خنک کننده 

زیرشاخه ها

 • خنک کننده لپ تاپ /...

  خرید خنک کننده لپ تاپ و نوت بوک

  امروزه عصر دیجیتالی شدن است و می‌توانید مشاهده کنید که سیستم‌های کامپیوتری همه‌جا حضور دارند. اکثر کارهای روزمره ما در حال حاضر به سیستم‌های کامپیوتری وابسته هستند. اکثر مردم در مقایسه با سیستم‌های دسکتاپ، خرید لپ تاپ را ترجیح می‌دهند چون قابل حمل هستند و می‌توان از آنها در هر مکانی استفاده کرد.

  لپ تاپ‌ها به خاطر ابعاد جمع و جوری که دارند با مشکل گرم شدن مواجه هستند. اگر می‌خواهید قطعات داخلی سیستم شما خراب نشود باید برای خرید کولپد لپ تاپ اقدام کنید. در ادامه به مواردی که باید در طول فرایند خرید کول پد به آنها توجه داشته باشید اشاره خواهیم کرد.

  چرا لپ تاپ بیش از حد گرم می‌شود؟

  به دلیل استفاده طولانی مدت از لپ تاپ و تحت بار قرار گرفتن CPU، دمای دستگاه افزایش می‌یابد. اگرچه لپ تاپ دارای فن‌های خنک کننده داخلی برای تعادل دما است، اما به دلیل حجم کاری زیاد و بازی، لپ تاپ شروع به گرم شدن بیش از حد می‌کند.

  افرادی که بیشتر از لپ تاپ استفاده می‌کنند با مشکل گرمای بیش از حد دست و پنجه نرم می‌کنند. این یک مشکل اساسی ایجاد می‌کنند و در بیشتر موارد عملکرد کلی لپ تاپ را کاهش می‌دهد. گاهی اوقات باعث ضربه شدید می‌شود و می‌تواند به اجزای داخلی آسیب برساند.

  اجزای اصلی یک کامپیوتر GPU و CPU آن است. گرمای بیش از حد مستقیماً بر هر دوی این مؤلفه‌ها تأثیر می‌گذارد. در نتیجه، عملکرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد ، یک فن داخلی برای ارائه یک سیستم خنک‌کننده وجود دارد که می‌تواند گرمای بیش از حد را کاهش دهد.

   

  این فن در گذشته به خوبی کار می‌کرد، اما اکنون در هنگام بار کاری روی لپ‌تاپ‌، نیاز همه کاربران را رفع نمی‌کند. این عمدتا به دلیل تفاوت دما در مناطق است. به عنوان مثال، لپ تاپ در مناطق سرد بیش از حد گرم نمی‌شود، در حالی که در یک مکان گرم به راحتی گرم می‌شود.

  انواع خنک کننده لپ تاپ | انواع کول پد لپ تاپ

  سازندگان لوازم جانبی لپ تاپ کول پدهای مختلفی را تولید کرده‌اند تا کاربران از آنها به عنوان یک سیستم خنک‌کننده اکسترنال استفاده کنند. خنک کننده لپ تاپ برای کاهش مشکل گرمای بیش از حد طراحی شده‌اند و باعث می‌شوند تا لپ‌تاپ شما در دمای مطلوبی کار کند و عملکرد مطابق با انتظارتان را در اختیارتان قرار دهد.

  برندهای مختلف با طراحی پدهای خنک کننده مختلف برای خدمت به یک هدف خاص ارائه می شوند. بسته به بودجه خود می‌توانید بهترین پد خنک‌کننده لپ‌تاپ را از میان بسیاری از گزینه‌های موجود انتخاب کنید. برای کاربران برنامه نویس، ویرایشگر ویدئو، گیمر و ... خرید خنک کننده لپ تاپ توصیه می شود.

  سه نوع پد خنک کننده وجود دارد:

  1. پدهای خنک کننده با فن یا خنک کننده های اکتیو

  اینها رایج ترین پدهای خنک کننده در بازار هستند. در این نوع پدهای خنک کننده، چندین فن وجود دارد که به طور همزمان کار می کنند و حداکثر جریان هوا را ایجاد می کنند.

  2. پدهای خنک کننده بدون فن یا خنک کننده های پسیو

  همه پدهای خنک کننده دارای فن نیستند، برخی از آنها بدون فن هستند. این پدهای خنک کننده با مواد مقاوم در برابر حرارت مانند آلومینیوم ساخته شده‌اند. اینها در مقایسه با سایر پدهای خنک کننده فن‌دار بسیار متفاوت هستند. این پدهای خنک کننده به دلیل نداشتن فن، به صورت بدون سر و صدا کار می‌کنند. اما در مقایسه با عملکرد، پدهای خنک کننده لپ تاپ فن دار به صورت موثرتری عمل می‌کنند.

