کابل برق 

لیست مقایسه محصولات

انصراف

امروزه کابلهای بخصوصی جهت متصل شدن لوازم خانگی و الکترونیکی به جریان برق به کار می روند. این کابل ها، می بایست در کنار کیفیت مناسب از امنیت لازم نیز برخوردار باشند.

ضخامت این کابلها بر اساس مقدار مصرف دستگاههای الکترونیکی، باهم متفاوت بوده و به همین سبب انواع متنوعی از کابل به بازار عرضه شده که امکان دارد هر یک متعلق به یک دستگاه خاص باشند. از ...

امروزه کابلهای بخصوصی جهت متصل شدن لوازم خانگی و الکترونیکی به جریان برق به کار می روند. این کابل ها، می بایست در کنار کیفیت مناسب از امنیت لازم نیز برخوردار باشند.

ضخامت این کابلها بر اساس مقدار مصرف دستگاههای الکترونیکی، باهم متفاوت بوده و به همین سبب انواع متنوعی از کابل به بازار عرضه شده که امکان دارد هر یک متعلق به یک دستگاه خاص باشند. از جمله کابل هایی که در اغلب سیستم ها به کار رفته است، کابل برق سه پین میباشد. در ادامه با آسارایان همراه باشید تا شما را با کابل برق کامپیوتر آشنا کنیم.

کابل برق 3 پین کامپیوتر چیست؟


به طور معمول کابلهای برق از دو سر تشکیل شده است که یک سر آن به پریز برق متصل شده و سر دیگر آن به سیستم تغذیه شونده اتصال دارد. سیستم هایی که به طور مداوم میبایست به جریان برق اتصال داشته باشند، عموما از سیم  کشی داخلی کاملی برخوردار بوده و در برخی از موارد کابل متصل به برق آن ها فاقد امکان جدا شدن آسان از دستگاه است؛ ولی بعضی دیگر از این ابزارها با کمک یک سر پین دار خود به دستگاه متصل میگردند که بر اساس مدل سیستم خود می توانند دو پین یا سه پین باشند.

کابلهای برق سه پین با توجه به نام آنها در بخشی که دارای قابلیت اتصال به دستگاه هستند، سه عدد پین دارند که این پین ها، به وسیله پی وی سی و یا پلاستیک فشرده عایق شده اند. این پین ها به انتقال برق از پریز به دستگاه میپردازند. چنانچه کابل برق سه پین را مورد بررسی قرار دهید، به تفاوت مهم موجود در میان پین  و ضخامت آنها پی خواهید برد.

این مدل کابل دارای یک، دوشاخه که به برق اتصال می یابد و سر دوم که پین ها را در خود جای میدهد، می باشد. کابل نیز دارای سه رشته سیم بوده که بعد از اتصال یافتن به دستگاه، عمل انتقال نیروی الکتریسیته را به طور ایمن به انجام میرساند. پین ها نیز از مس و یا آلومینیوم ساخته شدهاند و در واقع  هادی جریان برق هستند. هر پین از یک طرف با محیط و از سمتی نیز با دو پین دیگر با کمک یک عایق کامل، در بر گرفته شده اند تا اتصال و یا انتقال برق باعث اتصال غیر مجاز نگردد.

مدلهای کابل برق سه پینه


کابل های برق دارای انواع گوناگونی میباشند و در موقع تهیه میبایست توجه کنید که کابلی متناسب با دستگاه را انتخاب نمایید. چنانچه ولتاژ مورد عبور از یک کابل بیشتر از مقداری باشد که آن کابل تحمل مینماید، ممکن است دچار آتش  سوزی و ذوب شدگی گردد. کابلهای برق 3 پینه دارای مدلهای c13,c14 بوده که هر یک بر اساس سیستمی که به آن اتصال مییابند انتخاب می گردند. شار عبوری از هر کابل مقداری بخصوص میباشد. بعلاوه ، کابل های 3 پینه دارای ضخامت و طول متفاوت هم هستند.

