آخرین مقالات

راهنمای خرید CPU مناسب رایانه

تاریخ انتشار: 1182 روز قبل
(79 رای)

فصل دوم

مقدمه:

در خرید یک کامپیوتر رومیزی به دلیل امکان مونتاژ انواع قطعات و همچنین گستردگی قطعات مورد نیاز اغلب کاربران با ابهامات فراوانی روبرو می شوند. عدم اطلاع از نحوه کارکرد و وظیفه اصلی قطعات سبب شده در بسیاری موارد کاربران به قطعات حاشیه ای توجه زیادی کرده و از قطعات اصلی غافل می شوند. یکی از این قطعات که می توان آن را مهمترین بخش و مغز کامپیوتر دانست CPU است. در این نوشتار با بررسی جزء به جزء موارد در انتخاب یک CPU مناسب به شما کمک خواهیم کرد.

CPU چیست؟

CPU پردازشگر اصلی کامپیوتر بوده و کلیه فرامین و محاسبات کامپیوتر را انجام می دهد. این قطعه در انواع مختلفی در بازار موجود بوده که تفاوت CPUها باهم در مفاهیمی چون هسته، فرکانس، کش و غیره می باشد و یک به یک این مفاهیم را بررسی و به شما در خرید CPU مناسب کمک می کنیم.

تاثیر CPU در کامپیوتر همانند نقش مغز در بدن انسان است.

 

اصطلاحات CPU

هسته یا Core: وظیفه اصلی CPU پردازش و محاسبه اطلاعات است که این عملیات در واحدهای پردازشی به نام هسته صورت می گیرد. اولین سوالی که برای خریدار مطرح می شود این است که CPU مناسب باید چند هسته داشته باشد؟ در گذشته اغلب کامپیوترها تنها یک هسته داشتند که باعث می شد با پر شدن ظرفیت هسته عملیات های زیادی در صف انتظار باقی بمانند.در خرید CPU با کلماتی مانند Dual Core (دو هسته ای)،  Quad Core (چهار هسته ای) و یا Octa Core (هشت هسته ای) روبرو می شوید که تعداد هسته های کامپیوتر را نشان داده و بالطبع هرچه تعداد بالاتر باشد سرعت پردازش بالاتر خواهد بود که البته موارد دیگری نیز در انتخاب CPU مناسب مهم خواهند بود.

نکته جالب در بحث تعداد هسته ها این است با ورود تکنولوژی Hyper Threading توسط اینتل عملا بدون افزایش تعداد هسته ها قدرت پردازشی CPU ها افزایش یافت.

در این تکنولوژی در حالی که به صورت فیزیکی تنها یک هسته CPU موجود است اما به صورت منطقی سیستم عامل 2 هسته را مشاهده کرده که آماده پردازش داده ها هستند که نتیجه این عمل افزایش سرعت کامپیوتر است به گونه ای که در کامپیوترهای 8 هسته ای می توان گفت 16 هسته مجازی وجود داردبنابراین توجه به این موضوع در انتخاب CPU مناسب حائز اهمیت است.

همان طور که پیشتر بیان شد این تکنولوژی نخستین بار توسط اینتل ارائه شد اما امروزه سایر شرکت ها از آن استفاده کرده به طوری که بخشی از تفاوت CPUها باهم در پیاده سازی این تکنولوژی است. شرکت AMD نام Simultaneous Multithreading را برای این تکنولوژی در محصولات خود برگزیده است.

نتایج بنچ مارک ها ثابت می کند علیرغم ادعای AMD پردازنده های این شرکت دمای بالاتری به نسبت اینتل تولید می کنند

نتایج بنچ مارک ها ثابت می کند علیرغم ادعای AMD پردازنده های این شرکت دمای بالاتری به نسبت اینتل تولید می کنند.

فرکانس: برای خرید یک CPU مناسب با کلماتی مثل فرکانس پردازنده، فرکانس کاری ویا کلاک روبرو می شوید و از خود می پرسید چه CPU ای بخرم تا فرکانس مناسب داشته باشد؟ فرکانس در حقیقت به تعداد سیکل کاری است که یک پردازنده به انجام آن مشغول است. به عنوان مثال زمانی که عنوان می شود یک پردازنده قادر به ارائه فرکانس 2.4 گیگاهرتز است به این معنی است که در یک ثانیه 2 میلیاردو 400 میلیون  سیکل کاری را به پایان می رساند بنابراین CPU مناسب باید سرعت فرکانس بالایی نیز داشته باشد اما تصور اینکه هر سیکل کاری یک دستور است درست نیست، بلکه ممکن است یک دستور خود شامل چندین سیکل کاری باشد که بدین شکل کم کم به تاثیر CPU در کامپیوتر پی خواهید برد.

