کابل شارژ TYPE-C 

لیست مقایسه محصولات

انصراف

USB تایپ سی، استانداردی نوین از فناوری یو اس بی است که فواید بسیاری را به دنبال دارد. فقط به لحاظ اندازه های کوچکتر و دوسویه نیست، بلکه پرونده ها را با سرعت عالی ۱۰ گیگابیت در ثانیه بین دستگاه ها منتقل می کند. USB تایپ سی در مقایسه با ورژن پیشین کابلهای USB قابلیت گرفتن و فرستادن نیروی خیلی زیادتری (تا ۵ هزار میلیآمپر یا ۱۰۰ وات) را داراست. USB ...

USB تایپ سی، استانداردی نوین از فناوری یو اس بی است که فواید بسیاری را به دنبال دارد. فقط به لحاظ اندازه های کوچکتر و دوسویه نیست، بلکه پرونده ها را با سرعت عالی ۱۰ گیگابیت در ثانیه بین دستگاه ها منتقل می کند. USB تایپ سی در مقایسه با ورژن پیشین کابلهای USB قابلیت گرفتن و فرستادن نیروی خیلی زیادتری (تا ۵ هزار میلیآمپر یا ۱۰۰ وات) را داراست. USB تایپ سی در کنار ارسال اطلاعات و شارژ سایر دستگاه ها، به منزله درگاه نمایشگر نیز استفاده میشود و با وصل شدن آن به نمایشگر، می توانید محتوا را از لپتاپ یا موبایل روی صفحهای بزرگتر نشان دهید. گونه های مختلفی از این کابل ها و مبدل های آن روانه بازار شده که در یک سوی آنها USB تایپ سی و در سوی دیگر، اتصال دهنده  USB تایپ اِی، HDMI، VGA، لایتنینگ، LAN، USB 3.0 یا خود USB تایپ سی است. اپل که هیچگاه درباره گزینش قطعات ریسک نمیکند، مجموعه مک بوک را به یک درگاه USB تایپ سی و مدل های پرو را به چندین پورت آن تجهیز کرده است.

بسیاری از تلفنهای همراه، تبلت و لپ تاپ های نوین، دارای پورت USB تایپ سی هستند و میکرو USB در آنها نیست. کابل شارژ سریع (fast charge) تایپ سی، عموما دارای سرعت خیلی زیادتری در ارسال جریان الکتریکی در مقایسه با کابلهای عادی است. عموما کابل تایپ سی شارژ سریع، برای استفاده در شارژهای همراه و شارژرهای سریع خریداری میشود. ولی چه کابلی را شارژ سریع مینامند؟ ما را در ادامه متن راهنمای خرید کابل تایپ سی همراه کنید تا به جواب این پرسشها برسید. کابل شارژ سریع تایپ سی با فناوری QC3.0 سرعت تقریبا بالاتری در مقایسه با کابلهای عادی دارند؛ ولی باید دقت کنید که اگر عبارت QC3.0 بر روی جعبه محصول نباشد (حتی در صورتی که عبارت Fast بر روی جعبه باشد)، کابل عادی و یا در بهترین شکل، Fast 2.0 است.

شارژر تایپ سی (Type C) چیست و بهره بردن از این کابل، چه فوایدی دارد؟

یک متصل کننده نوین و البته باریک است که دارای استانداردهای گوناگون مثل  USB 3.1 و فرستادن نیرو (USB PD) است. با بهره بردن از یک مبدل، قادر به ایجاد اتصال بین درگاه USB تایپ سی با دیگر درگاهها است. به راحتی قادر به تبدیل این کابل به یک درگاه واحد هستیم و از دیگر خروجی ها نیز میتوان بهره برد. برخلاف گمان اکثر اشخاص، کابل شارژر تایپ سی، فقط یک کابل شارژر نیست. به بیان دیگر، در کنار بهره بردن از تکنولوژی تایپ سی در کابل های سریع شارژر موبایل های سامسونگ هم بکار میرود؛ مثلا یک کابل سریع برای دریافت و ارسال داده نیز بهره میبرند.

