل VGA (Video Graphic Array) از کابل های مورد استفاده در سیستم های کامپیوتری می باشد. این کابل با نام D-SUB نیز شناخته می شود و به منظور اتصال نمایشگر به کیس رایانه و نمایش داده ها و اطلاعات کامپیوتر بر روی نمایشگر مورد استفاده قرار می گیرد. کابل های VGA نخستین بار و در اواخر دهه 80 میلادی توسط IBM تولید و عرضه شدند. کابل های VGA تنها استاندارد موجود برای تصاویر آنالوگ می باشند و به خاطر ماهیت آنالوگشان، کیفیت تصاویر خروجی آن ها به طول و کیفیت کابل وابسته می باشد. تا پیش از معرفی کابل های جدید و پیشرفته تر کابل های VGA به عنوان یک استاندارد صنعتی شناخته می شدند و بسیار پرکاربرد بودند. اما امروزه تنها در نمایشگرها یا پروژکتورهای قدیمی که اغلب استفاده چندانی هم ندارند می توان پورت های VGA را یافت.

کابل VGA امکان پشتیبانی از 16 رنگ و با رزولیشن 480 در 640 پیکسل را دارا می باشد. همچنین کابل های VGA از قابلیتی به نام (Mode 13h) پشتیبانی می کردند. با فعال کردن این حالت، کابل های VGA با کاهش رزولیشن به 320 در 200 پیکسل، و پشتیبانی از 256 رنگ انقلابی در اواخر دهه 80 و اوایل 90 میلادی به پا کردند. از این قابلیت در حالت گیمینگ و یا حالت (Safe Mode) رایانه استفاده می شد. اتصالات موجود در این کابل متشکل از پانزده عدد پین می باشد. قابلیت انتقال سیگنال ویدیویی (RGBHV) از ویژگی های این کابل به شمار می رود. سه حرف اول این حروف بترتیب به معنای Red،Green و Blue می باشد. جالب است بدانید پین های بکار رفته در این کابل در سه ردیف پنج تایی مرتب شده اند که هریک از این ردیف ها نشانگر یکی از رنگ های قرمز، آبی و سبز (RGB) است. همچنین دو حرف دیگر نیز بترتیب به معنی (Horizontal Sync) و (Vertical Sync) هستند. خود کابل های VGA نیز معمولا به رنگ آبی می باشند.

درصورتی که دستگاه شما هم از رابط VGA و هم از رابط DVI پشتیبانی کند ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که استفاده از کدام کابل بهتر است؟ کابل VGA یا کابل DVI؟ توضیح دادیم که کابل های VGA برای انتقال سیگنال های آنالوگ و کابل DVI برای انتقال سیگنال های دیجیتال بکار می روند. بسیاری از کاربران فکر می کنند که تصاویر نمایش داده شده توسط کابل های انتقال دهنده سیگنال دیجیتال کیفیت بسیار بهتری خواهد داشت. درحالی که این درست نیست. درواقع کیفیت تصویر خروجی و وضوح آن تا حد زیادی به وضوح فیزیکی خود نمایشگر و کیفیت اصلی تصویری که از مبدا فرستاده می شود بستگی خواهد داشت. حال به سراغ پاسخ سوالی که مطرح شد می رویم. حقیقت این است که انتخاب کابل VGA و DVI تا حد زیادی به میزان نیازهای کاربر و دستگاه پخش کننده بستگی دارد. اگر دستگاه از رزولیشن پایین تری پشتیبانی می کند بهتر است از کابل های VGA استفاده شود. اما اگر منبع ورودی سیگنال نمایشگر با سیگنال های دیجیتالی سازگار باشد انتخاب کابل DVI، انتخاب مناسب تری است.

همچنین اگر دستگاه شما از کابل های VGA دو کاناله پشتیبانی کند با استفاده از این رابط ها می توانید به تصاویر 3D هم دسترسی داشته باشید. همچنین کابل های DVI دو کاناله نیز وضوح بالاتر را برای شما به ارمغان می آورند.

بیشتر