پردازنده گرافیک: پردازنده گرافیکی یک پردازنده مشابه پردازنده اصلی است و متفاوت از کارت گرافیک است که داخل CPU قرار می گیرد. در گذشته این واحد پردازشی در خارج از CPU جایگذاری می شد که با انتقال آن بر روی CPU سرعت پردازش نیز بالاتر رفت. ممکن است در هنگام خرید با اصطلاح گرافیک OnBoard مواجه شوید که دربرگیرنده همین توضیح است ضمن اینکه حقیقتی که به غلط بین خریداران رایج شده این است که گرافیک Onboard بسیار ضعیف تر از یک کارت گرفیک مجزا است اما خوب است بدانید در برخی CPU ها گرافیک Onboard قدرت بالاتری از یک گرافیک مجزا در کامپیوتر دیگر دارد بنابراین این نکته در انتخاب CPU مناسب حائز اهمیت خواهد بود.

بنچ مارک گیمینگ پردازنده های AMD و intel با فریم 1080 و جزئیات بالا با گرافیک RTX2080

بنچ مارک گیمینگ پردازنده های AMD  و intel با فریم 1080 و جزئیات بالا با گرافیک RTX2080

کش: کامپیوتر جولانگاه انواع مختلف حافظه ها است. یکی از این حافظه ها کش بوده که در داخل CPU قرار می گیرد و اصطلاحا حافظه موقت است. ممکن است از اهمیت کش زیاد در خرید CPU مناسب چیزهایی شنیده باشید اما وظیفه کش چیست؟ در هنگام اجرای یک برنامه دستورالعمل های آن از رم کامپیوتر به CPU منتقل می شود و کش واسط بین این دو است. هنگامی که دستور صادر می شود در ابتدا CPU به بررسی حافظه کش می پردازد تا در صورتی که آن دستورالعمل موجود باشد به رم رجوع نکند. بنابراین با همین توضیح کوتاه با اهمیت نقش کش در افزایش سرعت پی می بریم بنابراین یک CPU مناسب باید دارای حافظه کش خوبی باشد.کش دارای 3 سطح حافظه بوده که به ترتیب از سطح 1 تا سطح 3 دارای بیشترین سرعت و کمترین حافظه هستند. Intel و AMD هرکدام به نوعی به دنبال تحقیق توسعه جهت بالا بردن حافظه کش هستند حتی اینتل در حال کار بروی کش سطح 4 نیز بوده ضمن اینکه پایه گذار تکنولوژی Smart cache نیز می باشد.

CPU مناسب باید نسل چندم باشد؟

CPUها نیز همانند سایر علوم همواره در حال پیشرفت هستند. فرایند پیشرفت این قطعه تحت عنوان  نسل های مختلف پردازشگر معرفی می شود. در حال حاضر CPU  های نسل نهم معرفی شده و مشخصات احتمالی CPUهای نسل دهم اعلام شده است. اما CPU مناسب برای ما CPU نسل چندم است؟

در هنگام خرید با عباراتی مثل Core i7 , Core i5 , Core i3 مواجه می شوید اعداد قرار گرفته در مقابل این کلمات به معنی سطح آن پردازنده است به طوری که i3 پردازنده سطح پایین، i5 پردازنده سطح متوسط، i7 پردازنده سطح بالا می باشند اما تصور اینکه پردازنده سطح پایین همواره ضعیف تر از سطوح بالاتر است سبب شده امروزه سرمایه زیادی از خریداران به هدر رود. به طور کلی با پیشرفت نسل های مختلف پردازشگر سرعت آنها بیشتر می شود بنابراین باید در هنگام خرید توجه ویژه ای بر روی مفهوم نسل پردازشگر داشت. به عنوان مثال خریدار CPU مناسب خود را از شرکت اینتل با سری Core i5 7400 انتخاب می کند اما غاقل از اینکه Core i3 8100 کارایی بیشتری برای وی خواهد داشت و از همه مهمتر بهای کمتری را خواهد پرداخت. بنابراین در هنگام خرید فریب این اعداد و ارقام را نخورید و با چشم باز CPU مناسب خود را انتخاب کنید.