فواید کابل شارژر تایپ سی (Type C) چیست؟

USB تایپ سی بوسیله انجمن گسترشدهندگان فناوری USB به منزله استاندارد جهانی معرفی شد تا تلاش شود درگاه و متصل کننده همه دستگاهها، یکپارچه شوند. بهره بردن از این کابل در همه دستگاه ها، ایراد داشتن همه کابل های گوناگون و متفاوت برای دستگاه های گوناگون رفع خواهد شد و دیگر احتیاج به یک کابل بی همتای USB تایپ اِی یا بی برای هر دستگاه نیست. کابل شارژر تایپ سی، قابلیت برگشت دارد و به نظر شیوه اتصال به کابل Lightning اپل شباهت دارد. یعنی وقتی تصمیم دارید موبایل خود را به شارژر متصل کنید، دیگر احتیاج به برگرداندن دستکم 3 مرتبه متصل کننده و گشتن به دنبال سمت صحیح آن ندارید. قادر به بهره بردن از هر دو سمت کابل برای درگاه موبایلتان هستید. بنابراین، این خصیصه از فواید خوب کابل شارژر تایپ سی است.

موارد مهم در خرید کابل شارژر تایپ سی

شارژ USB تایپ سی، تکنولوژی جدیدی است که برای شارژ و همگام سازی در دستگاه های الکترونیک ساخته شده و کم کم، بهره بردن از آن توسعه مییابد که این کار خوبی است؛ چون اکنون کاربران قادر به تهیه یک کابل شارژ برای هر دو دستگاه تلفن همراه و لپتاپ هستند. یکی دیگر از خصوصیات خیلی خوب این استاندارد، این است که دیگر احتیاجی به انتخاب سمت صحیح کابل شارژ برای وصل شدن نیست؛ چون این کابل به شکل متقارن ساخته شده است. با این حال، تکنولوژی USB تایپ سی همچنان روندهای استانداردسازی رسمی را در صنعت پشت سر نگذاشته است. این یعنی کابل های با ساخت بد و با اجزای بی کیفیت می توانند به دستگاه های محبوب و با قیمت بالای شما صدمه بزنند. این کار می تواند دربرگیرنده آسیب رساندن به درگاه فیزیکی و یا عدم شارژ صحیح دستگاه باشد. اکنون، کابل شارژر تایپ سی با گوناگونی زیادی روانه بازار ابزار فرعی دستگاه میشود. ولی موردی که برای ما مهم است، طول عمر و اثربخشی خوب است؛ به این معنا که با یک دفعه خرید کابل تایپ سی، دیگر احتیاجی به خرید دوباره کابلی نوین نداریم. توجه به چند مورد و شناخت صحیح از گونه های کابل شارژر، برای انتخاب خوب خیلی مهم است. در ادامه متن راهنمای خرید کابل تایپ سی، مدلهای کابل تایپ سی و موارد بااهمیت در خرید آن را برایتان به شکل مجزا ارائه میکنیم.

کابل تایپ سی (Type C) اصل

کلا مدلهای کابل شارژر دارای سوکت تایپ سی را میتوان به طبقه کابلهای اصلی و تقلبی، دسته بندی کرد. با زیاد شدن سازندگان ابزار فرعی تلفن همراه، ظهور کابلهای تقلبی را هم مشاهده کردهایم؛ به طوری که به دشواری قادر به شناسایی این هستیم که آیا کالای خریداری شده، تقلبی است یا اصل پیشنهاد میکنیم که به جهت خرید کابل اصل تایپ سی، فرقهای کابل تقلبی و اصلی را در نخستین گام مرور کنید. بنابراین کافی است راهنمای خرید کابل تایپ سی را با دقت خوانده و اگر پرسشی دارید، با ما در میان بگذارید. کابل شارژر اصل تایپ سی، همیشه دارای کیفیت ظاهری تقریبا بهتری در مقایسه با مدلهای شبیه به آن و تقلبی هستند و گاهی بوسیله مارکهای شناخته شده ساخته میشوند. دقت به مارک تولیدکننده کالا هم از موارد با اهمیت در شناسایی کابل اصلی است که در ادامه، تعدادی از دوستداشتنی ترین آنها را بیان میکنیم.

