بررسی و راهنمای خرید مادربرد گیگابایت مدل GIGABYTE GA-H61M-D2P-B3
گیگابایت، اولین تولید کننده ای بود که به اهمیت استفاده مرغوب ترین اجزا در حوزه VRM پی برد. VRM یا Voltage Regulator Module وظیفه تبدیل و تعدیل ولتاژ مورد نیاز پردازنده را دارد. از این رو شرکت گیگابایت با طراحی ویژگی Ultra Durable 2، خازن هایی با عمر مفید بیشتر از 50000 ساعت که در کشور ژاپن ساخته شده اند را مورد بهره برداری قرار داد. همچنین با استفاده از هیدروکسید آهن در هسته چوک ها به جای خود آهن باعث شد تا کمترین مقاومت به وجود آید و مصرف انرژی به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند. نکته قابل ذکر دیگر در این طراحی، تبدیل مراحل انتفال برق به پردازنده از 3 به 4 مرحله می باشد. این تغییر باعث میشود که انتقال برق پایدارتر اتفاق بیافتد و در نتیجه پردازنده عمر بیشتری داشته باشد.


GA-H61M-D2P-B3 مادربردی است که بر پایه چیپ ست H61 بنا شده است و قصد رفع نیاز کاربرانی را دارد که در پی کارایی بالا اما با قیمت مناسب هستند. امکان استفاده از پردازنده های خانواده Core i / Pentium / Celeron اینتل با سوکت 1155 در این مدل فراهم می باشد.این مادربرد از طراحی بادام 2 موسوم به Ultra Durable 2 بهره میبرد واز طرف دیگر اضافه شدن 1 فاز دیگر به 3 فاز برق رسانی به پردازنده اصلی سیستم در طراحی این مادربرد، نوعی افزایش امنیت و پایداری را برای پردازنده فراهم می آورد.شرکت گیگابایت تنها 2 عدد رابط ماژول های حافظه که تا 16 گیگابایت ظرفیت را پشتیبانی می کند را بر روی این مادربرد قرار داده است که برای استفاده غیر تخصصی از این محصول کاملا مناسب است. این 2 رابط از ماژول های DDR3 1333/1066/800 پشتیبانی می کند. اما به دلیل خلوت تر شدن فضای احاطه کننده نواحی پردازنده، دیگر نیازی به سینک های خنک کننده نمی باشد و نگرانی فشار بر فن پردازنده از بین می رود.

مادربردهای سری 6 گیگابایت بر اساس فن آوری Voltage Regulator Down یا VRD 12 طراحی شده اند که از کنترل کننده PWM تایید شده توسط اینتل استفاده می کند. این بدین معنی است که این مادربردها از فن آوری های جدید نظیر Serial VID یا SVID بهره می برند که اطلاعات مدیریت توان را بین پردازنده و کنترل کننده ولتاژ منتقل می کند. بدین وسیله ارتباطی موثرتر و پایدارتر بین پردازنده و کنترلر PWM برقرار می شود و در نتیجه یک پیکره بندی کم مصرف تر حاصل می شود.

پشتیبانی از هارد دیسک های 3 ترابایتی یک تکنولوژی بسیار مهم و کاربردی است که در سال 2011 و با عرضه سری جدید پردازنده های 6 هسته ای جدید اینتل با سوکت 1155 توجه همگان را به خود جلب کرد. شرکت گیگابایت با بهره گیری از فناوری انحصاری خود Hybrid EFI توانسته از هارد دیسک های با ظرفیت 3 ترابایت و حتی بیشتر از آن در مادربردهای خود بهره ببرد. این فناوری پیشرفته شرکت گیگابایت در ضمن باعث پایداری و سازگاری هر چه بیشتر این گونه هاردها در مادربردهای این شرکت گردیده است.

مادربردهای پیشرفته Z68 گیگابایت مجهز به تکنولوژی 3x USB Power Boost هستند که به واسطه این فناوری مهم ارائه دهنده سازگاری و توان اضافی بالا برای ابزارهای usb هستند. طراحی توان usb منحصر به فرد گیگابایت این توانایی را دارد که ولتاژ خروجی را تنظیم نماید و از این طریق سازگاری با ابزارهای usb را افزایش دهد. به علاوه، فیوزهای با مقاومت کمتر افت ولتاژ را کاهش می دهند و در نتیجه شما شاهد پایداری بیشتر و برق رسانی بهتری در این گونه ابزارها هستید.

فن آوری On/Off Charge گیگابایت باعث می شود که ابزارهای ارتباطی قابل حمل نظیر iPhone، iPad و iPod Touch در هنگام اتصال به رایانه تان با سرعت بیشتری شارژ شوند. این فن آوری پیشرفته به عنوان یکی از زیر شاخه های ویژگی 3x USB Power به شمار می رود و نسبت به درگاه های USB معمولی توان بیشتری را در اختیار ابزار اتصالی برای شارژ قرار می دهد. به این ترتیب iPhone، iPad یا iPod Touch شما باسرعت بیشتری شارژ خواهد شد. علاوه بر این اگر رایانه شما در حالت standby یا حتی خاموش هم باشد ، عملیات شارژ قطع نخواهد شد .