کابل شارژ MICRO USB / IPHONE 

لیست مقایسه محصولات

انصراف

کابل شارژر در زمره ابزار فرعی موبایل است. همه به جهت شارژ کردن موبایلمان، احتیاج به کابل شارژ داریم. بهره بردن از یک کابل شارژ باکیفیت علاوه بر شارژ کردن باتری موبایل با سرعت و کیفیت بیشتر، سلامت باتری را نیز حفظ میکند. کابل شارژ بی کیفیت در زمان اندکی، باتری را دچار خرابی میکند و حتی احتمال دارد که سبب تورم باتری و یا سایر ایرادات شود. حرارت با...

کابل شارژر در زمره ابزار فرعی موبایل است. همه به جهت شارژ کردن موبایلمان، احتیاج به کابل شارژ داریم. بهره بردن از یک کابل شارژ باکیفیت علاوه بر شارژ کردن باتری موبایل با سرعت و کیفیت بیشتر، سلامت باتری را نیز حفظ میکند. کابل شارژ بی کیفیت در زمان اندکی، باتری را دچار خرابی میکند و حتی احتمال دارد که سبب تورم باتری و یا سایر ایرادات شود. حرارت بالای موبایل، یکی دیگر از ایراداتی است که بدلیل بهره بردن از کابل بی کیفیت با آن روبرو می شویم. بنابراین برگزیدن و خرید کابل شارژ خوب و باکیفیت از همه مسائل مهمتر است. در صورتی که تمایل ندارید موبایل تان با ایرادات این چنینی روبرو شود، باید برترین کابل را برای موبایل تان تهیه کنید. بهتر است اول خصوصیات برترین کابل شارژر موبایل سامسونگ، آیفون و دیگر موبایل های اندرویدی و غیراندرویدی را بشناسید. در اینجا، راهنمای خرید کابل شارژ تلفن همراه را مطالعه خواهید کرد و قادر هستید برترین گزینه را برای موبایل تان برگزینید. در ادامه با آسارایان همراه باشید.

معرفی انواع کابل USB

مدل کابل شارژ، براساس نوع و سال تولید موبایل شما است. USB یک استاندارد جامع برای دستگاه های الکترونیکی دارد و در نوع و مدلهای گوناگون هم طراحی و ساخته می شود. فرق این کابلها فقط در شکل آن ها نیست، بلکه دارای استفاده و اثربخشی گوناگونی هم هستند. کابل های USB کلا به ۵ طبقه دستهبندی می شوند که در ادامه، آن ها را معرفی خواهیم کرد:

کابل USB نوع A (Type-A): کابل USB نوع اِی در حقیقت یک ارتباط دهنده مستطیلی شکل و صاف است که در کابل های اتصال به همه رایانه ها و لپتاپ ها مشاهده می شود. این مدل ارتباط دهنده حتی در تلویزیون، کنسول بازی و خیلی دیگر از ابزار الکترونیکی هم هست.

کابل USB نوع B (Type-B): کابل USB نوع بی، گونهای ارتباط دهنده مربعی شکل است که اکثرا در دستگاه هایی مثل پرینتر، اسکنر، چاپگر و ابزارک های وصل شده به سیستمی همچون رایانه و لپتاپ هست. البته این مدل کابل دیگر ساخته نمی شود و انواع تازه تری جای آن را را گرفته است.

کابل USB مینی (Mini USB): این کابل ها در حقیقت، مدل کوچکتری از کابل های USB نوع بی هستند و پیش از عرضه نسل نوین کابل ها (میکرو USB)، در بیشتر تجهیزات الکترونیکی به کار گرفته میشوند. این مدل کابل علاوه بر موبایل، در دسته های پِلی استیشن، MP3، MP4 و دوربین هم استفاده میشود؛ ولی اکنون برای تلفن همراه ساخته نمیشود.

کابل USB میکرو (Micro USB): این کابل ها در این سال ها جای همه انواع پیشن را گرفتند و این کابل تقریباً در هر مدل موبایل و ابزارک رایانهای، بکار میرود. ولی در ۲ یا ۳ سال قبل، خود را جایگزین نسل بالاتری از کابل های USB کرده و کمتر بکار میرود. از دستگاه هایی که این کابل را بکار میگیرند، می توان به انواع موبایل، تبلت، ابزارک ها و دسته های بازی را نام برد. کابل میکرو قبلا در همه دستگاه های اندرویدی بکار گرفته می شد. ولی رفته رفته نوع سی جای آن را گرفت که به لحاظ سرعت و کیفیت شارژ در رده بالاتری است.

