کارت گرافیک MSI GTX 660 Ti Power Edition
GTX 660 Ti، بر اساس تراشه GK104 ساخته شده اما در این مدل علاوه بر کاهش تعداد پردازنده‌های جریان به 1344 عدد، پهنای باند گذرگاه حافظه نیز از 256 بیت به 192 بیت کاهش پیدا کرده است. بنابراین می‌توان گفت که با یک محصول کمی ضعیف‌شده نسبت به GTX 670 روبه‌رو هستیم.

 GTX 660 Ti،  دارای هفت کلاستر SMX است که هر یک از آن‌ها محتوی 192 هسته CUDA هستند. این تراشه که از 3.54 میلیارد ترانزیستور تشکیل شده، با بهره‌گیری از فناوری 28 نانومتری تولید شده است. این پردازنده گرافیکی که با سرعت کلاک پیش‌فرض 915 مگاهرتز کار می‌کند، همچنین از قابلیت تقویت فرکانس کلاک برخوردار است که به آن امکان می‌دهد در طول وظایف گرافیکی سنگین فرکانس کاری خود را تا 980 مگاهرتز افزایش دهد. کارت به‌طور پیش‌فرض از دو گیگابایت حافظه GDDR5 روی یک گذرگاه 192 بیتی بهره می‌گیرد. این حافظه با فرکانس 1502 مگاهرتز (6000 هرتز GDDR5) کار کرده و پهنای باندی معادل 144.2 گیگابایت بر ثانیه را فراهم می‌کند.

 GTX 660 اساسا شباهت چندانی به  GTX 660 Ti،  ندارد. در واقع GTX 660 بر اساس تراشه GK106 توسعه یافته و دارای 960 پردازنده جریان است، اما با فرکانس بالاتری نسبت به GTX 660 Ti  کار می‌کند.

 GTX 660 Ti بر اساس همان تراشه‌ای ساخته شده که دو مدل صدرنشین تک پردازنده‌ای این خانواده نیز از آن استفاده می‌کنند. این ویژگی به تولیدکنندگان کارت‌های گرافیکی امکان می‌دهد تا با کمی دست‌کاری و سفارشی‌سازی محصولات خود، عملکردی نزدیک به محصولات رده بالاتر را با قیمت پایین‌تر در اختیار کاربران قرار دهند.

شرکت MSIکه مجموعه گسترده‌ای از قطعات کامپیوتری در فهرست محصولات آن قرار دارند، یکی از تولیدکنندگانی است که در زمینه سفارشی‌سازی محصولات خود سابقه طولانی دارد. ما در این مقاله به‌سراغ یک کارت گرافیکی GTX 660 Ti از این شرکت رفته‌ایم که مشخصاتی بالاتر از نمونه استاندارد خود را ارایه می‌کند.
 کارت MSI GTX 660 Ti Power Edition  یک محصول سفارشی‌سازی شده است که از جنبه‌های مختلفی با طراحی کارت مرجع Nvidia تفاوت دارد.

 
 
 اولین چیزی که پس از باز کردن بسته‌بندی کارت توجه شما را جلب خواهد کرد، تفاوت ساختار خنک‌کننده آن با طراحی مرجع Nvidia است. در واقع این کارت از یک ساختار خنک‌کننده TwinFrozrشرکت MSI استفاده می‌کند. این ساختار خنک‌کننده در نسخه‌های مختلف روی تعداد زیادی از کارت‌های گرافیکی این شرکت مورد استفاده قرار گرفته است. نمونه‌ای که روی این کارت مورد استفاده قرار گرفته، چهارمین نسخه از ساختار خنک‌کننده مذکور است. این ساختار از دو لوله حرارتی 5 میلی‌متری به همراه دو لوله حرارتی 8 میلی‌متری استفاده می‌کند که انتقال حرارت از پایه مسی با روکش نیکل به پره‌های آلومینیومی قسمت فوقانی را بر عهده دارند. در این قسمت، دو فن 80 میلی‌متری قرار گرفته‌اند که با توجه به‌طراحی خود جریان هوای گسترده‌ای را برای دفع حرارت پره‌های آلومینیومی فراهم می‌کنند. این فن‌ها دارای 13 پره بوده و از طراحی خاصی در بخش‌های مختلف خود استفاده می‌کنند تا حداقل مقاومت هوا را به همراه بیشترین دامنه جریان هوا ایجاد نموده و در عین حال نویز اندکی را تولید کنند.