رقابت Intel و AMD مشابه رقابت بنز و ب ام و در بازار خودرو است

رقابت Intel و AMD مشابه رقابت بنز و ب ام و در بازار خودرو است.

 

CPU مناسب، Intel یا AMD؟

جنگ دیرینه بین شرکت های Intel و AMD همچنان ادامه دارد و در این مسیر هرساله هرکدام با معرفی یک تکنولوژی جدید دیگری را غافلگیر می کند. پردازنده های Intel و AMD از تکنولوژی های مختلفی استفاده می کنند که همین امر سبب داغ شدن این رقابت شده است. Intel پردازنده های نسل 9 خود را یکی پس از دیگر معرفی می کند و AMD نیز با ارائه گونه های مختلف Ryzen 9  قصد اثبات محصول خود به عنوان یک CPU مناسب را دارد. AMD اخیرا با معرفی Ryzen 9 3950X با 16 هسته و 32 نخ سروصدای زیادی در بازار به راه انداخت و علاقه مندان به گیمینگ را به افزایش چشمگیر نرخ فریم در بازی ها وعده داد. AMD سعی کرد با این محصول این حقیقت را القا کند که این محصول یک CPU مناسب برای بازی است هرچند در این امر چندان کامیاب نبود چرا که کارشناسان معتقدند این افزایش تعداد هسته کارایی ندارد.

پردازنده های AMD از ابتدای ورود به بازار با قیمت فوق العاده رقابتی سعی در کسب بخش بیشتری از بازار را داشتند و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نکردند اما اینتل با تکیه بر سابقه درخشان خود همچنان برتری محسوسی بر بخش عظیمی از بازار پردازنده ها دارد و همچنان گزینه اول برای خرید یک CPU مناسب است.

AMD همواره اعلام می کند که پردازنده های این شرکت پردازنده گرافیکی قوی تری دارند اما باید توجه داشت که اکثر سیستم های رده بالا علاوه برCPU  مناسب دارای کارت های گرافیک قوی و مجزا هستند و به همین دلیل در سیستم های رده بالا بیشتر گرایش ها به سمت اینتل است. نکته مهم این است که علیرغم پایین تر بودن قیمت پردازنده های AMD همچنان به دلیل هماهنگی بیشتر سایر قطعات با CPU های اینتل و همچنین بالاتر بودن راندمان به صورت مجموع اینتل به عنوان یک CPU مناسب انتخاب معقول تری است.

نتیجه گیری:

با توجه به توضیحات ارائه شده اکنون شما با کارکرد اکثر بخش های CPU آشنا شده و ضمن درک تفاوت CPUها باهم می توانید بسته به نیاز و کارایی درخواستی اقدام به تهیه پردازنده مناسب نمایید. در صورتی که قصد خرید کامپیوتر برای استفاده شخصی را دارید CPU مناسب برای شما می تواند یک Core i3 نسل جدید اینتل باشد در صورتی که کاربری های مختلفی دارید و حوصله انتظار زیاد را ندارید پردازنده های i5 اینتل و Ryzen 5 ای ام دی را بررسی کنید و اگر پردازش های سنگین و بازی های جدید جزء امور رومزه شماست پردازنده هایi7, i9  اینتل را به خدمت بگیرید.

ویژگی ها و مشخصات سطح های مختلف پردازنده های اینتل

ویژگی ها و مشخصات سطح های مختلف پردازنده های اینتل

تمامی نکات ذکر شده در این مقاله با نهایت دقت و حساسیت برای شما دوستان انتخاب شده و در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است. لطفا با نوشتن نظرات خود، به بهتر شدن ما در این مسیر کمک کنید.

پیشنهاد ما: فصل سوم که راهنمای خرید مادربرد مناسب می باشد، را هم مطالعه بفرمایید.