  خنک کننده های وکیوم

  در نهایت در مورد خنک‌کننده‌های وکیوم صحبت خواهیم کرد. روش کار این خنک کننده های لپ تاپ این است که به دریچه خروجی اگزوز لپ تاپ شما وصل می‌شوند و هوای گرم جمع شده در لپ تاپ را سریعتر از فن‌های داخلی خارج می‌کنند. متاسفانه پیشنهاد این دست از خنک کننده‌های لپ تاپ سخت‌تر از گزینه‌های اکتیو و پسیو می‌باشد چون سازگاری آن به ضخامت دستگاه بستگی دارد.

  نکاتی که باید در هنگام خرید خنک کننده لپ تاپ در نظر داشته باشید!

  انواع مختلفی از پد خنک کننده لپ تاپ با برندهای مختلف وجود دارد، بنابراین انتخاب از بین آنها بسیار دشوار است.در ادامه مواردی که باید در هنگام خرید خنک کننده لپ تاپ مد نظر داشته باشید لیست شده است.

  1. سازگاری

  بهترین قسمت لپ تاپ در مقایسه با دسکتاپ قابلیت حمل آن است و می‌توانید از لپ تاپ در موقعیتی استفاده کنید که احساس راحتی کنید. بنابراین پد خنک کننده باید دقیقاً همین خصوصیت را داشته باشید و به شما امکان دهد با حداکثر راحتی کار کنید. پد خنک کننده لپ تاپ باید ارگونومیک باشد و از اندازه لپ تاپ شما پشتیبانی کند و زوایای و موقعیت های مختلفی برای استفاده داشته باشد.

  2. کیفیت

  پد خنک کننده برای کاهش دمای لپ تاپ استفاده می‌شود. یک پد خنک کننده خوب با توجه به کارایی آن رتبه بندی می‌شود که چقدر سریع و موثر می‌تواند دمای داخلی یک لپ تاپ را کاهش دهد. باید یک پد خنک کننده را انتخاب کنید که دارای فن های متعدد باشد و جریان هوای بهتر و بیشتر را امکان پذیر کند. محبوب ترین خنک کننده پردازنده فن دار  دارای قطری بین 90 تا 110 میلی متر و سرعت 1000 دور در دقیقه است.

  3. قابلیت حمل

  لپ تاپ ها سبک و قابل حمل هستند، بنابراین یک پد خنک کننده لپ تاپ نیز باید قابل حمل و سبک باشد. قابل حمل بودن یکی از موارد مهمی است که هنگام خرید کولر لپ تاپ باید به آن توجه کنید.

  4. توسعه پذیری

  در لپ‌تاپ، تعداد محدودی از پورت‌های USB موجود است. بنابراین اتصال یک پد خنک کننده به لپ تاپ باعث می‌شود یک پورت کم شود. از این رو ما آن را غیر قابل توسعه می‌دانیم. با این حال، برخی از پدهای خنک کننده وجود دارند که گزینه ای برای اتصال سایر دستگاه های USB را فراهم می‌کنند.

   

 • خنک کننده هارد /...

  فروش آنلاین خنک کننده هارد / گرافیک / رم

 • خمیر سیلیکون حرارتی

  فروش آنلاین خمیر سیلیکون حرارتی

  فروش انواع خمیر سیلیکون حرارتی مخصوص پردازنده (CPU) در برندهای دیپ کول، گرین، پی نت با قیمت مناسب و ارسال سریع

 • فن کیس کامپیوتر / Case...

  فروش آنلاین فن کیس کامپیوتر (Case Fan)

با گذشت زمان شاهد بهبود و توسعه سیستم های کامپیوتری هستیم. پیشرفت این سیستم ها نیز وابسته به بهبود و ارتقاء قطعات تشکیل دهنده آن ها می باشد. اما توسعه قطعاتی مانند پردازنده های گرافیکی (GPU) و پردازنده مرکزی (CPU) با مصرف انرژی زیاد آن ها نیز همراه است. مصرف زیاد انرژی و داغ شدن این قطعات باعث شده تا لزوم یک سیستم خنک‌کننده بیش از پیش احساس شود....

با گذشت زمان شاهد بهبود و توسعه سیستم های کامپیوتری هستیم. پیشرفت این سیستم ها نیز وابسته به بهبود و ارتقاء قطعات تشکیل دهنده آن ها می باشد. اما توسعه قطعاتی مانند پردازنده های گرافیکی (GPU) و پردازنده مرکزی (CPU) با مصرف انرژی زیاد آن ها نیز همراه است. مصرف زیاد انرژی و داغ شدن این قطعات باعث شده تا لزوم یک سیستم خنک‌کننده بیش از پیش احساس شود. برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به قطعات از خنک‌کننده پردازنده ، خنک‌کننده هارد و خنک‌کننده کارت گرافیک استفاده می شود.