کابل USB نوع C (Type-C): تازه ترین نسل کابلهای USB، کابلهای نوع سی هستند. این کابل ها دارای بالاترین میزان جابجایی اطلاعات در بین همه انواع پیشین هستند. این توانایی موجب شده تا در اکثر ابزار الکترونیکی مثل موبایل، تبلت، لپ  تاپ های نوین همچون مکبوک ها، موبایل های مجموعه پیکسل، دسته های بازی، کنترل کننده های سوییچ و غیره بکار گرفته شود. کابل های نوع سی، مدلی کابل دو طرف نَر هستند که دارای توانایی وصل شدن به دستگاه های دیجیتالی و نمایشگر هستند. البته این کابل ها در شکل یک طرف نوع سی و یک طرف نوع اِی هم ساخته و ارائه می شوند. کابلهای نوع سی در هر دو سمت، یک اتصال دهنده استاندارد دارند و به همین خاطر، اثربخشی آن ها راحتتر از دیگر کابلها هم است.

کابل لایتنینگ: کابل لایتنینگ نیز ویژه مارک و کالاهای اپل است. موبایل ها، آیپد و ایرپادهای اپل توسط این کابل شارژ می شوند که دارای نیرو و سرعت شارژ خوبی هستند. راهنمای شناسایی کابل شارژ اصلی آیفون را نیز مطالعه کنید تا دادههای زیادتری درباره این کابل و خصوصیات آن بدست آورید.

توانایی شارژ سریع یا Fast Charge: همانگونه که از اسمش مشخص است، این توانایی موجب شارژ سریع موبایل در زمانی کمتر می شود. بنابراین شما قادر به شارژ کامل موبایل خود در زمان کم تری در مقایسه با دیگر موبایل ها هستید. علاوه بر این، کابل هایی که دارای توانایی شارژ سریع یا شارژ سریع هستند، دارای میزان نیروی جابجایی اطلاعات بیشتری هم هستند. بیان این نکته ضروری است که برای بهره بردن از این توانایی به جز در کابل، شارژر یا سَری نیز باید دارای توانایی شارژ سریع باشد.

کیفیت متصل کننده (Connector): متصل کننده کابل های متنوع و فرعی سریع دچار شکستگی یا از کابل جدا می شوند. در این شرایط بهتر است کابل  شارژی خریداری کنید که کیفیت اتصال یا کانکتور آن  با کیفیت است.

امکان جابجایی داده از موبایل به لپتاپ یا برعکس

کابل های شارژ موبایل کلا به دو نوع طبقهبندی می شوند. یکی از این کابل ها فقط برای شارژ کردن موبایل بکار میرود؛ ولی مدل دیگر آن ها نیز برای شارژ موبایل و هم برای جابجایی اطلاعات از موبایل به لپتاپ یا برعکس استفاده میشود. پس در زمان خرید به این مسئله توجه داشته باشید تا بتوانید کابل متناسب با احتیاج خود را بخرید.

استانداردهای سرعت کابل شارژ اندروید

علاوه بر مدل اتصال، امکان جابجایی اطلاعات، جنس و کیفیت کابل، سرعت جابجایی داده هم برای خرید یک کابل شارژ خوب، خیلی مهم است. همه کابل های USB به لحاظ سرعت جابجایی اطلاعات، دارای 3 مدل زیر هستند:

USB 1.x: این استاندارد سرعت کهن است و ملاک اساسی بنچ مارک های دیرین بود؛ ولی اکنون کمتر دستگاهی است که این استاندارد را بکار برد.

USB 2.0: این استاندارد سرعت هم کهن است و اکثرا برای کابل های میکرو، کوچک (mini) و OTG استفاده میشد. البته همچنان نیز در بعضی از کالاهای الکترونیکی مثل فلش مموری، صفحه کلید، موشواره و بعضی از خروجی های رایانه های اداری بکار میرود.