کابل شارژ فوق سریع

فناوری شارژ فوق سریع (super fast charge) که به شکل کوتاه شده به PD معروف است هم در بعضی از مدلهای کابل تایپ سی بکار میرود. کابل تایپ سی شارژ فوق سریع در کنار سرعت خیلی بالاتر نسبت به کابلهای عادی، دارای سرعت خیلی بالاتری در مقایسه با کابلهای شارژ سریع کوالکام هستند!!! این کابلها را میتوان برای سریع کردن شارژ اسمارتفون در شارژرهای همراه و شارژرهای شارژ فوق سریع بکار برد.

جنس روکش کابل

در صورتی که انواع گوناگونی از مدلهای کابل اصل شارژر تلفن همراه و تبلت را مرور کنید، می فهمید که روکشهای گوناگونی بر روی کالا بکار میرود. از کابل شارژر فلزی گرفته تا کابلهای پلاستیکی. هر کدام از این کالاها میتوانند دارای اثربخشی خوبی باشند؛ ولی عموما کابلهای با روکش مقاوم، دارای طول عمر خوبی هستند. پس بهتر است در کنار خواندن راهنمای خرید کابل تایپ سی، کالاهایی را در زمان خرید کابل تایپ سی برگزینید که در مدت استفاده، سریع آسیب نبینند و خم نشوند. مدلهای کابل تایپ سی فلزی-فنری، کابل اصل با روکش پلاستیک انعطاف پذیر و کابلهای پارچهای و کنفی را میتوان گزنه خوبی دانست.

مارکهای شناخته شده سازنده کابل شارژر تایپ سی (Type C)

تصمیم داریم که در ادامه و در قسمت آخر راهنمای خرید کابل تایپ سی، تعدادی از برترین مارکهای سازنده کابل اصل شارژر تلفن همراه و تبلت را به شما معرفی کنیم. مارکهایی مانند ریمکس، TD-LTE، باسئوس، یوسمز و … تعدادی از مارکهای شناخته شده و معروف هستند که در کنار کابل شارژر، در حوزه شارژر همراه هم کالاهایی را به شکل حرفهای روانه بازار کردهاند.

قیمت کابل شارژر تایپ سی (Type C)

همه کابل های شارژر تایپ سی کاملا مثل دیگر کابل های شارژر، قیمت های متفاوتی دارند. همانگونه که سابقا گفتیم باید در هنگام خرید شارژر تایپ سی، به این مورد دقت کنید که شارژر شما در زمره کدام تایپ شارژرها است؛ چون بعضی از این کابل ها یک سمت تایپ سی و برخی دو سمت تایپ سی نام دارند. باید به مارک کابل شارژر دلخواه نیز توجه و آن را صحیح انتخاب کرد؛ با اینکه  کابل های تایپ سی در ارسال شارژ و یا داده خیلی فرق ندارند، اما احتمال دارد که به لحاظ ظاهر آزار دهنده باشد و مارک کابل شارژر با مارک خود تلفن همراه مطابقت نداشته باشد. البته این مسئله براساس علاقه شخصی هر فرد هست.

شارژ لپتاپ با USB  تایپ سی (Type C)

خیلی از لپتاپهای نوین دارای درگاه USB تایپ سی هستند، ولی تنها برای ارسال داده و نه برای شارژ کردن آنها. شاید برایتان تعجبآور باشد، ولی اکنون لپ تاپها قصد عوض کردن درگاه شارژ به درگاه تایپ سی را دارند. لپتاپهای مکبوک در سال 2015، در زمره نخستین لپتاپهای دارای درگاه شارژ تایپ سی بودند. البته تنها برند اپل، لپتاپهای خود را به این فناوری قوی تجهیز نکرده است. لپتاپهای نوین مایکروسافت و سامسونگ هم دارای این فناوری هستند و احتمال دارد در آیندهای نه خیلی دور، حذف کامل درگاه شارژهای کهن را مشاهده کنیم.

بیشتر