نظرات کاربران
(10)
 • چه مطلب جالبی
  خیلی عالی بود

  پاسخ مدیر:

  سپاس از نظر لطف شما

 • چه قدر جالب
  پس همیشه اینکه سی پی یو نسل چندم باشه مهمتره تا اینکه i7 باشه یاi5

  پاسخ مدیر:

  سلام

  نه دوست عزیز همیشه اینجور نیست شما باید حتما پرفورمنس رو چک کنید مثلا در این آدرس   یا مقایسه تعداد هسته, میزان کش  و فرکانس هسته

 • من قصد دارم برای کامپیوتر دفترم سی پی یو بخرم و این مدت مطالب زیادی رو راجع به این قطعه خوندم برام جالب بود که برخلاف سایر سایت ها علیرغم توضیح تخصصی طوری مطالب رو بیان کردین که عامه متوجه بشن خیلی ممنونم

  پاسخ مدیر:

  سلام دوست عزیز ممنون از حسن نظر شما 

  متاسفانه اشتباه در انتخاب این روزها خیلی اتفاق می افته. پیش میاد  مشتری یک دستگاه استوک I3 خرید می کنه ،در حالی که اگر به اصطلاحاتی نظیر I3 I5 بی توجه باشه بلکه به کارائی اهمیت بده می تونه یک دستگاه پنتیوم نسل جدید خرید کنه با کمی قیمت بالاتر که کارائی بالاتر دریافت کنه 

 • ممنون از مقاله جامع و کاملتون
  مشخص بود خودتون حداقل چندبار سیستم جمع کردین چون دیگه الان اغلب مقالات فقط تئوریه

  پاسخ مدیر:

  خوشحالیم از رضایت شما

  یکی از فعالیتهای اصلی شرکت ما اسمبل و فروش سیستم کامپیوترهست

 • ممنون از مقاله خوبتون
  اون بنچمارکی که گذاشتین رو قبلا تو یکی از مراجع معتبر دیده بودم جالب بود برام که بی تعصب و بدون تغییر اینجا هم استفاده کردین

  پاسخ مدیر:

  سلام

  ممنون از حسن نظر شما

  بله تکیه ما هم همین است که مشتریان از سایتهای بنچمارکینگ استفاده کننده و پرداخت هزینه را مدیریت نمایند

 • این مقاله به نسبت مقاله اخیرتون در مورد سی پی یو خیلی حرفه ای تر بود و مشخص بود با حوصله تالیف شده.

  پاسخ مدیر:

  ممنون از حسن نظر ما

 • مقاله خیلی خوبی بود و بر خلاف اکثر مقاله های رایج ترجمه و صرفا برای افزایش بازدید نوشته نشده بود

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما 

  سپاس فراوان از نظر مثبت و انرژی بخش شما

 • سلام
  خواستم بدونم cpu برای کار های گرافیکی اصلا اهمیت داره یا نه اگه داره چه spu باید تهیه کنم ؟؟؟
  ممنون از شما :)

  پاسخ مدیر:

  سلام دوست عزیز

  بله در کارهای گرافیکی درسته که پردازش اصلی روی گرافیک هست ولی RAM CPU  هم تاثیر گزار می باشد .

  بسته به نوع کار گرافیکی و بودجه اختصاص داده شده  از رده i5  و بالاتر توصیه می شود

 • مقاله خوبی بودش فقط یه سوال سی پی یو چه نسلی برای گیمینگ و کار های گرافیکی خوب هست و این که چه مادربردی باید انتخاب کنیم که هزینه زیادی نداشته باشه ممنون از آسارایان

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما جناب رسولی عزیز 

  شما در این خصوص می توانید با کارشناسان با تجربه آساریان تماس بگیرید و ایشان شما را راهنمایی خواهند کرد.

 • سلام ... لطفا در مورد فن مناسب هم مطلب بگذارید. آیا پردازنده Box بهتر است خریداری کنیم یا Tray؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما جناب مظلومی عزیز 

  حتما به پیشنهاد شما توجه می کنیم و یک مقاله کامل و مفید در خصوص فن مناسب برای پردازنده ها را در دستور کار قرار می دهیم.

  در خصوص انتخاب پردازنده، بهتر است پردازنده های باکس دار بخرید ولی در بازار ایران خیلی از فروشنده ها بدلیل ورود کالای غیر مجاز که پردازنده ها نیز شامل آن می شود خود آنها اقدام به بسته بندی پردازنده ها می کنند و فروشگاه آسارایان در این خصوص فقط می تواند به شما هشدار بدهد که از فروشگاه معتبر کالای دیجیتال مورد نظر خود را تهیه کنید. 

دیدگاه خود را بنویسید
*
*