عملکرد کابل برق 3 پینه


فعالیتهای بسیاری توسط کابلهای 3 پینه قابل اجراست که از مهمترین آنها میتوان به بکارگیری این وسیله جهت متصل شدن به آداپتور لپ تاپ، سیستم های کامپیوتری خانگی و وسائلی که نیازمند مصرف جریان الکتریسیته زیاد و همیشگی دارند، اشاره نمود. بعلاوه دستگاه هایی از قبیل ماشین لباسشویی، ظرف شویی، ماکروویو و ... هم امکان استفاده از این کابل ها را دارند. سیستم برق  کشی در لوازم خانگی با مصرف بالا طوری است که متصل شدن به یک کابل 3 پینه سبب تامین نیاز جریان مورد نیاز آن میگردد.

کابل برق سه پین


کابل  های 3 پینه اغلب در لوازم  خانگی و سیستم های صوتی و تصویری به کار گرفته میشوند. قابل ذکر است که این کابلها در هر دستگاهی قابل استفاده نیستند و در موقع تهیه کابل، بهتر است راهنمایی لازم را از فروشنده کسب نمایید.

نحوه عملکرد کابل های 3 پینه


بخشی از این کابلها دو شاخه دارند که به برق شهری متصل میگردند و سر دیگر آن به دستگاه تغذیه کننده اتصال مییابند. در هنگام اتصال به برق کابل های 3 پین به سیستم پریز وصل شده و جریان برق در آن برقرار گردیده و سپس برق به دستگاه هدایت می گردد. بخش های رسانا با برقرار نمودن جریان برق در خود، آن را هدایت نموده و موقعی که سیستم روشن شود، با مصرف برق، دستگاه مورد نظر از برق تغذیه می نماید. براساس مطالب قبلی هر دستگاه نیازمند به شار الکتریکی بخصوصی بوده که با کمک ترانس و یا فیوزهایی که در محل اتصال کابل و سیستم تعبیه شدهاند، تنظیم میگردد. هر اندازه این شار الکتریکی افزایش یابد میبایست از کابل هایی قویتر و با تحمل بیشتر استفاده گردد.

کابلهای برق نوع ساتا و 4 پینه


SATA ها به صورت عمومی دارای دو پورت اتصال داده و اتصال برق میباشند. بخش پورت داده این کابلها نیز دارای یک اتصال کوتاه L شکل و هفت پینه بوده و بخش اتصال برق آنها هم از بیشتر از ۱۵ پین L شکل تشکیل شده اند. این پورت ها از پلاستیک جامد ساخته شده اند که کابل های اتصال یافته به آنها دارای چند رشته باریک که به رنگ های مختلفی هستند تقسیم می باشند. هر دو نوع این کابلها در دستگاه های SATA وجود دارند و هر یک به وظیفه ای متفاوت میپردازند. کابلها در واقع به صورت داده های اتصالی پر سرعت تعریف میشوند که به درخواست سیستم اطلاعات را جابجا نموده و کابل برق نیز انرژی لازم برای همه این فرایند ها را تامین می نماید.

کابلهای تبدیل برق 4 پینه به برق ساتا جهت کاربرانی که تمایل به استفاده از هارد دیسک ها و درایوهای نوری جدید را در سیستمهای قدیمی دارند، مناسب میباشند. سیستمهای قدیمی، عموما از منابع تغذیه ای استفاده می نمایند که مجموعه کانکتورهای برق  آنها، فاقد خروجی برق ساتا (SATA) میباشند. با استفاده از این کابلهای تبدیل مادگی 4 پینه به ساتا می توان به سادگی از سخت افزارهای جدید در کامپیوترهای قدیمی بهره برد و نگران تامین برق این سیستمها، نباشید.

بهترین کابل برق کامپیوتر را از کجا بخیریم؟


کابلهای برق مدلهای متنوعی دارند که از آن میان میتوان به کابلهای 3 پینه اشاره نمود که این کابل جهت سیستم هایی با مصرف برق متوسط و بالا مناسب است. با در نظر گرفتن این مسئله که هر سیستم به مقدار شار الکتریکی بخصوصی نیازمند هستند، توصیه میگردد در موقع تهیه کابل مناسب برای سیستم خود، به جمع آوری اطلاعات بیشتری بپردازید.

کابلهای 3 پینه از یک 3 شاخه رسانا تشکیل شده اند که با کمک یک عایق از یکدیگر جدا شده  و به هدایت الکتریسیته با نسبت تقریباً مساوی میپردازند. به همین سبب در مقایسه با کابلهای 2 پینه، از عملکرد بهتری برخوردار بوده و احتمال صدله به کابل و سیستمها به مراتب کمتر میشود.

بیشتر