USB 3.0: این استاندارد سرعت جابجایی اطلاعات در کابل های نوین هست و از دو مدل پیشین، خیلی سریع تر است. این کابل ها به اسم نسل سوم کابلهای USB معروف هستند و گاهی به رنگ آبی میباشند یا اینکه لوگوی SS بر روی آن ها نوشته شده است. عبارت SS یعنی خیلی سریع (Super Fast) که نمایانگر سرعت زیاد جابجایی داده در USB 3.0 است. این استاندارد در موبایل های نوین، هاردهای اکسترنال، فلش مموری های نوین و خیلی از وسایل الکترونیکی دیگر استفاده میشود.

جنس کابل شارژ یا کاور آن

یکی از مواردی که در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید، جنس و یا کاور کابل شارژ است. مطمئنا هر قدر که جنس کابل شارژ مطلوبتر باشد، استقامت زیادتر و عمر هم بیشتر میشود. از سویی، کاور خوب از خراب شدن کابل بدلیل کشیدگی یا استفاده نامطلوب جلوگیری کرده و در نهایت مانع پاره شدن آن می-شود. پس کابل شارژی برگزینید که در کنار روکش، یک کاور دیگر هم داشته باشد تا عمر آن زیاد شود.

طول کابل شارژ

کابل شارژ در متراژ های گوناگون ساخته می شود که هر یک دارای استفاده مخصوص به خود هستند. مثلا کابل های با درازای ۲۵ سانتی متر برای بهره بردن از شارژر همراه خوب هستند، زیرا محدودکننده نیستند. ولی در صورتی که تمایل دارید موبایل را مستقیما از پریز برق شارژ کنید، بهتر است کابل با درازای بیشتر از یک متر بگیرید. ضروری است که کابل هایی با درازای ۲ متر و ۳ متر هم برای بهره بردن در اتومبیل طراحی و ساخته شده اند که کار با آن ها و شارژ موبایل را آسانتر می کنند. پس با توجه به احتیاجات و موقعیت خود، یک کابل با درازای خوب را برگزینید. خیلی از افراد دوست دارند که کابلی ۱ یا ۲ متری بخرید که بتوانند در منزل، محل کار و اتومبیل از آن بهره ببرید. ضروری است این مسئله را بیان کنیم که هرقدر درازای کابل بالاتر رود، مقاومت الکتریکی زیادتری داشته که این کار، دارای اثربخشی منفی بر روی کارکرد آن است.

برند سازنده

اکنون مارکهای بسیاری در بازار هستند که به ساخت کابل شارژ اندروید پرداختهاند؛ پس بهتر است از یک فروشگاه و مارک معتبر بخرید.

قیمت کابل شارژ

قیمت کابل شارژهای اندروید بین ۲۰ هزار تومان تا 1 میلیون تومان در نوسان است. کابلهای با قیمت کم عموما یا تقلبی هستند یا فقط برای شارژ ساخته شده و توانایی جابجایی اطلاعات را ندارند.

به چه دلیل باید در گزینش کابل شارژر موبایل، دقت زیادی داشته باشیم؟

شما باید کابل باکیفیت بهره ببرید و اساسی ترین علت آن، حفظ سلامتی و ایمنی موبایل  است. ممکن است سابقا نیز این را تجربه کرده باشید که تخلیه باتری شما با سرعت بسیار اتفاق میافتد و اجبار پیدا میکنید که آن را با فواصل زمانی کم شارژ کنید یا اینکه زمان بسیاری طول می کشد تا باتری کاملا شارژ شود و شما باید ساعت ها در انتظار کامل شارژ شدن موبایل تان باشید. علت اساسی این ایرادات، خراب شدن باتری بدلیل بهره بردن از کابلهای بی کیفیت است. در صورتی که یک کابل خوب و بااطمینان را بکار ببرید، کمتر این رخدادها را مشاهده خواهید کرد. ایمنی موبایل نیز خیلی اهمیت دارد. در صورتی که کابل شارژ شما جریان و ولتاژ زیادتری را از خودش رد کند و یا نوسانات آن بالا باشد، احتمال دارد که بخش درگاه موبایل یا بُرد مادر آن خراب شود. هنگام که موبایلتان در زمان شارژ خیلی داغ شود، امکان انفجار آن نیز هست. کابل باکیفیت از این سو نیز خیلی بااهمیت است. کابل هایی که بوسیله مارک های شناخته شده ساخته می شوند، عموما دارای چندین گواهی استاندارد هستند و خطرات آن ها کاملا مرور می شوند و در صورتی که ایرادی در طراحی آن باشد، کجا به عرضه در بازار نیستند. گواهی هایی مثل CE و RHOS و MFI برای کابل شارژ خیلی بااهمیت هستند. مورد بااهمیت بعدی که در راهنمای خرید کابل شارژر موبایل باید به آن دقت کنید، استقامت کابل است. قطعا یک کابل با قیمت کم و بی کیفیت، دارای عمر کوتاه تری هستند؛ این در حالی است که یک کابل باکیفیت و مطلوب، دارای طول عمر خیلی زیادتری هستند و می توانید تا مدت ها بی هیچ ایرادی، آن را بکار ببرید.