خنک‌کننده های بادی (Air Cooler): خنک‌کننده های بادی پردازنده یا خنک‌کننده های هوایی از دو قسمت فن و هیت سینک تشکیل شده است. قسمت هیت سینک خنک‌کننده کامپیوتر بادی از جنس آلومینیوم بوده و طراحی شبیه به پرده های رادیاتور دارد تا جریان هوا بتواند از میان این پره ها عبور کند. این قسمت توسط یک چسب سیلیکونی بر روی پردازنده سیستم نصب می شود. در کنار هیت سینک، خنک‌کننده پردازنده بادی، یک یا دو عدد فن نیز وجود دارد که بر روی هیت سینک نصب شده تا با ایجاد جریان هوایی باعث خنک شدن پردازنده بشوند. عملکرد کلی خنک‌کننده های بادی به این شکل است که این خنک‌کننده با عبور دادن جریان هوای ایجاد شده توسط فن ها از میان پره های هیت سینک موجب خنک شدن پردازنده می شوند.

خنک‌کننده های آبی (Water Cooler): خنک‌کننده پردازنده آبی دسته دیگری از خنک‌کننده ها هستند که یا استفاده از مایع و رادیاتور باعث خنک شدن پردازنده می شوند. عملکرد کلی آن ها بدین شکل است که یک بلاک مسی به وسیله خمیر سیلیکونی بر روی پردازنده سیستم نصب می شود. گرمایی که توسط پردازنده تولید شده است به این بلاک مسی منتقل شده و سپس مایع موجود با عبور از بلاک مسی گرم می شود و از طریق پمپ و لوله های ارتباطی به بخش رادیاتور انتقال می یابد. و در نهایت در قسمت رادیاتور مایع گرمای خود را از داده و از این طریق موجب خنک شدن پردازنده می شود.

قیمت خنک‌کننده بادی کیس معمولا بیشتر از خنک‌کننده کیس بادی است. بعضا موقع اجرای گیم ها و یا اجرای برخی از برنامه های با گرافیک زیاد عملکرد لپ تاپ شما بالا رفته و اصطلاحا سیستم داغ می کند. باوجود اینکه فن های داخلی لپ تاپ بصورت خودکار شروع به فعالیت می کنند اما قادر به کاهش دمای سیستم نخواهند بود.

در چنین شرایطی از فن های کمکی که اصطلاحا کول پد (Coolpad) نامیده می شوند استفاده می شود. کول پد ها جزء لوازم جانبی بسیار کاربردی و قابل حمل هستند و طراحی شبیه یک میز کوچک دارند. کول پد لپ تاپ در زیر لپ تاپ قرار گرفته و با افزایش جریان هوا از بیرون اقدام به خنک کردن محیط لپ تاپ و به ویژه قسمت باتری لپ تاپ کرده و در نتیجه باعث کاهش دمای باتری و پردازنده می شوند.

در مورد رایانه های رومیزی و به اصطلاح خانگی باید بیش از هرچیزی به کیس آن ها توجه کرد. درواقع عملکرد سیستم شما براساس کیفیت تک تک قطعات الکترونیکی است که در درون کیس شما تعبیه شده است. هرچقدر این قطعات قدرتمندتر باشند انرژی بیشتری مصرف خواهند کرد. از سوی دیگر به دلیل اینکه این قطعات از انرژی برق استفاده می کنند بخشی از آن را بصورت گرما در داخل کیس آزاد می کنند. از این رو در زمان خرید یک فن کیس باید اول از هرچیز به متناسب بودن سایز آن با اندازه کیس خود توجه کنید تا کاملا با یکدیگر سازگار و متناسب باشند.

نکته دیگر در خرید فن کیس هم توجه به سرعت چرخش پره های فن است که باید به آن توجه شود. خمیر سیلیکونی که در نصب اکثر خنک‌کننده ها استفاده می شود، وظیفه انتقال حرارت را برعهده دارند. خرید خمیر سیلیکون برای کمک به انتقال راحت تر گرما انجام می شود.

قطعات الکترونیکی مانند پردازنده های گرافیکی و مرکزی در زمان فعالیت گرمای زیادی تولید می کنند که این گرما ممکن است اثرات مخربی بر روی خود این پردازنده برجای گذارد. هیت سینک ها و یا لوله های مسی موجود در خنک‌کننده ها که عمل انتقال گرما را برعهده دارند بطور مناسب برروی پردازشگرها نصب نمی شوند و احتمال دارد ما بین این انتقال دهنده ها و پردازنده لایه هایی از هوا قرار گیرد. این لایه ها باعث می شوند که عمل انتقال گرما به خوبی صورت نگیرد. لذا خمیر سیلیکونی جهت جلوگیری از لایه های هوا در بین هیت سینک ها و پردازنده ها مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر