کمی بیشتر با فناوری 3LCD آشنا شوید

در دنیای علم و فناوری هر روز چیزهای جدیدی روانه بازار می شود حال میخواهد این فناوری مختص یک محصول خاص یا تولید علم باشد . روی نیست که در دنیای مجازی بتوان خبری جدید در مورد فناوریهای جدید پیدا نکرد .

فن آوری (3LCD (Liquid Crystal Display
فن آوری 3LCD که در سال 1980 توسط کمپانی اپسون طراحی شد، در سال 1989 در اولین پروژکتور های ساخت این کمپانی قرار گرفت. اپسون پس از این ثبت اختراع به نام خود، آن را در اختیار دیگر شرکت ها نیز قرار داد، تا جایی که فن آوری 3LCD، هم اکنون در بیش از چهل برند از دیتا پروژکتور ها استفاده می شود. نحوه کار فن آوری 3LCD به این صورت است که نور از منبع اصلی خارج و به سوی 3 فیلتر رنگی مجزا تابیده می شود. هرکدام از این فیلتر ها تنها اجازه عبور یکی از رنگ های قرمز، سبز و آبی را می دهند. به این ترتیب نور اصلی به طور طبیعی تجزیه شده و ماهیت نور تغیر نمی کند. پس از آن نور به سمت سه صفحه شیشه ای LCD، مختص به سه رنگ اصلی هدایت می شود. هرکدام از این صفحات که از هزاران (یا میلیون ها) کریستال مایع تشکیل شده اند، وظیفه نمایش پیکسل ها را دارند. برای ایجاد طیف رنگ ها، سیگنال های الکتریکی به این واحد های کوچک القاء می شوند، به نحوی که هرکدام می توانند طیفی از مشکی کامل تا مقابل آن که حالت "فرانمایی" (Transparent)است را ایجاد کنند. در نهایت رنگ های لازم به درون لنز تابیده شده و تصویر نهایی را شکل می دهند.
 
مزایای فن آوری 3LCD
اثر رنگین کمانی، مهمترین ضعف فن آوری DLP است که در پروژکتورهای 3LCD وجود ندارد. این حالت تابش های راه راه مانندی است که در فواصل زمانی بسیار کوتاه اتفاق می افتد و به صورت رنگین کمان قابل مشاهده است. اثر رنگین کمانی می تواند کاملاً گیج کننده باشد و تمام لذت تماشای یک فیلم و یا ویدیو را از مخاطب بگیرد.

حالات مبهم نمایی (Dithering Artifacts) یکی دیگر از معایب فن آوری DLP است. همانطور که عنوان شد، آیینه ها در چیپ DLP به صورت صفر و یک عمل می کنند و توانایی نمایش رنگ خاکستری و طیف رنگ ها را ندارند. برای رفع این مشکل، آیینه ها با سرعت زیاد نور را قطع و وصل می کنند تا چشم های مخاطب بتواند میانگین لازم رنگ را دریافت کند. اما این خصوصیت، ناپایداری مشهودی را همراه با نویز های تصویری در پرده نمایش، به خصوص در نقاط تیره تر ایجاد می کند. با توجه به، بکارگیری سیگنال های الکتریکی، این حالات در محصولات مبتنی بر فن آوری 3LCD به وجود نمی آید.

در محصولات مجهز به 3LCD قابلیت زوم (بزرگنمایی) و تعویض لنز ها وجود دارد. این ویژگی امکان نصب پروژکتور در نقطه دلخواه را برای کاربر به همراه خواهد داشت. از این رو کاربر می تواند از این محصولات در فضاها و اتاق های بسیار کوچک نیز بهره ببرد. همچنین فن آوری 3LCD به واسطه قدرت پخش رنگ بیشتری که دارد گزینه مناسب تری برای محیط های وسیع یا حتی فضاهایی می باشد که نور در آن زیاد است.

عدم وجود چرخ-فیلتر در طراحی 3LCD باعث کاهش قابل توجه مصرف انرژی و میزان تولید گرما خواهد شد. علاوه بر این، یکی از مهمترین برتری های فن آوری 3LCD این است که به واسطه آن رنگ ها، یک دست و بدون وقفه بر روی پرده پخش می شوند و نگاه کردن طولانی مدت به آن باعث خستگی و آسیب رسیدن به چشم نمی شود. این ویژگی برای محیط های آموزشی بسیار حائز اهمیت است، چراکه در این مکان ها از پروژکتور به طور مداوم استفاده می شود.

پروژکتورهای 3LCD که با هدف استفاده در سینماهای خانگی تولید شده اند، نسبت قیمت به کارایی بسیار مناسبی دارند. محصولاتی با کیفیت 1080p در مقایسه با مدل های مشابه مبتنی بر فن آوری DLP از کنتراست بسیار بالاتر و عمق بیشتری برای رنگ مشکی برخوردار هستند.

ساختار پیکسل های محصولات مبتنی بر 3LCD بسیار دقیق تر است، در نتیجه تصاویر شفاف تری را به نمایش در خواهند آورد.
تفاوت های اینچنینی بین محصولات رده DLP و 3LCD بسیار است، اما اینکه کدامیک از این فن آوری ها بهتر از دیگری هستند سوالی ست که باید بر اساس نوع استفاده کاربر از ویدئوپروژکتور به آن پاسخ داده شود.