راهنمای خرید کابل شارژر تلفن همراه

همانگونه که در راهنمای خرید برترین ابزار فرعی تلفن همراه مطالعه کردید، کابل شارژ در زمره مسائل بااهمیتی است که باید توجه زیاد و دقت را در هنگام خرید آن داشته باشید. در ادامه، مسائل بااهمیتی درباره برگزیدن برترین کابل شارژ برای تلفن همراه آمده که باید حتما آن ها را مدنظر قرار دهید.

نخستین مورد در گزینش شارژر خوب برای موبایل، دقت به اصل یا تقلبی بودن آن است. سابقا اشاره کردیم که چگونه کابل و آداپتور اورجینال را شناسایی کنیم. ولی هنوز باید توجه داشته باشید؛ زیرا شرکت هایی که ابزار تقلبی و مشابه میسازند، همه جزئیات ضروری را در ساخت این ابزار بکار میگیرند و احتمالا تقلبی بودن آن ها را نفهمید. پس بهتر است حتما به یک فروشگاه شناخته شده ابزار فرعی تلفن همراه مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کنید که کابل شارژرتان اصالت دارد.

مورد بعدی، دقت به مدل کابل شارژ است. قطعا شما قادر نیستید که موبایلی اندرویدی با درگاه میکرو را با کابل لایتنینگ شارژ کنید. بنابراین باید مدل کابلی که با موبایل شما مطابقت دارد را برگزینید. درازای کابل شارژ نیز اهمیت دارد. کابل شارژر عموما با اندازههای 0.5 متری، 1 متری، 1.2 ، 1.5 و 2 متری روانه بازار می شوند. اینجا شما حق انتخاب دارید. کابل های بسیار کوتاه عموما کاربری آسانی ندارند و در صورتی که پریز برق در دسترس باشد، قادر به استفاده از موبایل در زمان شارژ نیستید. کابلهای بسیار دراز نیز دارای سرعت شارژ پایینتری هستند. کلا اندازه 1 الی 1.5 متر، مناسب شارژر است.

امکانات فرعی کابل شارژر

اصطلاح کابل شارژ اسمارت نیز به تازگی در این زمینه مطرح شده است. کابل ها دارای بعضی امکانات فرعی مازاد هستند که هم ایمنی باتری تان را زیادتر میکنند و هم کار شما را برای شارژ بادقت و صحیح موبایل آسان تر می کنند:

نشانگر LED: عموما نشانگری روی بعضی کابل ها هست که موقعیت شارژ باتری را بیان می کنند. هنگامی که کابل به درستی اتصال یابد و وقتی پر شود، رنگ آن عوض میشود.

چیپ کنترل جریان و ولتاژ: نوسانات الکتریکی می تواند باتری را دچار خرابی کند. شارژرهای نوین، دارای گونهای چیپ کوچک برای نظارت بر جریان و ولتاژ هستند و هنگامی که به میزان مجاز نباشد، جریان و ولتاژ را قطع می کنند تا به باتری فشار وارد نشود.

طول قابل تنظیم: درصورتی که تمایل ندارید اتاق یا کیف تان توسط کابل شارژ دراز شما دچار بی نظمی شود، بعضی از کابل ها دارای قابلیت تنظیم درازا نیز هستند و قادر هستید با تنظیم درازای آن، نظم زیادتری را در اتاق و محیط کارتان برقرار کنید.

کابل چندمنظوره: بعضی کابل ها در مجموعه های گوناگون ارائه می شوند؛ بطور مثال یک کابل با مجموعه لایتنینگ، میکرو و نوع سی روانه بازار می شود که می تواند در یک زمان، سه موبایل گوناگون را شارژ کند و احتیاجی نیست برای موبایلهای گوناگون، کابلهای متنوع بخرید.

بیشتر