پرسرعت ترین هارد دنیا ساخته شد

معمولا سرعت هاردها بین 5400 تا 7200 دور در دقیقه می باشد که این سرعت بسته به نوع هارد دیسک تغییر می کند . معمولا هارد های سری مشکلی یا همان Black  پرسرعت ترین هاردها در بازار به حساب می آیند .   درایوهای سالید استیت یا همان SSD شاید از لحاظ سرعت انواع مکانیکی را پشت سر گذاشته باشند اما انواع مکانیکی نیز مزیت‌های خود را دارند و به سادگی میدان نبرد را ترک نمی‌کنند. هارد مکانیکی Ultrastar C10K1800 جدیدترین محصول کمپانی HGST است که می‌تواند مثال خوبی در این رابطه باشد. این هارد طبق گفته کمپانی سازنده بالاترین میزان ظرفیت را داشته و با سرعت 10 هزار دور بر دقیقه بهترین عملکرد را دارد.

سخنگوی این شرکت (که در واقع یکی از شرکت‌های تحت مالکیت وسترن دیجیتال می‌باشد) در این رابطه گفت، این هارد ترکیبی از ظرفیت بالا و بهبود قابل توجه در نوشتن تصادفی و ترتیبی است که بیشتر برای سازمانهایی مناسب است که با حجم بالایی از اطلاعات سر و کار دارند.
هارد C10K1800 از نوع 1.8 ترابایتی است که در حدود 2.5 اینچ اندازه دارد و صفحات داخلی آن سرعتی معادل 10 هزار دور بر دقیقه دارند. در ساخت این هارد از معماری کش HGST بهره گرفته شده است که در آن بخشی از صفحات هارد به عنوان کش درایو مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فناوری عملکرد هارد را در زمان نوشتن تصادفی اطلاعات به حدود 2.5 برابر رسانده و عملکرد آن را در زمان رایت ترتیبی داده نیز در حدود 25 درصد نسبت به درایوهای SFF 10K بهبود می‌بخشد.
این درایو همچنین نسبت به نسل قبلی مصرف برق کمتری دارد و طبق اعلام کمپانی HGST قادر است در حالت فعال و غیر فعال در حدود 7 درصد کمتر برق مصرف کند.
هارد جدید کمپانی HGST مجهز به اینترفیس 12 گیگابیت بر ثانیه SAS است اما حتی با وجود این مسأله هم نمی‌تواند با انواع SSD برابری کند. متوسط زمان تأخیر پاسخ‌دهی این هارد برابر با 2.85 هزارم ثانیه و حداکثر نرخ انتقال داده پایدار آن هم برابر با 247 مگابایت بر ثانیه است. با این حال می‌توان گفت که این محصول از لحاظر نسبت ظرفیت به قیمت از ارزش بسیار خوبی برخوردار است.

منبع : داده پرداز رایانه متین