خود کارت دارای 267 میلی‌متر طول بوده و از یک طراحی دو اسلاتی استفاده می‌کند. همان‌طور که قبلا نیز اشاره کردیم، این کارت یک مدل سفارشی‌سازی شده به‌شمار می‌آید و به همین دلیل هسته گرافیکی آن اورکلاک شده ‌است. به‌طور دقیق‌تر، هسته گرافیکی کارت GTX 660 Ti Power Editionبه‌جای 915 مگاهرتز با فرکانس کلاک 1020 مگاهرتز کار می‌کند. این در حالی است که پردازنده گرافیکی کارت سرعت خود را در حالت Boost تا 1100 مگاهرتز افزایش می‌دهد. از سوی دیگر، وضعیت کاری حافظه GDDR5کارت تغییری نکرده و تراشه‌های حافظهHynix  تعبیه شده روی آن با همان فرکانس پیش‌فرض 1502 مگاهرتز کار می‌کنند. در واقع دو عدد از این تراشه‌های حافظه در قسمت پشتی کارت تعبیه شده‌اند و در نتیجه تحت پوشش ساختار خنک‌کننده آن قرار ندارند.

 
کارت برای تامین تغذیه برق مورد نیاز خود به دو کانکتور تغذیه PCIeشش پایه متکی است. به این ترتیب کارت می‌تواند تا 225 وات را بدون هیچ مشکلی دریافت کند. همچنین، دو کانکتور SLIبه این محصول امکان می‌دهند که در یک پیکربندی سه‌کارتی شرکت داشته باشد.

 این کارت یک خروجی Dual-Link DVI-I، یک خروجی Dual-Link DVI-D، یک خروجی Display Port و یک خروجی HDMI را در اختیار شما قرار می‌دهد. با توجه به این واقعیت که یکی از درگاه‌های DVIکارت تنها از اتصال دیجیتال پشتیبانی می‌کند. توجه داشته باشید که اگر بخواهید از یک آداپتور DVI-to-VGA برای اتصال یک نمایشگر VGA به کارت خود استفاده کنید، باید آداپتور مذکور را به خروجی DVIبالایی (خروجی که در کنار درگاه HDMI قرار گرفته) متصل نمایید، در غیر این‌صورت هیچ تصویری روی نمایشگر خود نخواهید داشت.


شرکت MSIبا توجه به استفاده از قطعاتی با کیفیت بالا، این کارت گرافیکی خود را در رده‌بندی Military Class III با 4 ستاره قرار داده است. بنابراین شرکت مذکور به کاربران کارت‌خود اطمینان می‌دهد که این محصول به‌خوبی برای تحمل شرایط دشوار و تامین دوام و پایداری طولانی آمادگی دارد.

برای سنجش عملکرد GTX 660 Ti Power Edition، ما آن را در چند نرم‌افزار مشهور مورد آزمایش قرار دادیم. این کارت در نرم‌افزار مقایسه‌ای Cinebench R11.5 توانست 65.12 فریم بر ثانیه را در آزمـایش OpenGL ثبـت کند. هـمچنـین، کـارت مـذکور آزمایش Professional نرم‌افزار 3DMark 11 را با امتیاز P9212و آزمایش Extreme این نرم‌افزار را با امتیاز X 2940به پایان رساند.

+
عملکرد بالا، ساختار خنک‌کننده کارآمد

-
 
جمع‌بندی
این کارت یک محصول سفارشی‌سازی شده به‌شمار می‌آید و به همین دلیل از مدل‌های استاندارد هم‌رده خود گران‌تر است. با این‌حال به‌شما اجازه می‌دهد عملکرد بالاتری را در ازای هزینه‌ای که می‌پردازید به‌دست آورید.

گارانتی
این محصول با 24 ماه ضمانت شرکت ماتریس عرضه می‌شود

سایت منبع : http://digitalmag.ir
قیمت انواع مادربردها در فروشگاه آسا رایان